Vláda: Soudy budou rozhodovat pře o činži podle nájmu v místě obvyklém

  12:47aktualizováno  13:51
Vláda dnes schválila návrh novely občanského zákoníku, která má změnit paragrafy týkající se bydlení. Nová úprava zákoníku má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení regulace nájemného.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Návrh upravuje dosud nevyvážený vztah mezi nájemníky a pronajímateli," uvedl předseda vlády Petr Nečas po jednání kabinetu.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Regulace přitom na většině území státu skončí už v příštím roce. Jen krajská města (kromě Ostravy a Ústí) a středočeská města nad 10 tisíc obyvatel budou mít na srovnání nájmů další dva roky.

400 000

bytů se mohou od ledna 2011 týkat spory o určení výše nájemného. Proces postupného zvyšování regulované činže skončí v lednu ve většině měst.

Pro lepší orientaci soudů, ale především nájemců a pronajímatelů, připravuje ministerstvo pro místní rozvoj cenové mapy nájemného, které mají sloužit jako vodítko při hledání dohody. K dispozici však budou zřejmě až v únoru příštího roku.

Ministerští úředníci navíc odhadují, že i když by zákonodárci schválili navrhované změny bez delších průtahů, zákon začne platit až v polovině příštího roku. Soudy tak budou patrně případné pře týkající se nájemného odkládat. "Zatím nelze předbíhat, jak se k tomu soudy skutečně postaví, ale obavy z exploze takových případů jistě máme," řekl MF DNES minulý týden Vilém Štefek z Krajského soudu v Ústí nad Labem. (viz předchozí článek)

Přechod nájmu bude omezen, nájemníci musí dávat více informací

Ministerstvo chce v návrhu také omezit přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka a nájemníci podle novely budou muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí navíc. Návrh považuje pobyt do dvou měsíců za návštěvu, kterou není nutno hlásit. Pokud se blíží pobyt návštěvy k hranici dvou měsíců, je podle resortu povinen nájemník konat a návštěvu jít řádně nahlásit.

V případě přechodu nájemného na dědice po smrti nájemníka omezuje návrh trvání takto převedeného nájmu na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 75 let a nezletilé.

Policisté a hasiči budou mít zvláštní ochranu bydlení ve služebních bytech

Do návrhu také byla na poslední chvíli přidána klauzule chránící pozůstalé po zaměstnancích vybraných profesí, jako jsou policisté či hasiči, kteří zahynou při výkonu povolání. Tu si vymínil ministr vnitra Radek John, který minulý týden odmítl o novele bez této ochrany dále jednat.

"Pozůstalí budou moci byt minimálně dva roky po této události nadále užívat," řekl Jan Dvořák z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.

Návrh zcela nového občanského zákoníku nyní připravuje ministerstvo spravedlnosti. V současnosti prochází připomínkovým řízením, zcela hotový má být asi v roce 2014.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Najdete na iDNES.cz