České dráhy nasadily na trať mezi Prahou a Chebem nové komfortní vozy

  13:52aktualizováno  13:52
Nové komfortní vozy zpříjemňují od počátku týdne lidem cestování vlakem mezi Prahou a Chebem. České dráhy plánují i rozšíření počtu vlaků SuperCity. Ty zvládnou trasu z Prahy do Chebu za dvě a půl hodiny. Tedy o čtyřicet minut rychleji než běžné rychlíkové soupravy.
Určitou vadou na kráse změn je nedávné zrušení některých rychlíkových spojů, údajně kvůli malému zájmu cestujících. (Ilustrační snímek)

Určitou vadou na kráse změn je nedávné zrušení některých rychlíkových spojů, údajně kvůli malému zájmu cestujících. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

V nových vagonech je samozřejmostí klimatizace, díky elektrickým zásuvkám nebude problém nabít si během cesty mobilní telefon či notebook.

"Modernizované vozy mají interiér rozdělený do několika částí, ve kterých jsou umístěny čtyři klasické šestimístné oddíly, jeden dvanáctimístný velkoprostorový oddíl, nástupní prostory se zdvižnou plošinou pro nástup vozíčkářů, bezbariérově řešené záchody i speciální oddíl pro umístění invalidních vozíků a služební část," informovala mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Vůz je vybavený moderními, textilem potaženými sedačkami. U vybraných míst jsou nově řešené stolky vhodné pro práci nebo stolní hry a elektrické zásuvky pro napájení drobné elektroniky.

"K pohodě při cestování, hlavně v letních dnech, přispívá klimatizace a o průběhu cesty jsou zákazníci informováni audiovizuálním informačním systémem," upřesnila Pistoriusová.

Dráhy nabídnou přímé spoje z Ostravy až do Chebu

Změnu k lepšímu by pro lidi v Karlovarském kraji měl přinést i připravovaný nový jízdní řád. Podstatným způsobem se rozšíří provoz vlaků SuperCity do západních Čech.

"V pracovní dny až čtyřikrát denně pojedou přímé vlaky z Ostravska přes Prahu do Plzně a Chebu, dva páry spojů pak pojedou až do Františkových Lázní. Vlaky zastaví také ve Stříbře, Plané u Mariánských Lázní a v Mariánských Lázních a nahradí některé dosavadní rychlíky," sdělil Petr Šťáhlavský z Českých drah.

Podle Šťáhlavského cestující mezi Plzní a Františkovými Lázněmi budou moci využít 2. třídu rychlovlaků za obdobných podmínek jako dosavadní rychlíky, tedy bez nutnosti rezervace.

"Spoje SuperCity tak nabídnou četné přímé, komfortní a velmi rychlé spojení Moravy, východních Čech a Prahy s Plzní a Chebskem. Cesta z Ostravska do Chebu bude trvat přibližně pět a tři čtvrtě hodiny," zdůraznil Šťáhlavský.

Určitou vadou na kráse změn je nedávné zrušení některých rychlíkových spojů, údajně kvůli malému zájmu cestujících. Ministerstvo dopravy od 1. července zrušilo noční spoje mezi Plzní a Chebem. První, který vyjížděl z Chebu ve 20:33 hodin, další, který startoval z Plzně do Chebu po 22:00 hodin.

Úspory se dotkly i ranní linky z Plzně. Ta přestala jezdit v neděli. Zrušení posledních rychlíků mezi Plzní a Chebem znamená, že z Chebu odjíždí poslední vlak na Plzeň už v 19:20 hodin.

Proti rušení rychlíků protestoval hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. "Vzhledem k nedostavěné silnici R6 je pro náš kraj kvalitní železniční spojení jednou z priorit," zdůraznil hejtman.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Zdanění leteckého benzinu by zdražilo letenky v Evropě

Ilustrační snímek

Zdanění leteckého paliva, kerosenu, v Evropské unii by přineslo snížení uhlíkových emisí sektoru o 11 procent, přičemž...

Česko má přijít o svoje vzdušné hranice. Letadlům je v nich těsno

Únorový superúplněk si vedle lidí s dalekohledy možná nejvíce užili cestující v...

Česko v současnosti vypomáhá některým zemím odklonem letové dopravy přes český vzdušný prostor. Ten už však také naráží...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Najdete na iDNES.cz