Začínáme vydělávat na sebe, až doposud to bylo na stát

  3:01aktualizováno  3:01
Dnes je den daňové svobody, odkdy už nepracujeme na stát. Nastal o deset dnů později než před dvěma lety. Příští rok se však zřejmě kvůli zvažovanému zvyšování daní dočkáme nejméně o tři dny později. Ale již nyní ztrácíme 55 dnů na Jižní Koreu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Den daňové svobody je fiktivní hranice, kdy objem lidmi vydělaných peněz pokryje výdaje na bobtnající potřeby státu.

"Letos jsme na stát vydělávali 168 dní, což je nejdéle za posledních deset let a o pět dní více než loni," uvedl ekonom Jiří Schwarz z Liberálního institutu. Instituce den daňové svobody počítá a datum zveřejňuje už desátým rokem.

Příští rok by navíc mohlo být ještě hůř. Ministerstvo financí připravilo pro budoucí vládu návrh rozpočtu, v němž zvyšuje daňové příjmy o 26 miliard korun. Znamenalo by to, že na stát budeme muset vydělávat déle.

Podle ředitele Liberálního institutu Miroslava Ševčíka bude plánované zvýšení daňové zátěže znamenat posun o dalších pět až sedm dní. "Tento předpoklad však vychází z toho, že si česká ekonomika udrží současnou výkonnost. Tu ale může zvýšení daní, které považuji za hloupost, výrazně zpomalit," varuje Ševčík.

Za oddálení dne daňové svobody už letos mohou vyšší daně z Janotova protideficitního balíčku. Lidé platí vyšší DPH, spotřební daně a daň z nemovitostí.

"Daně letos spolknou 35,3 procenta HDP. Na jejich zaplacení tak budeme potřebovat 171 dní," vypočítává hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Patria používá pro fiktivní den odlišný výpočet a pro rok 2010 jí vychází, že daňové břemeno poneseme o osm dní déle než loni – do neděle 20. června.

Podle Markova názoru by nová opatření navržená Janotou, jako je zvýšení DPH na 12 procent, vyšší daň pro bohaté nebo snížení daňové slevy, posunula příští rok oslavu berní svobody o tři dny.

Svobodní jsme o tři týdny dříve než Eurozóna

Nejpozději letos oslaví den daňové svobody Dánové, a to až 6. srpna. Následují je Finové (3. srpna) a Švédové, kteří si uleví 25. července. Naopak nejdříve – již 24. dubna – nastal den daňové svobody v Jižní Koreji. Švýcaři přestali vydělávat na stát 6. května a lidé v Austrálii 15. května. Slováci oslavili daňovou svobodu 23. května a Spojené státy 2. června.

Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) připadá na 14. června.

Ve srovnání s průměrem zemí, které používají jako platidlo euro, přestávají letos Češi vydělávat na stát zhruba o tři týdny dříve. Země eurozóny totiž oslaví den daňové svobody 7. července. "Při pohledu na meziroční vývoj dne daňové svobody v jednotlivých zemích můžeme identifikovat ty, které již začaly s nelichotivým stavem veřejných financí bojovat," uvedl Jiří Schwarz z Liberálního institutu.

Země jako Island, Maďarsko či Portugalsko totiž musí šetřit na státních výdajích, a vycházejí proto ze srovnání lépe. Islanďané se tak daňové úlevy dočkají o 13 dnů dříve než loni.

Naopak také dluhem zatížená Velká Británie se stala zemí, kde se čekání na den daňové svobody oproti loňsku nejvíce prodloužilo. Britové budou moci "oslavovat" 15. července, což je o dva týdny později než v loňském roce.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Najdete na iDNES.cz