Hodinový výpadek metra by se dotkl až stovky tisíc cestujících.

Hodinový výpadek metra by se dotkl až stovky tisíc cestujících. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Stávka odborů bude, Dopravní podnik již upozornil policii

  • 121
Pražský Dopravní podnik vstoupí do hodinové výstražné stávky. V úterý to po téměř pětihodinovém jednání odborářů řekl předseda odborové rady Jiří Obitko.

Pro Pražany to znamená, že se v úterý 24. června mezi jednou a druhou hodinou odpolední zastaví městská hromadná doprava. K celostátní stávce proti vládním reformám se připojí osm ze třinácti odborových organizací.

"Tyto organizace podepsaly, že budou koordinovat přerušení práce a zastavení městské hromadné dopravy," cituje z prohlášení čerstvě ustaveného koordinačního stávkového výboru Jiří Obitko. Podle něj mají podporu nadpoloviční většiny všech zaměstnanců podniku.

V následujících dnech budou signatáři informovat i další zaměstnance a veřejnost dopisem generálního ředitele Dopravního podniku.

"Zaměstnanci mají právo přerušit práci, na druhou stranu chápu, že zaměstnavatel chce zabezpečit provoz v největším rozsahu. Nicméně tyto dvě věci se vylučují," prohlásil Obitko a dodává, že při přerušení dopravy chce spolupracovat s vedením podniku.

Podnik už upozornil policii
Ale může být i hůř. Řediteli pražského dopravce Martinu Dvořákovi drtí kolena sice malá, ale křiklavá skupinka zaměstnanců, kteří vyhrožují daleko bezohlednějšími metodami.

. Vše o stávce

Při hodinové výstražné stávce, kterou odboráři pořádají v úterý 24. června ve 13 hodin na protest proti vládním reformám, se v mnoha městech Česka zastaví doprava. V Praze se podle koordinačního stávkového výboru, který si v úterý odboráři Dopravního podniku ustavili, připojí 8 ze 13 odborových organizací. Ve stejný den se bude už od rána konat i stávka zdravotníků proti reformám ministra Tomáše Julínka.

"Jsem velmi nervózní z některých odborových představitelů, kteří vyhrožují absurditami a stupiditami. Například tím, že na hodinu uzavřou všechny vestibuly metra i s cestujícími. A zaslechl jsem i informaci, že chtějí násilně vypnout proud v měnírnách pro metro. To jsou věci, kterým radikálním způsobem zabráníme," říká Dvořák.

Kvůli tomu se sešel i s primátorem města a policií. "Vyhodnocujeme spolu s policií veškeré informace, které se k nám postupně dostávají. Zablokování dodávky proudu by přímo ochromilo provoz a navíc mohou mít fatální dopady na bezpečnost cestujících," obává se Dvořák.

Podle něj tedy budou mít všechna klíčová technologická centra, která jsou důležitá pro zachování provozu, zvýšené zabezpečení.

Příští týden se kvůli tomu sejde primátorův náměstek Rudolf Blažek s šéfem policie. "Budeme jednat o konkrétních krocích, protože předpokládáme, že dojde k problémům v dopravě," řekl Blažek.

Státní policie zatím celou situaci monitoruje. "Jak budeme získávat informace, budeme na ně reagovat. Bude záležet na počtu lidí, kteří se stávky zúčastní, i na omezení v dopravě," podotýká šéf pražské policie Petr Želásko.

Jenomže počet stávkujících v téhle chvíli ještě nezná přesně ani město, ani policie, a dokonce ani odborářští bossové. Podle prohlášení se stávky nezúčastní pouze čtyři odborové organizace. Kolik ze zbylých zaměstnanců se přidá na tu či onu stranu, si netroufá nikdo předvídat.

Podnik se na krizi připravuje
Vedení Dopravního podniku si ke společnému stolu s odboráři sedlo už třikrát. Zatím bez kloudného výsledku. "Předpokládám, že nám co nejdříve řeknou, kdo, kdy, kde a jak bude stávkovat," přeje si ředitel Martin Dvořák. Kvůli tomu se jen těžko rodí krizový plán, který by měl alespoň částečně zabránit omezení v dopravě.

"U kolejových vozidel je provoz v podstatě nenahraditelný," obává se šéf dopravce.

Podle mluvčího podniku se chystají na možné varianty. "Musíme se připravit na situace, kdy například šofér zastaví tramvaj uprostřed křižovatky a dál nepojede. Potíže budou i s náhradními řidiči autobusů, nemůžeme je poslat na jim cizí trať, kde neznají ani zastávky," vypočítává Ondřej Pečený.

Přitom jen hodinový výpadek metra by se dotkl až stovky tisíc cestujících. Šéf odborové rady Jiří Obitko přitom slibuje, že omezení budou taková, aby co nejméně uškodila. Připouští, že tramvaje, autobusy a metro by se nemusely zastavit naráz a na celou hodinu.

"O konkrétnějších plánech, jak budeme přerušení dopravy slaďovat, budeme ještě jednat," prohlásil Jiří Obitko.