Fond vyplácí peníze padlé kampeličky. Muž, který dědil, má však smůlu

  13:24aktualizováno  17:54
Téměř 14 tisíc lidí, co měli uloženy peníze v padlém Metropolitním spořitelním družstvu, si může začít vyzvedávat své vklady. Přes sto klientů si však vybere jen část. Jejich vklady totiž byly vyšší než pojištěných 2,74 milionu korun. Smolařem je i muž, jemuž zemřela žena a musí o její vklad bojovat v konkurzu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Klienti Metropolitního spořitelního družstva (MSD) si mohou od pondělí vyzvedávat své pojištěné vklady prostřednictvím 627 poboček České spořitelny po celé republice. "Výplaty probíhají zcela hladce, pobočky byly pečlivě připravené, vyškolené. Navíc máme bohaté zkušenosti i z objemnějšími výplatami, jako je například výplata dividend ČEZu," uvedla mluvčí spořitelny Helena Matuszná.

Jen za první den spořitelna vyplatila víc než třetině klientů MSD náhrady za 4,5 miliardy Kč. Převážnou většinu tvoří bezhotovostní výplaty, v hotovosti si klienti odnesli asi 140 milionů. Náhrady vyplácí přes pobočky spořitelny Fond pojištění vkladů, celkem zhruba 13 600 klientům družstva vyplatí 12 miliard korun.

"Výplata náhrad vkladů je připravena. Klienti MSD tak nyní musí pouze přijít s platným občanským průkazem či pasem, případně se nechat zastoupit na základě úředně ověřené plné moci, a peníze jim až do výše limitu budou převedeny na jiný účet či vyplaceny v hotovosti," říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.

Klienti MSD

Nárok na výplatu má celkem 13 622 lidí, přičemž průměrná výše vkladu na jednoho klienta vychází na 888 075 Kč. Částku do 300 tisíc Kč měla v záložně uložena třetina klientů, 300 tisíc až jeden milion Kč mělo uloženo 31 procent zákazníků a více než milion Kč pak 38 procent střadatelů. Průměrný věk vkladatele dosahoval 56 let.

Fond však lidem vyplácí peníze maximálně do výše sto tisíc EUR na jednoho vkladatele, což podle přepočtu kurzu ze dne 27. prosince 2013 vychází na 2 744 000 korun.

Kdo měl v padlé kampeličce uloženo víc, musí se snažit získat nadlimitní část vkladů v konkurzu. Takovýchto lidí je 112 a budou se snažit získat část z celkové sumy 80 milionů korun.

Jedním z těchto "nešťastníků" byl i muž, který měl v družstvu spolu s manželkou uloženo právě tolik, aby vklad každého z nich nepřesáhl ze zákona pojištěný ekvivalent sta tisíc eur.

Žena však zemřela a peníze po skončení dědického řízení připadly jejímu muži. Bohužel už v době, kdy kampelička nesměla vklady vyplácet. Peníze po zemřelé tedy převedla na termínovaný účet, ale už na jméno ovdovělého muže.

Teď, když Fond pojištění vkladů začal vyplácet náhrady, dostane muž jen svůj pojištěný vklad a na peníze manželky nedosáhne. Platí totiž, že pro účely výplaty náhrady vkladů se sečtou všechny peníze jednoho vkladatele vedené u jedné družstevní záložny.

Zbylé prostředky bude muset vymáhat v konkurzu. Snad jediná pozitivní věc je, že jeho pohledávka je do insolvenčního řízení přihlášena automaticky. Nemusí tedy podnikat žádné aktivní kroky, aby se peněz domohl. Jen doufat, že na něj po zpeněžení konkurzní podstaty ještě něco zbude.

Metropolitní spořitelní družstvo

MSD bylo založeno v srpnu roku 1999 jako malá regionální záložna se sídlem v Brně. Zakládajících členů bylo 30 a postupně se členská základna rozšiřovala až na více než 14 tisíc členů. Rozšířila se i síť poboček, které fungovaly v deseti krajských městech. I díky těmto krokům se MSD stalo největší záložnou v České republice.

7. 5. 2013 - Česká národní banka vydala Rozhodnutí o předběžném opatření, které družstevní záložně ukládalo zdržet se jakéhokoliv jednání spočívajícího v přijímání vkladů od svých členů. Zároveň byly na podnět Vrchního státního zastupitelství v Praze zablokovány finanční prostředky družstva. Metropolitní spořitelní družstvo nemohlo přijímat ani vyplácet žádné vklady.

27. 12. 2013 Fond obdržel Oznámení ČNB o neschopnosti Metropolitního spořitelního družstva dostát závazkům vůči oprávněným osobám.

27. 1. 2014 Fond pojištění vkladů začíná vyplácet náhrady vkladů klientů MSD a stává se tak jeho největším věřitelem.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Výdaje na varroázu rostou, loni dosáhly 30 milionů. Včely ale umírají dál

Včela medonosná (28. února 2019)

Boj proti kleštíkovi včelímu, který je schopen přes zimu zlikvidovat celé včelstvo, čím dál víc vysává dotace pro...

Řetězce vozí z větších dálek: zelí z Makedonie, brambory z Francie

Dochází i zelí. Německý diskont ho vozí z Makedonie.

Nejen cibule z Nového Zélandu. Nákupní oddělení obchodních řetězců musejí sahat do větších dálek než jindy i pro jinou...

Až o 13 korun dražší krabička. Kuřáci si připlatí víc, než se zdálo

Ilustrační fotografie

Kouření může zabíjet a za hříchy se platí. Celou pravdu však kuřákům ministerstvo financí ani zdravotnictví neřekly:...

Najdete na iDNES.cz