Prodávat naše akcie je hanebnost, řekl investorům šéf internetového obchodu. Dostal za to cenu za nejtrapnější událost v kategorii vztahy s investory.

Prodávat naše akcie je hanebnost, řekl investorům šéf internetového obchodu. Dostal za to cenu za nejtrapnější událost v kategorii vztahy s investory. | foto: Profimedia.cz

Z blázince bytový dům? Podle CNN trapas roku

Podnikání není jen suchý svět čísel a nudných obchodních jednání. Byznys přináší i nečekané momenty - někdy peprné, někdy vtipné, jindy absurdní. Internetový magazín CNN Money přinesl seznam nejpitomějších událostí v byznysu za rok 2005.

Nejtrapnější událostí na poli podnikání v roce 2005 označil server CNNMoney.com nezvyklý módní trend v obchodě s nemovitostmi - přestavby ústavů pro mentálně postižené na luxusní byty. Držitelem ceny pro absolutního vítěze je šéf realitní kanceláře Avalon Bay Communities William McLaughlin.

Z ústavu pro duševně zaostalé v massachusetském Danversu vybudoval bytový komplex s téměř pěti stovkami bytů. Podobný plán pak realizoval v dalších institucích podobného typu v dalších státech, čímž způsobil dost velký chaos na trhu s novými byty.

Aby nikoho nenechala na pochybách, kdo je tím úspěšným developerem, nechala si Avalon Bay na fasádu své centrály vyrýt nápis "Blázinec".

V kategorii Vztahy s veřejností získal cenu ředitel PR agentury WPP Neil French. Na konferenci o průmyslu v Torontu totiž vysvětlil, proč je ve vedení firem tak málo žen. Podle Frenche je to mimo jiné proto, že "jsou na prd". O dva týdny později rezignoval na svou funkci kreativního ředitele.

V kategorii Marketing zvítězila nepozornost při překladu. Některá cizí slova mají totiž více významů, než uvádí slovníky.

Americký výrobce cukrovinek Hershey se rozhodl uvést na latinskoamerický trh nové nugátové tyčinky - Cajeta Elegancita. Aby novým výrobkem zaujal co nejvíce zákazníků, opatřil navíc krabičku s laskominou portrétem slavné a krásné zpěvačky Thalie Sodiové. Ta se pak přesvědčila o tom, že propůjčit svou tvář nevinné cukrovince se vůbec nemusí vyplatit.

Výrobci se totiž o názvu neporadili s fundovaným překladatelem - slovo cajeta totiž znamená v Mexiku "nugát" a ve zbytku španělsky mluvícího světa jak "krabička", tak i slangový výraz pro ženské pohlavní orgány.

Pochází karikatury z dílny JPMorgan?
Cenu v kategorii Outsourcing si odnesla banka JPMorgan. Až si bude příště vybírat firmu na rozesílání hromadných e-mailů, rozhodně si dá pozor na společnost Department of Homeland Security. Jeden z klientů banky, muž arabského původu, žijící v Americe, dostal e-mail v jehož adresátovi bylo uvedeno "Palestinský bomber". Úvěr, který mu nabízela banka v mailu, si zřejmě neobjednal.

CNNMoney udělilo cenu i za trapas v kategorii Digitální práva. Ten si vysloužila vydavatelská společnost Sony BMG, která opatřila vydávaná CD softwarem, který má zabránit kopírování. Kromě toho ale tento program dokázal počítače odzbrojit od různých antivirů a firewallů.

Sony BMG si pak musela od milionů poškozených posluchačů vyžádat pracně prodaná CD zpět a navíc jim na vlastní náklady software odinstalovat. Na disky už žádnou ochranu proti kopírování umisťovat nebude. - více zde

Zkrátka nepřišla ani největší firma světa. CNNMoney ocenila maloobchodní řetězec Wal-Mart za nejlepší počin v reklamě. Wal-Martu se nelíbilo, že místní vláda chce omezovat nakupování v hypermarketech. Vydala proto plakáty s fotkou německých nacistů, kteří pálí zakázané knihy. Pod fotku umístila nápis: "Měla by nám vláda říkat, co smíme číst? Jistě ne. Tak proč by nám měla říkat, kde smíme nakupovat...?" Později se Wal-Mart za reklamu omluvil a prohlásil, že nedostatečně zhodnotil historický kontext.

Opovažte se prodávat naše akcie, bídáci
V kategorii Vztahy s investory si vysloužil prvenství šéf internetového obchodu Overstock.com Patrick Byrne. Svým akcionářům totiž během konferenčního telefonního hovoru sdělil, co si myslí o těch z nich, kteří prodávají akcie a podepisují se tak na jejich klesajícím kurzu.

Podle Marka Cubana, který je kromě Overstocku vlastníkem i basketbalového klubu Dallas Mavericks, probral Byrne v 61minutovém hovoru s investory neuvěřitelně širokou nabídku témat: "bídáky, nejmenovaného Lorda Sitha, kterého by měli podle Byrna zašít do lochu, lázně pro homosexuály, jestli je nebo není gay, jestli bere kokain, samozřejmě také to, že do toho nikomu nic není, odposlechy telefonu, špatné směrování telefonních hovorů do Mexika, zatčené novináře, splacené dluhy, spiknutí, podvody, egocentriky, blázny, stihomam, která média jsou podplacená, kým jsou podplacená, praní špinavých peněz, svůj irský temperament, falšování totožnosti, výhrůžky, vydírání a soukromé detektivy," píše na svém blogu akcionář Mark Cuban.

Ten nakonec hnul Byrneovi žlučí ještě něčím jiným, než přepisem hovoru. "Rozhodl jsem se prodat deset tisíc akcií Overstocku," napsal Cuban.

752 rumů s colou, 2000 tanečnic...
První místo za Cestování a zábavu vyhrál bývalý šéf poradenské společnosti Savvis Robert McCormick. Během jedné návštěvy striptýzového baru Scores v New Yorku totiž dokázal na firemní kreditní kartu prohýřit 241 tisíc dolarů.

Večírek ho nakonec stál nejen soud s vydavatelem karty American Express, ale i místo ve firmě. Soud nakonec McCormickovi uznal útratu pouze ve výši 20 tisíc dolarů. Milovník flámů McCormick navíc od svého bývalého zaměstnavatele dostal odstupné přes půl miliony a další tři miliony v akciích.