Žluté autobusy na dvou linkách zlevní o dvacet korun. Kvůli konkurenci

Víme první   13:24aktualizováno  13:24
Cestování autobusy společnosti Student Agency na některých tuzemských linkách od ledna zlevní. Student Agency zlevňuje jízdenky mezi Prahou a Hradcem Králové a Prahou a Libercem na 50 korun.

Radim Jančura, majitel Student Agency. | foto: Radek Miča, MAFRA

Dostává se tak s cenou na hranici nákladů. K oběma linkám a novým ceníkům má šéf Student Agency Radim Jančura své vysvětlení, důvod je ale prostý: spoje nejsou kvůli konkurenci tak vytížené, jak si představuje.

Ještě nedávno byly pro Jančuru ceny podnákladové

Mezi Libercem a Prahou se jezdí za 50 korun ve žlutých autobusech od listopadu, od ledna bude stát padesátikorunu i cesta z Prahy. "Je to jediná možnost, jak přinutit město a dopravní podnik, abychom jezdili z Liberce ze stejné zastávky," vysvětlil Jančura.

Na lince má od jara konkurenci: Dopravní podnik města Liberce. Městem vlastněná firma jezdí z mnohem lépe umístěného terminálu MHD, Student Agency z autobusového nádraží. Jednání o společné zastávce zatím ztroskotala. Když chtěla Student Agency jezdit ze stejného terminálu, nedostala povolení.

Lince DPML se daří. I když jsou jejich autobusy podstatně starší a nenabízí žádný servis, který je ve žlutých autobusech, firma postupně přidala spoje. Jezdí stále za 70 korun. Mnoho cestujících přiznává, že je to hlavně kvůli místě odjezdu, ušetří jim to denně i dvacet minut.

Když DPML na linku vstupoval, Jančura mluvil o ceně 70 korun jako podnákladové. Teď jezdí za padesát korun. "Sedmdesát korun je podnákladová cena pro DPML, započítají-li všechny režijní náklady, které vykazují," brání se Jančura.

Z Hradce o čtyřicet korun levněji

Zlevnění se týká majitelů kreditových i otevřených jízdenek. Dva měsíce po vstupu na linku zlevňuje Jančura i ceny mezi Prahou a Hradcem Králové. Začne jezdit za padesát korun. Na lince je velká konkurence, spoje Student Agency jezdí zatím většinou poloprázdné. "Chceme lidi naučit, aby si rezervovali jízdenky dopředu," vysvětlil Jančura zlevnění.

Základní jízdenka bude stát nadále 90 korun, kreditová jízdenka ale bude za 50 korun. Je to způsob, jak se ubránit podezření z dumpingu. "Všechny sedačky nejsou za padesát korun," dodal Jančura.

"Ta cena je hodně za hranicí, my máme za padesát korun jízdenky pro studenty," řekl ředitel osobní dopravy CDS Náchod Robert Patzelt. Podezření na dumpingové ceny zkoumá už přes rok Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na podnět firmy Asiana. Dosud ale nerozhodl.

Krátce po příchodu Student Agency zmizely z linky do Hradce Králové Eurolines, ostatní dopravci ale zatím bojují. ¸"Příchod je cítit, noví cestující se tam nenarodili. Ale zatím ztráta cestujících není velká," tvrdí Patzelt.

Ostatní autobusové linky Student Agency zůstávají s ceníky z března letošního roku, zdražení kvůli vyšší sazbě DPH Jančura podle svých slov nechystá.

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Rasistické a kulturně necitlivé, kritizují lidé novou reklamu Burger Kingu

Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King (ilustrační snímek)

Burger King má za sebou další nepovedenou reklamní kampaň. Reklama s mužem, který se snaží jíst nový burger směšně...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Nedostupnost bydlení stoupá, stovky domů ale paradoxně zejí prázdnotou

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Bydlení je rekordně drahé, přesto se v Česku nacházejí stovky prázdných nemovitostí. Jejich vlastníci jsou však často...

Další z rubriky

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

V Praze chybějí pokladní či kurýři. Specialisty IT si firmy vychovávají

pokladní, ilustrační snímek

Pracovní trh v Česku se při rekordně nízké nezaměstnanosti potýká s nedostatkem pracovní síly. V Praze je největší...

Kamiony možná budou stát celou neděli, ministerstvo vnitra navrhlo změny

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra navrhlo změnu časů, ve kterých nemohou na českých dálnicích a rychlostních silnicích jezdit...

Najdete na iDNES.cz