Vláda má jasno. Státní kasu naplní vyšší daně. Ilustrační foto

Vláda má jasno. Státní kasu naplní vyšší daně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vláda má jasno, rozpočet jí pomohou naplnit hlavně vyšší daně

  • 218
Z návrhu rozpočtu vyplývá, že příští rok vláda na daních vybere až o 11 miliard více, než se očekává vybrat letos. Kromě růstu ekonomiky na tom bude mít podíl také zvýšení některých daní. Na zásadních změnách zejména u DPH a daně z příjmu se koalice ale zatím neshodla.

Změna u daně z příjmu se dotkne všech zaměstnanců a podnikatelů, kteří uplatňují slevu na poplatníka a vydělávají více než 9 800 korun měsíčně. Sleva na dani se jim sníží ročně o 1 200 korun a ti, kteří mají děti, ještě navíc zaplatí na dani o 240 korun víc za každé dítě. Podle ODS to má být jen na rok.

V návrhu rozpočtu se o snížení slevy nepíše jako o "povodňové dani", ale v první řadě jako o změně "za účelem snížení fiskálního napětí v naplňování rozpočtu". Jinými slovy je to způsob, jak doplnit do státní pokladny 4,6 miliardy.

"Rozumím, že vláda chce vedle šetření také posilovat příjmovou stránku. Pokud už se daně mají zvyšovat, měly by to být v první řadě daně nepřímé," soudí Petr Frisch, partner společnosti Mazars pro daně.

K takovým patří daň z přidané hodnoty. V rozpočtu vláda se zvyšováním 10procentní sazby DPH v příštím roce nepočítá. Předpokládá, že domácnosti i stát budou víc utrácet, takže se na ní vybere víc.

Ještě nedávno nicméně členové vlády mluvili o tom, že během příštího roku by mohla vláda přijít s navýšením dolní sazby DPH z 10 na 12 procent. Nízká a základní sazba se zřejmě nejpozději v roce 2012 sjednotí na 19 procent, aby bylo z čeho pokrýt důchodovou reformu. Jestli k částečnému navýšení už v příštím roce dojde, zatím není jasné.

Nová daň ze stavebního spoření

Jednorázový přínos do státního rozpočtu bude mít příští rok také nová 50procentní daň z podpory na stavební spoření. Majitel účtu tak přijde až o 2 250 Kč. Nově se mají začít danit úroky ze stavebního spoření, dále policejní a vojenské výsluhy, peněžité náhrady pro poslance a senátory a plat a renta prezidenta. Výše zmíněná opatření přinesou 6,1 miliardy.

Také u lidí, kteří hodně vydělávají, má brzy dojít ke změně. Ministr financí Miroslav Kalousek chce na jaře 2011 předložit nový zákon o dani z příjmu, který by měl odstranit nižší zdanění části příjmu, z níž se už neplatí pojistné.

Jestli bude zavedeno druhé, vyšší pásmo daně z příjmu anebo zda se začne danit hrubá mzda místo superhrubé, na tom se zatím vládní strany neshodly. Na druhé straně by stropy na pojistné měly za dva roky klesnout z šestinásobku až na trojnásobek průměrné mzdy.

Firem se daňové změny příští rok dotknou příznivě. Na daních do rozpočtu odvedou méně díky tomu, že poprvé uplatní nižší daň z příjmu 19 procent. Letos danily své loňské zisky sazbou o procentní bod vyšší.
Na druhé straně přestává platit protikrizové opatření, které jim umožnilo zrychlit odpisy a snížit si základ daně. Opětovným zpomalením nicméně o peníze nepřijdou.

Jednou z významných daní, kde se nechystají v příštím roce změny, je spotřební daň. Sazby citelně stoupaly letos – na cigarety, alkohol i pohonné hmoty. Výsledek nedostál očekávání, hlavně co se týká pohonných hmot. Především nafta je na Slovensku a v Polsku o poznání levnější, takže se jezdí tankovat tam. Nejbližší zvyšování daně z cigaret se plánuje za dva roky.

Při výběru daní chce stát příští rok přitvrdit. "Už nebude možné žádat o prominutí penále z nezaplacení daní včas. Bude tak větší tlak na poplatníky, aby včas a řádně platili daně," upozorňuje Frisch.