Pokud neplatič částku neuhradí, čeká ho návštěva exekutora. Ilustrační foto.

Pokud neplatič částku neuhradí, čeká ho návštěva exekutora. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Neplatičům povinného ručení hrozí exekuce

  • 66
Na první lednové týdny jsou přichystány stovky tisíc dopisů, které zamíří k majitelům automobilů, kteří nemají zaplacené povinné ručení. Česká kancelář pojistitelů totiž díky novele zákona o povinném ručení dostala do ruky bič, který by měl minimalizovat počet aut, přívěsů a náklaďáků bez platné pojistky.

Těch je dnes podle odhadů asi 800 tisíc, přičemž podle odborníků jich přibližně 300 tisíc skutečně jezdí po silnicích.

VELKÝ PŘEHLED NOVINEK NAJDETE ZDE

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) o nich má detailní přehled, protože už delší dobu porovnává údaje z registru vozidel s údaji o pojištěných autech od jednotlivých pojišťoven.

Zatím na zjištěné nesrovnalosti mohla jen upozorňovat města a obce, které následně mohly hříšníkům dát pokutu. To většinou nedělaly.

Od ledna se však změní poměr sil a na koni bude ČKP. Ta totiž získá pravomoc vybírat takzvaný příspěvek do garančního fondu, z nějž se hradí právě škody způsobené nepojištěnými auty. A pokud ho neplatič neuhradí nebo do měsíce od obdržení dopisu neprokáže, že svůj vůz má skutečně pojištěný, čeká ho návštěva exekutora.

 Hrozící sankce 
 příspěvky do fondu ČKP 
 typ vozidla  denní sazba
 Motocykl (do 350 ccm)  20 Kč
 Motocykl (nad 350 ccm)  30 Kč
 Auto (do 1 850 ccm)  50 Kč
 Auto (nad 1850 ccm)  70 Kč
 Autobus  160 Kč
 Nákladní vůz (do 12 tun)  130 Kč
 Nákladní vůz (nad 12 tun)  300 Kč

Příspěvek nebude možné vymáhat zpětně, takže ten, kdo nepořádek v pojistkách do počátku příštího roku odstraní, bude "z obliga".

Příspěvek na osobní vůz s menším obsahem motoru je padesát korun denně. Například majitel Škody Favorit tak bude za měsíc neplacení dlužit ČKP patnáct set korun. To je podstatně více než průměrná cena povinného ručení na trhu.

Částka by měla majitele přinutit, aby problém nějak vyřešil. Pokud nebude chtít zaplatit dluh a uzavřít pojistku, bude muset vůz odhlásit z registru. To obnáší odevzdání registrační značky SPZ.

Podle odborníků ale hrozí problémy lidem, kteří se auta kdysi zbavili, ale nechtěli, nebo ho zapomněli odhlásit z registru. Ti teď budou složitě dokazovat, že auto skutečně neexistuje, a hrozí jim za to sankce.

Pokuty za přestupky

Nepředložení zelené karty policistovi při kontrole: 1 500 až 3 000 Kč, provozování vozidla bez pojištění: 5 000 až 40 000 Kč

"Je prakticky jediná možnost řešení: udělat čestné prohlášení o neexistenci vozu a zároveň nahlásit ztracení SPZ. Ale za ztrátu musí dostat pokutu. Teprve pak může být vůz vymazán z registru," říká šéf společnosti Top-Pojištění.cz Pavel Ronovský, jenž branži detailně sleduje.

Vymazání starých aut z registru bude totiž po Novém roce možné jen po předložení SPZ nebo dokladu o jeho ekologické likvidaci.

Pojišťovny si od nového systému slibují větší spravedlnost. Poctiví majitelé vozů, kteří platí povinné ručení, totiž dosud plnili garanční fond prakticky sami. Teď do něj budou přispívat i ti, kdo z něj čerpají.