Kolem ministra Žáka létají fámy. Švagr jezdí pro Leo Express, potvrdil

  12:50aktualizováno  12:50
Ministr dopravy Žák vyvolal zemětřesení v Českých drahách a teď odráží zprávy, že má příbuzné u konkurence. Částečně se ukázaly jako fámy, pravdou však je, že ministrův švagr pracuje pro Leo Express. Jako strojvedoucí, který se zřejmě nedostane k citlivým informacím.

Leo Express. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Po internetových fórech i mezi novináři se rozletěly zprávy, kde všude u konkurence může mít Ždeněk Žák příbuzné. Žák iDNES.cz řekl, že se mu šířením informací někdo snaží pomstít.

"Je to pravda, asi dva a půl roku pan Miklenda, manžel sestry mé ženy, tedy můj švagr, jezdí jako strojvedoucí u Lea, předtím asi čtvrt roku jezdil u Jančury a předtím u Českých drah," připustil Žák. Podle něj se někdo v Českých drahách snaží očernit jeho jméno. "Trochu mě mrzí, že kolegové z Českých drah si nedají pokoj," dodal.

"Zaměstnáváme Michala Miklendu, je to švagr ministra Žáka. Je u nás jedním ze služebně nejstarších, zhruba od února 2012 je strojvedoucí instruktor, v podstatě tedy řadový zaměstnanec," potvrdil ředitel firmy Leo Express Leoš Novotný. "Sám jsem o tom nevěděl," dodal. Žákův švagr podle něj nepracuje na pozici, kde by hrozilo zneužití nějakých informací ve prospěch státních Českých drah.

Ministr Žák nastoupil do čela resortu začátkem července a okamžitě začal konat. Všechny jeho kroky směřovaly především k odvolání šéfa Českých drah Petra Žaludy, jehož místo zaujal bývalý šéf státního dopravce Dalibor Zelený. Nestandardní postup okamžitě kritizovala ODS, které vadilo například to, že Žák podnikl překotné kroky ve vládě bez důvěry. (o odvolání Žaludy čtěte zde)

U Jančury ministr příbuzné nemá. Stejně jako Zelený

Další anonymní zprávy se ukázaly nepravdivé. "Již ze dvou na sobě nezávislých míst se mi donesla zpráva, že blízký příbuzný(á) pana ministra Žáka pracuje ve firmě Radima Jančury," zaznělo například v diskusi na dopravním fóru www.k-report.net.

Majitel holdingu Student Agency a železničního dopravce RegioJet odmítl, že by někdo pod tímto příjmením, ať už muž či žena, v jeho firmách pracoval. "Jestli tady jeho sestřenice z pátého kolene dělá stevardku, to bych musel zjistit. Ve vyšších funkcích tady nikdo takový není," řekl iDNES.cz Radim Jančura. Student Agency má dva zaměstnance s příjmením Žák, jeden pracuje na oddělení IT, druhý dělá řidiče autobusu. Žádná Žáková ve firmě není.

Zajímavé je, že do redakce zároveň přišla z jiných zdrojů poněkud jiná informace stejného ražení. U Jančury prý pracuje manželka nového šéfa Českých drah Dalibora Zeleného a u Leo Expressu zase bratr, tvrdil volající redakci iDNES.cz. Oba konkurenti Českých drah však odmítli, že by někdo takový pracoval ve významnějších pozicích.

"Ve vedení určitě nikdo takový není a jestli to může být nějaký stevard, to netuším," řekl iDNES.cz majitel Leo Express Leoš Novotný, který je zrovna na dovolené. Ve Student Agency pracuje jen jedna žena s příjmením Zelená na pozici účetní. "Je vidět, že to je fáma," myslí si podnikatel Radim Jančura.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Vlakem rychleji, než letadlem. Revoluce v železniční dopravě, tvrdí Čína

Prototyp nového maglev vlaku, který bude vyrábět čínská společnost CRRC.

Ve čtvrtek sjel z tovární linky v čínském městě Čching-tao prototyp vlaku, který by měl být schopen jet rychlostí až...

Ministerstvo se odvolá proti opětovnému přezkumu mýtné kauzy

Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy podá kasační stížnost proti rozhodnutí krajského soudu v Brně, který minulý týden vrátil...

VIDEO: Oslava na letišti. Korean Air létají z Prahy do Soulu již 15 let

Korean air přiletěl do Prahy

Je tomu již patnáct let, co na Letišti Václava Havla Praha s velkou slávou poprvé přistálo letadlo společnosti Korean...

Najdete na iDNES.cz