Vláda schválila návrh státního rozpočtu. Počítá se schodkem 70 miliard

  11:21aktualizováno  14:06
Příští rok by podle vlády měla Česká republika hospodařit se schodkem 70 miliard korun. Návrh rozpočtu schválila ve středu vláda a posílá ho do Sněmovny, sdělil iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka. Vzhledem k tomu, že se vláda opírá o 111 hlasů poslanců ČSSD, ANO a lidovců, měl by být bez problémů schválen.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Je to ohromný úspěch,“ komentoval ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš návrh rozpočtu a to, že vláda oproti roku 2015 snižuje návrh schodku rozpočtu oproti letošním sto miliardám korun o třicet miliard na minus 70 miliard korun.

Celkové výdaje ze státního rozpočtu mají být podle vlády v příštím roce ve výši 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun. Rozpočet počítá s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků i s výdaji souvisejícími s přijímáním uprchlíků.

Zaměstnanci veřejného sektoru jako hasiči, policisté či úředníci dostanou už letos od listopadu přidáno tři procenta. Zvýšení platů by se jim mělo promítnout do mzdových tarifů. Plat se zvedne i zdravotníkům, ale až od ledna. Od ledna se pak zvýší také fond kulturních a sociálních potřeb, a to minimálně o půl procentního bodu na 1,5 procenta. Penze porostou v průměru asi o 40 korun, ale vláda počítá s mimořádným příspěvkem k důchodu ve výši 900 korun, který mají všichni důchodci dostat v únoru.

Podporujeme bezpečnost i kvalitní veřejné služby, řekl premiér

„Návrhem rozpočtu plníme důležité závazky a priority, které jsme dali občanům a které jsou obsaženy v programovém prohlášení. Podporujeme zaměstnanost, investice, průmysl, bezpečnost občanů i kvalitnější veřejné služby, a zároveň jdeme cestou postupného snižování deficitu,“ sdělil iDNES.cz premiér Sobotka.

Rozpočet podle něj počítá s prostředky na financovaní strategických investičních akcí, které podle něj pomohou zajistit ekonomický růst rovněž v budoucnosti. Návrh podle něj nezapomíná na podporu a dobudování průmyslových zón v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

„Prioritou je výstavba dopravní infrastruktury a zvýšení výdajů na výzkum a vývoj. Dále je rozpočet zaměřen na zvýšení bezpečnosti země,“ uvedl premiér.

Ministryně školství Kateřina Valachová zároveň ve středu slíbila vysokým školám, že jim nejpozději v lednu pošle 800 milionů korun, o které se pro příští rok sníží jejich kapitola ve státním rozpočtu. Řekla novinářům, že ještě letos bude do rozpočtu jejího ministerstva převedeno 500 milionů korun. „Současně jsem se zavázala, že ještě dorovnám výpadek z vnitřních zdrojů 300 miliony,“ řekla Valachová. O plánovaném dorovnání rozpočtu vysokých škol už také informovala dopisem rektory.

Zeman rozpočet podporuje, opozici se nelíbí výše schodku

Rozpočet se sedmdesátimiliardovým schodkem už dříve podpořil prezident Miloš Zeman, který se účastnil jednoho z předchozích jednání vlády o podobě rozpočtu. Zeman už slíbil, že když Sněmovna rozpočet schválí, podepíše ho (více čtěte zde).

Podle opozičních pravicových stran je snižování schodku málo ambiciozní. Vzhledem k ekonomickému růstu je podle místopředsedy TOP 09 a exministr financí Miroslava Kalouska z TOP 09 schodek nestydatě vysoký, rozhazovačný, v podstatě socialistický, přerozdělovací a nemá žádnou vizi.

Předseda ODS Petr Fiala už v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že podle expertů jeho strany by klidně při platné legislativě bylo možné sestavit rozpočet se schodkem do 50 miliard korun (rozhovor čtěte zde).

„Místo toho, aby vláda využila období ekonomického vzestupu ke konsolidaci veřejných financí, fakticky jej promarňuje,“ reagovala na návrh státního rozpočtu Hospodářská komora.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Najdete na iDNES.cz