Ústředí společnosti Diageo v Londýně (24. července 2012)

Ústředí společnosti Diageo v Londýně (24. července 2012) | foto: Profimedia.cz

Vody je málo a bude hůř. Alkoholový gigant Diageo spřádá krizové plány

  • 13
Přední světový výrobce lihovin Diageo upozorňuje, že nedostatek vody může v dohledné době ohrozit dodávky alkoholických nápojů. Výrobce nejprodávanější skotské Johnnie Walker, oblíbeného likéru Baileys, piva Guinness či ginu Tanqueray tvrdí, že sucho a nepravidelné deště jsou pro jeho podnikání a provoz obrovským rizikem.

„Můžete mít sice nejefektivnější pivovar nebo lihovar na světě, rizika související se suchem tím ale nijak nezmírníme,“ myslí si Michael Alexander, který je globálním ředitelem pro životní prostředí, vodu a udržitelnost zemědělství ve společnosti Diageo.

Tempo oteplování planety je v posledních letech superrychlé. Vlny veder jsou daleko intenzivnější než dřív, často panují až neobvykle dlouhá období sucha, dosavadní vzorce počasí jsou zásadně narušené. To nutí jednotlivé společnosti přistupovat ke strategiím, v rámci kterých využívají ve svých provozech vody méně.

Uruguay je bez vody, do kohoutkové se přimíchává už i slaná

Jinak tomu není ani u výrobce alkoholických nápojů Diageo. Jeho vedení proto dohlíží na efektivní využívání vody v Turecku a snaží se svou spotřebu snížit. Voda totiž tvoří až 60 procent objemu lihoviny nebo skoro 90 procent objemu piva. Zbývající složky, jako hrozny či obilí, jsou ale na vodě také závislé. Bez vhodného zavlažování by nebyly zásoby těchto surovin v případě podniku Diageo tak výrazné.

Podle statistik společnost Diageo loni ve všech svých provozech na světě spotřebovala 17,52 miliardy litrů vody. I proto se vedení zavázalo, že do roku 2030 svou efektivitu využívání vody zvýší. Ve zvláště vyprahlých oblastech by firma měla snížit spotřebu vody až o 40 procent ve vztahu k roku 2020. V těch ostatních pak minimálně o 30 procent.

Sucho sužuje jih Moravy už i v zimě, v některých obcích musí šetřit vodou

„Naše strategie je nastavená dobře. Víme ale, že krize s vodou se po celém světě stále prohlubuje,“ doplnil pro agenturu Bloomberg Michael Alexander ze společnosti Diageo.

Kapková závlaha jako částečné řešení

V posledních letech se vedení společnosti Diageo snaží více komunikovat se zemědělci, velkými průmyslovými odvětvími i vládami po celém světě. Lobbuje za zákony, které v praxi dlouhodobě povedou alespoň ke zmírnění problémů s vodou. Třeba v Turecku tento podnik podporuje zlepšování závlahových zařízení, která chrání půdu a zvyšují výnosy plodin.

Jde třeba o kapkovou závlahu. Její původní inspirace pochází z jižních států, jako jsou Řecko nebo Izrael, kde nebylo dost vláhy a místní zemědělci byli nuceni se s tím nějak vyrovnat, aby měli úrodu. Princip spočívá v tom, že se nezalévá velkoplošně, ale po kapkách přímo ke kořenům rostlin.

Česko opět válčí se suchem. Situace je nejhorší na západě, varuje klimatolog

Podle odhadů se tím ušetří minimálně padesát procent vody ve srovnáním s klasickým zaléváním. Konkrétně v západním Turecku, kde společnost Diageo působí, šlo od loňského roku asi o 93 tisíc metrů krychlových vody. Navíc se tím snížila i uhlíková stopa.

„Čerpadla se u kapkové závlahy nevyužívají tak dlouho. Kvůli tomu se do ovzduší nedostane tolik skleníkových plynů,“ dodal Michael Alexander jako představitel výrobce Diageo.