Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

Farmaceuti: O pracovníky nouzi nemáme

  • 3
Farmaceutické firmy si zaměstnance drží. Pokud někdo z nich odejde, náhradu najdou rychle. Mezi padesátkou nejlépe platících firem v Česku je jich nejvíce a na rozdíl od společností z jiných odvětví nemají o pracovníky nouzi.

O tom, že farmaceutické firmy jsou velmi lákaví zaměstnavatelé, svědčí i fakt, že obměna zaměstnanců je u oslovených firem minimální. "Z naší firmy se neodchází. Jsou zde lidé, a není jich málo, kteří jsou u nás od založení pobočky. Ročně přitom přibereme maximálně pět procent nových lidí," říká Jarmila Křížová, manažerka lidských zdrojů českého zastoupení firmy Roche.

Podobně je na tom i další významný hráč v branži společnost Sanofi-Aventis. "Jeden z údajů, který sleduji nejvíce, je loajalita našich zaměstnanců a musím říct, že je velmi vysoká.

Kvůli spontánnímu odchodu, tedy i takovému, kdy jde zaměstnanec za lepší nabídkou, se nám ročně obmění asi osm procent zaměstnanců, což považuji za velmi dobré číslo," uvedl ředitel české pobočky Sanofi-Aventis Ivo Žídek. Do tohoto čísla se ovšem počítají i odchody na mateřské dovolené.

. Roche

Generální ředitel: Tomáš Votruba
Počet zaměstnanců: 145

V roce 2006 zaznamenala poprvé v ČR pokles prodejů. Mezi nejznámější výrobky patří lék proti ptačí chřipce Tamiflu.

Jak si stojí v žebříčku platů:

13. Citibank  83 791 Kč

14. Roche 83 040 Kč

15. Hewlett-Packard 82 365 Kč

Nové tváře? Žádný problém
Firmy si pochvalují i nábor nováčků. "Nové zaměstnance hledáme přes personální agentury a v posledních letech se výběr nabízených kandidátů výrazně zlepšil. Nemáme proto problém najít nové lidi," říká Helena Balajková, jednatelka zastoupení firmy Baxter, která patří mezi přední zpracovatele české krevní plazmy.

Podobně mluví i Sanofi-Aventis a Roche. Když už farmaceutické firmy hledají kandidáty ve vodách konkurence, jde zpravidla o specializované manažerské funkce, které nesouvisí přímo s klíčovou částí jejich byznysu. Typickým příkladem je třeba tiskový mluvčí či marketingový manažer.

. Baxter Czech

Ředitelka pro ČR: Helena Balajková
Počet zaměstnanců: 51

Významný zpracovatel krevní plazmy pocítil rovněž předloňský útlum trhu, přesto měl tržby 854 mil. Kč.

Jak si stojí v žebříčku platů:

35. Logica 66 040 Kč

36. Baxter Czech 65 910 Kč

37. Glaxo Smith Kline 65 592 Kč

Benefity: auta, akcie, pojištění
Atraktivita velkých farmaceutů není dána jen jejich výsadním postavením na trhu. Řada z nich svým zaměstnancům poskytuje mnoho nadstandardních služeb, mezi které patří třeba i zaměstnanecké akcie.

"Pokud pracovník drží akcie svého zaměstnavatele, má větší odpovědnost a má pocit, že pracuje také na sebe. Z našich zkušeností jsou zaměstnanecké akcie velmi dobrým motivačním prostředkem," poznamenává Křížová.

Akcie si mohou čas od času zakoupit i zaměstnanci Sanofi-aventis. Naposledy měli možnost za zvýhodněnou cenu pořídit cenné papíry loni a předtím v roce 2005. Velmi častý způsob, jak zvyšovat výkonnost zejména prodejců, je systém provizí.

Podle zjištění MF DNES dosahuje ve farmaceutické branži pohyblivá složka platu nejčastěji 25 procent. Samozřejmostí je, stejně jako v jiných oborech, možnost používání služebních automobilů pro soukromé účely a příspěvek na různé formy pojištění.

. Sanofi-Aventis

Ředitel pro ČR: Ivo Žídek
Počet zaměstnanců: 251

Firma personálně posílila po fúzi se Sanofi-Synthelabo, kdy jen v Česku přibrala 160 zaměstnanců. Nabízí léky například na léčbu rakoviny či cukrovky.

Jak si stojí v žebříčku platů:

35. Logica 66 040 Kč

36. Baxter Czech 65 910 Kč

37. Glaxo Smith Kline 65 592 Kč