Živnostníci by mohli platit vyšší daně, stát jim možná sníží paušály

  4:02aktualizováno  4:02
Ministerstvu financí vysychá jeden z daňových zdrojů. Příliš výhodně nastavené podmínky mají za následek nízký výběr daní od osob samostatně výdělečně činných, tedy OSVČ. Na poradě ekonomických ministrů se proto znovu otevřela otázka možného snížení výdajových paušálů pro živnostníky.
Výdajový paušál pro zemědělce a řemeslníky je 80 %.

Výdajový paušál pro zemědělce a řemeslníky je 80 %. | foto: Profimedia.cz

Ještě nikdy nebyl v polovině roku výběr daně z příjmů od osob samostatně výdělečně činných záporný. "Je tu riziko, že se to bude opakovat v dalších letech," říká Ladislav Minčič (ODS), náměstek ministra financí pro daně. Tento argument zřejmě vyděsil všechny vládní strany včetně ODS, jež se osekání výdajových paušálů dosud bránila nejvíc.

Výdajový paušál představuje procento, které si může podnikatel jednoduše odečíst z hrubého příjmu, a spočítat tak jednoduše daň. Podle typu podnikání se procento liší – nejvyšší je pro zemědělce a řemeslníky (80 %), o něco nižší pro ostatní držitele živnostenského listu (60 %) a nejnižší, ale stále velmi štědré (40 %) například pro daňové či finanční poradce. Paušál vznikl kvůli zjednodušení administrativy, ale komu se to vyplatí, může i nadále sbírat účtenky a vykazovat reálné náklady.

Záporný výběr daně z příjmu od OSVČ (kvůli vracení záloh na daň a o daňový bonus pro část živnostníků s dětmi) není důsledkem slabého výkonu ekonomiky. "Malý výnos je systémovou záležitostí. Daň a základ daně jsou zkonstruovány tak, že nelze očekávat, že by to v budoucnu mohlo růst," konstatoval Minčič.

Ještě v roce 2008 byl výnos této daně 18 miliard, loni (kdy se hýbalo s paušálem ve prospěch podnikatelů) jen necelých osm a stále více živnostníků paušály využívá namísto sledování reálných nákladů. Aktuálně je to 51 procent, tedy více než před rokem.

Daň z příjmu řemeslníků, daňových poradců či zemědělců nejde jen do státního rozpočtu. Její výpadek postihne i rozpočty obcí a krajů. A ty mají být navíc podle návrhu daňové reformy ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) bity i na nižších příjmech z daní od zaměstnanců.

Kalousek by se omezení paušálů nebránil

Omezení výdajových paušálů se diskutuje pravidelně, zatím však jen rostly. Podle informací MF DNES by se ministr Kalousek jejich snížení nebránil. Ještě v zimě si Kalouskovo ministerstvo při přípravě reformy pohrávalo s návratem k paušálu 25 a 50%, ale ODS byla dosud zásadně proti. "Dlouhodobě to pokládám za neudržitelné," potvrdil Kalousek pro pondělní Hospodářské noviny.

"Jsou to pracovití lidé bez dovolené a dalších výhod. Ale především většina OSVČ jsou lidé, kteří mají hlavní pracovní poměr a k tomu si navíc přivydělávají nějakou živností," řekl nedávno premiér Petr Nečas. Ve skutečnosti je to opačně – zaměstnanci a zároveň podnikateli je asi čtvrtina OSVČ.

Teď vláda vymýšlí, jak dostat víc peněz do státní pokladny prostřednictvím DPH a svými reformami získat důvěru mezinárodních investorů. Výdajové paušály pro OSVČ v Česku bijí do očí – jsou nejvyšší v Evropě. Například v Polsku si mohou zemědělci odečíst od hrubého příjmu jen 20 procent, v Rakousku je paušál obecně 12 procent.

Kvůli odvodové výhodnosti se do pozice podnikatelů přesouvá víc a víc zaměstnanců a státu vypadávají příjmy z pojistného a daní. Část z nich se totiž stane součástí švarcsystému, tedy zastírání zaměstnaneckého poměru. Na tom firma ušetří a nepravý živnostník vydělá.

Švarcsystém se rozmáhá i díky tomu, že kontrola je málo účinná. Právě menší výhodnost by od něj mohla odradit.

Autor:
  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Padesát statečných poletí z New Yorku do Sydney

Letadlo australské aerolinky Qantas se chystá na nejdelší let v historii. Podnikne téměř dvacetihodinovou cestu z New...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Firmy trápí falešné objednávky. Zboží poslané do neznáma končí u podvodníků

Na nedostatečném prověření odběratele mohou firmy značně prodělat. Podvodníci totiž rozesílají falešné objednávky...

Vitásková nedostane odškodné ve výši 170 tisíc, soud její žalobu zamítl

Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl žalobu bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové, která od...

Další případ obírání cizinců. Pokutu 60 tisíc dostalo pražské muzeum

Pražské muzeum iluzí dostalo pokutu 60 tisíc korun za diskriminaci cizinců a další nekalé jednání. Letos v lednu podnik...

Sazenic bude dost, nářadí se chopím i já, zve šéf Lesů ČR na veřejné sázení

Lesy České republiky vůbec poprvé ve své historii připravily společné sázení stromků ve všech krajích. Výsledkem má být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz