Čeští vývozci přicházejí kvůli silné koruně o zisky. Ilustrační foto

Čeští vývozci přicházejí kvůli silné koruně o zisky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vývozce ničí silná koruna, chtějí rychlé přijetí eura

  • 98
Zatímco lidé se mohou těšit, že díky silné koruně stráví levnější dovolenou v zahraničí, některým exportérům vytrvale zpevňující měna může zlomit vaz. Přicházejí totiž o zisk. Je to i případ hradeckého Petrofu, který přes 90 procent svých výrobků vyváží.

"Na propadu dolaru od začátku roku naše firma prodělává téměř 10 milionů korun, na propadu eura zatím okolo 12 milionů korun. A jak nasvědčuje dosavadní vývoj situace, tyto ztráty nemusí být konečné.

Chápeme sice nadšení našich politiků, že na posilování koruny běžný občan vydělá, ale je třeba si uvědomit, že při tomto vývoji si brzy budeme klást otázku, kde si na to vydělá!" upozorňuje Tomáš Brandejs ze společnosti Petrof.

Podobně jsou na tom i jinde. "Kurz okolo 25 korun za euro je na hranici rentability společnosti," tvrdí Jaroslav Vít, ekonomický ředitel hronovské společnosti Wikov MGI, která dodává převodovky do zemí Evropské unie i do Spojených států.

Vývoz Wikovu přitom neustále narůstá, vloni představoval přímý export v eurech a dolarech 60 procent obratu. Posilující koruna proto hronovskou společnost netěší.

Vyjednání o zvýšení cen, které by ztrátu vykompenzovalo, prý není jednoduché. "Kurzový dopad se snažíme snížit nákupem a dohodnutím cen vstupů v eurech, případně dolarech. Tento podíl je ale velice nízký," vysvětluje Vít.

Ztráty způsobené silnou korunou musí kompenzovat i novoměstský závod Amman Czech Republic, který se situaci snaží řešit i nákupem subdodávek v zahraničí.

Petrof musel sáhnout ke zvyšování cen, k převodu plateb dodavatelských faktur na eura i k dalším opatřením. "Cítíme, že do budoucna mohou být tato opatření nedostačující. Našim slovenským sousedům jen tiše závidíme přechod na jednotnou evropskou měnu," říká Brandejs.

Nižší konkurenceschopnost
Asociace exportérů vede už několik let kampaň, ve které veřejnost i vládní úředníky na tíživou situaci vývozců upozorňuje. "Nezaznamenali jsme žádné významné snížení cen zájezdů či elektroniky, pouze se zvedla marže dovozců a velkoobchodníků.

Pevná koruna, vyšší ceny energií, zvyšující se mzdy a růst dalších nákladů nenapravitelně snižují konkurenceschopnost domácích exportérů," tvrdí předseda asociace exportérů a generální ředitel společnosti Grund Mladé Buky Jiří Grund.

Podle generálního ředitele společnosti Atas elektromotory Náchod a člena rady asociace exportérů Otto Daňka exportéři bojují o holé přežití. "Udělal jsem si modelový případ typicky českého podniku, který tři čtvrtiny výroby vyváží do Evropské unie a 10 procent vstupních materiálů pořizuje dovozem z Unie.

Dosadil jsem skutečné průměrné kurzy, roční inflaci a tříprocentní růst reálné mzdy. Za těchto podmínek podnik vykazující v roce 2004 zisk ve výši 7 procent by byl na konci letošního roku ve ztrátě 31 procent, pokud by šlo o dolarovou oblast, ztráta by byla dokonce 47 procent. Překvapuje mě, že exportéři mají ještě hmatný puls," říká Daněk.

Proto někteří exportéři začínají volat po co možná nejrychlejším přijetí eura, a to i přes očekávaný růst inflace s tím spojený. "Pokud bude Euro přijato v roce 2017 a bude-li koruna posilovat v průměrném trendu jako v posledních pěti letech, bude euro za 17 korun a dolar za 9 korun, a to nikdo z exportérů nepřežije," dodává Daněk.