Marii Čauševicovou podporují i zástupci Gender studies.

Marii Čauševicovou podporují i zástupci Gender studies. | foto: Jan Zátorský , MF DNES

Začal první soud o diskriminaci žen v ČR

  • 11
Jedenapadesátiletá manažerka Marie Čauševićová si lepší datum ani vybrat nemohla. Žaloba, v jejímž rámci se chce jako první žena v České republice soudit kvůli diskriminaci v zaměstnání kvůli pohlaví, dorazila na Obvodní soud v Praze 7 přesně na Mezinárodní den žen.

Poradkyně představenstva Pražské teplárenské, žaluje svého zaměstnavatele za to, že nedostala post finanční ředitelky, přestože v konkurzu byla nejlepší. Oficiálním důvodem odmítnutí byla "informační asymetrie", ale Čauševićová si myslí něco jiného.

"Jsem přesvědčená o tom, že při rozhodování představenstva o výběru vhodného kandidáta hrála významnou roli skutečnost, že jsem žena. Obsah termínu informační asymetrie nechápu," říká manažerka.

Podle ní se nedá jinak než diskriminací vysvětlit, proč po prvním kole výběru, kdy ji najatá personální agentura doporučila jako vhodného kandidáta, vedení vypsalo další kolo pro jiné uchazeče, a dokonce zmírnilo požadavky s tím, že se dosud nenašel vhodný kandidát. - více zde

Čauševićová, bývalá finanční ředitelka Severomoravské plynárenské, žádá od svého nynějšího zaměstnavatele omluvu. Přemýšlí i o žádosti o odškodné, které by prý věnovala na "humanitární účely".

Pražská teplárenská zatím neobjasňuje, proč se rozhodla vybrat za finančního šéfa manažera, který vedl daleko menší společnost než jeho konkurentka a žalující manažerka ho porazila.

"Pražská teplárenská se k této záležitosti nebude vyjadřovat," říká mluvčí firmy Světla Prokešová a dodává: "To, zda šlo o diskriminaci, bude předmětem soudního sporu.

Nemůžeme předjímat výsledek." Čauševićové jde o to, aby se podobné případy neopakovaly. Manažerka počítá i s tím, že se jí časem bude chtít firma zbavit. Nyní se nechce objevovat na veřejnosti a ani se ke kauze vyjadřovat.

Zástupci neziskové organizace Gender Studies, která se věnuje zacházení s muži a ženami v Česku a na případ upozornila, Čauševićovou podporují.

"Chceme změnit hodnoty ve společnosti, i když ne nutně soudní cestou. Čauševićová je na vysoké pozici a hraje vysokou hru. Soudní spor bude precedentem a může se stát impulzem pro ostatní ženy. Pro ni je to však velký boj a celé je to velmi citlivé," říká Kateřina Jonášová z Gender Studies.

České soudy se diskriminací v zaměstnání již v minulosti zabývaly.Stalo se tak v případě žaloby romských žen odmítnutých v zaměstnání kvůli barvě pleti. Soudy daly za pravdu žalobkyním. Rozhodnutí soudu v případě Čauševićové by mohlo padnout do roka.