Z exotických hospodářských zvířat jasně vyhrávají pštrosi

  9:14aktualizováno  9:14
- Představa, že by na vesnickém dvorku pobíhali namísto slepic pštrosi, byla ještě před pár lety absurdní. Pokud však dnes zvědavec navštíví třeba obec Sedmpány na Benešovsku, narazí na deset obrovitých opeřenců. Hospodáři totiž zkoušejí leccos. Tradiční domácí zemědělství na tom není nejlépe, a proto musí experimentovat. Mezi hospodářská zvířata se po dlouhých tahanicích letos konečně zařadili jeleni i daňci - legislativa ministerstva zemědělství je do té doby nechtěla za hospodářská uznat. Kromě nich se začali objevovat vyložení exoti - pštrosi, klokani či hadi.

"Na trhu je dnes k dostání téměř cokoliv. Hlavní je ovšem zajistit zvířatům odpovídající podmínky pro chov," říká mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Mezi klasickými hospodářskými zvířaty chovanými takzvaně pro maso - býčky či vepři - se kromě jelenovitých ovšem zatím prosadil pouze pštros.

100 gramů masa obsahuje:

Druh masa Kalorie Protein (g) Tuk (g) Cholesterol (mg)
Kuřecí 165 32 4 85
Krůtí 159 29 4 69
Hovězí 282 27 18 91
Vepřové 323 28 22 99
Jehněčí 241 26 15 92
Pštrosí 114 26 2 68

Pramen: archiv

"Například klokaní maso se chovat v našich podmínkách nevyplatí. Za kilogram dovezeného masa se platí od šedesáti do sto dvaceti korun. Jde o maso i po převozu levné, protože je v Austrálii lovené a nekrmené," uvádí Marek Šmíd, zástupce společnosti Zedníček, která klokaní a pštrosí maso zpracovává a dodává do obchodů.

V tuzemsku se právě proto klokani už chovají jen pro potěšení. "Jako domácí mazlíčci jsou klokani velmi vhodná zvířátka, nenáročná na chov. K nějaké vilce je klokánek velmi pěkné oživení," vysvětluje Dana Fraňková ze společnosti ASC, která klokany dováží.

Letos jich firma prodala okolo dvaceti kusů a párek nejmenšího druhu klokánků, jenž doroste do maximálně šedesáti centimetrů, přijde asi na třicet tisíc korun.

Nejoblíbenějším tuzemským exotem se stal zmíněný pštros. Za letošní rok jich přibylo více než dvojnásobně a celkem čítají okolo tří a půl tisíce kusů.

Ve srovnání s šestisettisícovým stavem krav a deseti tisíci jeleny a daňky jde sice o zanedbatelné množství, ale jejich chovatelé si nestěžují.

"Letošní rok by měl být první, kdy budeme zhruba na nákladech, ale pokud se nic vážného nestane, měli bychom příští rok začít vydělávat," říká Zdenka Mazancová, která má svou rodinnou pštrosí farmu čítající okolo stovky dlouhokrkých zvířat v Čenkově u Odolena Vody.

"Dosud totiž většina lidí svá pštrosí stáda množila a vychovávala, aby mohli začít normálně prodávat," dodává její dcera Jana Šmejkalová.

"Největším naším problémem je dnes to, že vlastně není vytvořený trh. Lidé nejsou na pštrosí maso zvyklí, přitom je zdravější než kuřecí," říká Pavel Janák, který vlastní farmu u Českého Brodu. Jak k tomuto chovu přišel?

Jednou v hospodě se mu kamarád chlubil, že doma choval snad všechno kromě pštrosa. A protože objevil inzerát na jeden pár dlouhonohých opeřenců, pořídil mu je k Vánocům - tak vznikla jeho farma dnes přibližně s osmdesáti pštrosy.

Kromě nich se ještě dal na masné plemeno afrických koz burských. Těch chová na čtyřicet.

Přestože se podle odborníků dá z pštrosa zpracovat skoro vše, v tuzemsku zatím jde na odbyt především maso. "Částečně prodáme peří pro oděvní a elektrotechnický průmysl, má totiž antistatické vlastnosti, sem tam nějakou kůži," říká Mazancová.

Ve světě je přitom pštrosí kůže považována za jednu z nejluxusnějších, je totiž odolná proti vodě, pevná, a přitom jemná. Jedenapůl- až dvoukilová vejce jsou chuťově srovnatelná s drůbežími a skořápky mohou posloužit při výrobě ozdob nebo uměleckých předmětů.

Pštrosi jsou podle chovatelů poměrně nenároční, snad jediný problém je s lidmi. Jsou známy případy, kdy se proti plánu chovat pštrosy postavila z neznalosti celá vesnice. Teprve když lidé zjistili, že pštrosi zdaleka nepáchnou jako například vepři nebo krávy a nejsou nebezpeční, mohli se po loukách začít prohánět.

"Agresivní jsou jenom výjimečně pouze samci, kteří se předtím nějak nepohodli anebo mají zájem o své družky. U nás jsme zatím žádný úraz neměli," říká Šmejkalová.

Pštros je nenáročné zvíře a navzdory vzezření není nebezpečný

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Zemědělství

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Najdete na iDNES.cz