Zisk Penty loni klesl o třetinu. Skupina chce posílit ve zdravotnictví

  15:01aktualizováno  15:01
Investiční skupině Penta loni propadl čistý zisk o 830 milionů na 70 milionů eur, tedy 1,92 miliardy korun. Penta podniká například ve zdravotnictví, financích a realitách. Vlastní například síť lékáren Dr. Max.

Logo investiční skupiny Penta. | foto: pentainvestments.com

Zástupci vedení skupiny na tiskové konferenci uvedli, že Penta posílí ve zdravotnictví. Letos chce oznámit akvizici první nemocnice v Česku. Během několika let se skupina chce stát dominantním hráčem na nemocničním trhu.

Penta vlastní a provozuje největší soukromou nemocniční síť na Slovensku a v Polsku, kde pod ní spadá 14, resp. 12 nemocnic. „V České republice máme podobně rozsáhlé plány jako na Slovensku,“ podotkl Dospiva.

Kromě nákupu nemocnic od soukromých vlastníků nevyloučila Penta „slovenský scénář“, tedy stavbu nové nemocnice. Před několika týdny skupina informovala o tom, že ve slovenských Michalovcích za 35 milionů eur postaví novou nemocnici. „Na Slovensku jednu stavíme a v nejbližších týdnech rozhodneme o případné stavbě druhé,“ uvedl zakládající partner Penty Jaroslav Haščák.

Tržby nemocnic, které Penta vlastní či provozuje, dosahují nyní zhruba 200 milionů eur. „Pro nás jsou nemocnice dlouhodobé investice, deset let a více. Plánem pro nejbližších deset let je dostat se v tržbách na jednu miliardu eur,“ doplnil Haščák.

Vyšší odměny pro top manažery

„Celkově hodnotíme loňský rok jako dobrý,“ uvedl partner Penty Jaroslav Haščák. Provozní výsledek byl podle něj meziročně mírně vyšší. Za poklesem čistého zisku podle něj stály vyšší odměny pro klíčové manažery firmy, vyšší náklady na holdingový dluh a některé další účetní kategorie. „Celková strategie Penty se nemění, pokračujeme v zužování počtu firem v portfoliu,“ dodal.

Strategie, které se držela skupina už loni, spočívá v tom, že se zbavuje malých projektů a zaměřuje hodlá se zaměřit jen na ty velké. Loni například prodal síť obchodů pro chovatele zvířat PetCenter. Penta také dokončila prodej společností Noves okna nebo paroplynový cyklus PPC na Slovensku.

Penta

středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Do nových projektů a modernizace portfolia firem Penta v loňském roce investovala 330 milionů eur (9,1 miliardy Kč). Největší investice Penty směřovaly do projektů ve zdravotnictví, realitách a do Aera Vodochody. Skupina posílila ve zdravotnictví akvizicí lékárenských řetězců Apteka Mediq (Polsko), SP Diamed, Novolékárna, Harmonie (ČR), tří regionálních nemocnic a jedné polikliniky (Slovensko). Zároveň vstoupila na realitní trh v Polsku projektem kancelářského centra ve Varšavě.

Prvním dokončeným realitním projektem skupiny v ČR se stalo Florentinum, moderní administrativní budova v centru Prahy. Na Slovensku pak Penta otevřela obchodně-zábavní centrum Bory Mall.

Novou investiční oblastí se pro skupinu stala média. Na podzim 2014 Penta investovala do společností 7 PLUS, Centrum Holdings, Trend Holding a Petit Press. Tím se stala jedním z lídrů slovenského tištěného a internetového mediálního trhu.

Skupina však výsledky svých mediálních společností do celkových čísel zatím nezahrnula. „Všechno to brzy zkrachuje,“ zavtipkoval jindy chladný matematik Haščák před českými novináři při otázce na ekonomickou kodnici slovenských médií Penty. „Prodeje jdou nahoru, ale reklamní trh nadále spíše klesá. Například hodně trhu internetové reklamy zabírá Google. Budoucnost je o hledání nového byznys modelu,“ dodal pak s již vážnou tváří. „Je to těžký boj a jistě přijde na trhu další konsolidace,“ zavěštil další mediální přesuny Haščák.

Při otázkách na mediální akvizice v Česku pak již majitelé Penty tak sdílní nebyli. „Jednáme, rozhlížíme se, ale v tuto chvíli nemohu říci nic bližšího,“ uvedl Marek Dospiva a odmítl více komentovat námluvy s německými majiteli vydavatelství Vltava-Labe-Press, o kterých se na trhu již několik týdnů spekuluje.

„Ukazuje se, že strategie dlouhodobých investic je pro Pentu dobrá cesta. Ve zdravotnictví letos počítáme s dalšími akvizicemi lékáren v Polsku, v Česku vstoupíme na trh zdravotní péče. Dlouhodobost investic potvrzuje fakt, že jsme v našich společnostech loni vytvořili více než 700 nových pracovních míst,“ uvedl partner skupiny Marek Dospiva.

Aktiva portfoliových společností skupiny loni  vzrostla o tři procenta na 6,7 miliardy eur (184 miliard Kč).

Autoři: , ,

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu. Nejvíce se třídí na Hradecku

Ilustrační snímek

Každý obyvatel Česka loni vytřídil v průměru skoro 63 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. To je o tři...

Uvnitř reaktoru. Podívali jsme se do srdce Temelína během výměny paliva

Reaktor po výměně části paliva.

Jaderná elektrárna Temelín patří k nejhlídanějším objektům v zemi. A přímo do jejího srdce, k reaktoru, nemůže každý....

Prodej nemovitostí se vleče, na kupce bytu lidi čekají i půl roku

Dům v Lidické ulici v Praze, ve kterém vlastní byt Stanislav Gross s manželkou...

Prodat byt v Česku je stále těžší. Téměř ve všech regionech se oproti loňsku prodloužila doba inzerce. Na kupce si...

Najdete na iDNES.cz