ČSOB vyhrála bitvu se státem o První investiční

  • 3
Vrchní soud v Praze ukončil právní bitvu mezi největší tuzemskou bankou ČSOB a státním orgánem dohlížejícím na akciový trh Komisí pro cenné papíry. Ta nechtěla ČSOB uznat jako majitele První investiční (PIAS), již banka koupila společně s ostatním majetkem krachující Investiční a poštovní banky.

Soud dal za pravdu ČSOB, když zrušil rozhodnutí komise z loňského července. Ta tehdy bance zakázala převádět akcie PIAS, a co bylo závažnější, řekla, že ČSOB nepovažuje za právoplatného vlastníka První investiční. Ta je s patnácti miliardami majetku ve správě jednou z největších investičních společností v zemi.

Soud však po více než roce došel k závěru, že komise porušila zákon, když posuzovala, jakým způsobem se převáděly akcie PIAS na ČSOB. "To komisi nepřísluší. Pokud tak činí, porušuje zásadu Ústavy ," píše se v rozsudku.

Podle soudu je tedy nezpochybnitelné, že ČSOB je skutečným majitelem PIAS. Spor ČSOB s komisí se rozhořel ve chvíli, kdy ČSOB chtěla odstartovat spojení PIAS se svou dceřinou OB-Invest a dostat tak fondy ve skupině ČSOB pod jednu hlavičku.

Vzniká gigant mezi investičními společnostmi
Nyní už vzniku obří investiční společnosti nic nebrání. "Čekali jsme jen na rozsudek. Samozřejmě, že nyní dáme obě dohromady a vznikne jedna investiční společnost," říká šéf investiční části skupiny ČSOB Josef Beneš. Nově vzniklá společnost bude spravovat majetek za zhruba 25 miliard korun a stane se tak dvojkou na trhu.

Fondy už příští rok ponesou název ČSOB; PIAS a 1. IN, jež nyní označují fondy První investiční, úplně zmizí. Nová tvář investiční části ČSOB má být hotova do konce 2003. Právníci ČSOB doporučují, aby žalovala KCP o náhradu škod za dobu, kdy nemohla svůj plán uskutečnit, i za to, že komise veřejně zpochybňovala vlastnictví PIAS.

Mezi jejími klienty totiž tato nejistota vyvolala negativní ohlas. Do další bitvy se však banka nechystá. "Možnost existuje, je to ale na diskusi mezi komisí a bankou. Teď o tom neuvažujeme," říká mluvčí ČSOB Milan Tománek.