Mýto se od ledna zvýší o čtvrtinu, o rok později o dalších 25 procent

  11:16aktualizováno  15:06
Mýtné sazby se od ledna zvýší o čtvrtinu, uvedl ministr dopravy Vít Bárta. Dopravci tak budou za jeden kilometr platit v průměru pět korun. Výjimku budou mít jen nejekologičtější vozy. Stejným tempem poroste mýto i v roce 2012. Plán musí ještě schválit vláda.

Standardní mýtná brána | foto: Kapsch

Zdražení se tak v příštím roce nebude týkat pouze vozů splňujících emisní normu Euro 5 a vyšší, dohodli se dnes zástupci ministerstva dopravy a sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

"České republiky je zneužíváno jako tranzitní země pro nákladní silniční dopravu," zdůvodnil krok Vít Bárta. Mýtné se nezvyšovalo od svého spuštění v roce 2007. Ministr řekl, že se o návrhu krvavě diskutovalo se zástupci dopravců, sdružením Česmad.

Změna sazeb přinese státu v příštím roce 1,2 miliardy korun navíc. O rok později by pak státní kasa měla podle propočtů ministerstva proti dnešnímu stavu nakynout o 1,4 miliardy.

Dopravci za to dostanou kompenzace - dotace a množstevní slevy. Provozovatelé hromadné dopravy nebudou muset platit vyšší mýtné v pátečních odpoledních hodinách. Růst sazeb se zástupcům dopravců ze sdružení Česmad nicméně nelíbí a povede podle nich ke zdražení dopravy. "Všichni členové sdružení promítnou zvýšení sazeb do svých cen," uvedl při podpisu dohody prezident Česmadu Vladimír Starosta.

Bárta s růstem cen přepravy nesouhlasí. "Budeme ostražitě sledovat, co se s cenami bude dít," uvedl. V případě nárůstu prý může smlouvu přehodnotit.

Dohodu obou stran o růstu sazeb mýtného ale musí ještě schválit vláda. Ministerstvo dopravy chce návrh předložit kabinetu v nejbližší době a připojí k němu i možnost navyšovat mýtné i po roce 2012, v tomto případě už pouze o inflaci.

Doprava po železnici naopak zlevní

Ministr dnes také prohlásil, že chce podporovat přepravu zboží a surovin po železnici. Příští středu k tomu, jak ji chce pozvednout, řekne víc. Je zřejmé, že cena nákladní železniční dopravy klesne.

Ministerstvo dopravy bude v příštím roce na úseku dálnice D11 mezi Ostravou a Slovenskem testovat pilotní projekt, který by měl ukázat, zda lze nastavit poplatky mýtného v jednom kraji rozdílně podle denní doby. Například v noci by byla doprava levnější než dopoledne a odpoledne, kdy lidé cestují do práce nebo z práce.

Kromě zdražení mýtného by nákladní silniční dopravu mohla příští rok zasáhnout další významná změna. Věci veřejné požadují, aby klesla spotřební daň o 2,50 Kč na litr. Důvodem je pokles příjmů ze spotřební daně z nafty. Letos se na dani vybralo téměř o 5 procent méně. Informovala o tom pondělní MF DNES. (více čtěte VV chtějí levnější naftu)

Strana operuje tvrzením, že by se tak na spotřební dani vybralo více, protože nyní je nafta příliš drahá a kamiony proto tankují v zahraničí. "I kvůli jedné z nejvyšších sazeb spotřební daně je u nás nafta dražší než ve většině ostatních evropských zemí. Je nutné to změnit a motivovat tak dopravce, kteří po českých silnicích jezdí, aby zde také tankovali pohonné hmoty," uvedl Radim Vysloužil, poslanec a místopředseda rozpočtového výboru PSP ČR.

"Záměru tleskám, pokles cen lze očekávat, ale říci, o kolik a v jakém konkrétním případě, je složitější," reagoval předseda sdružení Česmad Vladimír Starosta. Naopak návrh naráží u ministra financí Miroslava Kalouska. Ten tvrdí, že by stát na výběru spotřební daně prodělal 14 miliard korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Německá letiště zrušila přes tisíc letů. Stávka se dotkla i spojů s Prahou

Stávka bezpečnostních pracovníků na letištích v Německu (15. 1. 2019)

Kvůli stávkám bezpečnostního personálu dnes osm německých letišť zrušilo dohromady přes tisíc letů. Protest, který se...

Jaguar propustí tisíce lidí. Také kvůli slabým prodejům v Číně

Ilustrační snímek

Největší britská automobilka Jaguar Land Rover zruší zhruba 4500 pracovních míst, převážně v Británii, kde má kolem 40...

Přelet dronu obral britské letiště o čtvrtinu loňského růstu

Ilustrační snímek

Provoz na britském letišti Gatwick ve Velké Británii v prosinci narušil přelet dronu. Nepředpokládaná událost...

Najdete na iDNES.cz