Apple vyšetřuje svou továrnu, údajně se tam zneužívá práce mladistvých

  16:00aktualizováno  16:00
Firma Quanta Computer čelí vyšetřování společnosti Apple, pro niž ve svých čínských továrnách vyrábí. Nevládní organizace Sacom totiž tvrdí, že se v závodě v Čchung-čchingu zneužívá studentská práce. Mladiství jsou údajně nuceni pracovat přesčas a na nočních směnách.

Apple Watch Series 4 | foto: Apple

„Kdybychom odmítli tam pracovat, škola by nám nedala certifikát o ukončení studia,“ citoval výpověď jednoho ze studentů list The Guardian. Studenty tedy podle Sacomu v podstatě vydírají nejen Quanta Computer, ale i jejich školy.

Podle čínských zákonů mohou studenti v rámci praxí v některých případech pracovat v továrnách. Podle Sacomu však jejich práce v továrně Applu nemá s výukou nic společného. Pracovat přesčas a na nočních směnách navíc podle čínského práva studenti nesmí.

Všech dvacet osm studentů, s nimiž Sacom mluvil, v továrně podle svých slov pracovalo nedobrovolně. Na jednom patře továrny podle jednoho z nich pracuje přes 120 studentů, kterým je podle The Daily Mail mezi 16 a 19 lety.

Máme jen jeden den volna týdně,“ citoval list The Financial Times dalšího ze studentů. „Pracujeme jako roboti. Ty samé věci musíme dělat tisíckrát dokola,“ dodal.

Fotogalerie

Častý problém Applu

Není to poprvé, co se objevila obvinění na zneužívání studentské práce v továrnách Applu. Koncem minulého roku se podobný problém objevil v továrně v Čeng-čou. Přibližně tři tisíce studentů tam byly nuceny pracovat stejným způsobem, jako v případě továrny v Čchung-čchingu.

Apple tehdy slíbil, že podobným případům do budoucna zabrání. Od začátku letošního roku nesmí v továrnách vyrábějících produkty Apple tvořit studenti více než deset procent zaměstnanců, informuje CNN.

Sacom

Hongkongská nevládní organizace Studenti a učenci proti špatnému chování korporací (Sacom) se věnuje vyšetřování a medializaci špatného chování nadnárodních korporací k zaměstnancům.

„Obvinění momentálně prošetřujeme,“ řekla médiím Wei Gu, mluvčí společnosti Apple. „Nebudeme tolerovat nedodržování našich standardů. Pokud odhalíme pochybení, slibujeme rychlou nápravu,“ dodala.

Továrnu v Čchung-čchingu vlastní Quanta Computer, firma z Tchaj-wanu specializující se na výrobu elektroniky. Vyrábějí se v ní hodinky Apple Watch.

Quanta Computer je jedním z nových dodavatelů společnosti Apple. Mezi březnem a červnem v jejích továrnách údajně proběhly tři audity, během kterých nebylo odhaleno pochybení.

Čína nemá dost dělníků

Čína se v současnosti potýká s nedostatkem pracovní síly. Tamním dělníkům totiž prudce rostou platy. Čína však byla v minulých letech známá právě svou levnou pracovní silou, kvůli níž do země přesunulo své továrny mnoho zahraničních firem.

Na špatně placených postech v továrnách však již nechce pracovat tolik Číňanů jako dříve. Firmy tak musí hledat levné varianty jinde – i mezi studenty.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Miliardář Pavel Tykač kupuje teplárny skupiny Alpiq ve Zlíně a Kladně

Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí.

Švýcarská společnost Alpiq prodala teplárny ve Zlíně a v Kladně energetické skupině Sev.en Energy, kterou vlastní...

Papírových letáků s nabídkou slev je moc, obchody je chtějí omezit

Ilustrační snímek

Papírové letáky jsou nejsilnější zbraní obchodů při lovu zákazníků. Počet letáků zaplavujících české domácnosti je...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Najdete na iDNES.cz