Loňský nepravomocný rozsudek (viz předchozí článek), který ho za pozdější tunelování fondů poslal na 10 let do vězení, považuje za daň svému úspěchu a mstu ze strany sociální demokracie.
Kuponová privatizace |
"Vstupem Harvardských fondů se podařilo problematický začátek způsobený malou účastí lidí změnit na masový zájem o projekt," vysvětluje své přesvědčení Kožený přezdívaný Pirát z Prahy.
Naráží na to, že před vstupem fondů se do projektu přihlásilo zhruba 600 tisíc lidí, po jejich kampani se však zájem zvedl a privatizace se nakonec účastnilo 8,5 milionu lidí. Stát přitom očekával účast zhruba 2,5 milionu obyvatel.
A to podle Koženého způsobilo nakonec jeho pád. "Vím, že se mého úspěchu i popularity mnozí politici zděsili a poté jsem se stal terčem politické honby ČSSD, která přetrvává dodnes," uvedl finančník, který vždy popíral sebemenší vinu.
O dějinném významu privatizace je nadále přesvědčen. "Privatizace byla historickým rozcestníkem a nebyla jen o přežití nově zvoleného svobodného režimu, nýbrž také katalyzátorem budoucího vývoje v celé východní Evropě, který bude mít i významný vliv na přetvářející se Čínu, aby urychlila tržní prostředí," popisuje svůj pohled.
Ti, kteří se kuponové privatizace neúčastnili, nemají podle Koženého čeho želet. V textu zaslaném redakci iDNES.cz vzkázal, že bohatství jim může přinést jen vědecko-technický pokrok, na který je třeba zaměřit pozornost.
Kožený, který se z Bahamských ostrovů nemůže kvůli mezinárodním zatykačům hnout, si právě vědou krátí svůj čas v Karibiku. Zajímá ho například syntetická biologie, biologické inženýrství či využití nanotechnologií v průmyslu (více zde). Přes všechna dosavadní prohlášení ale zatím žádný životaschopný vědecký projekt nepředložil a loni z Baham vzkazoval, že je bez majetku (viz článek Jsem na dně, říká Kožený).