Většina „losovaček“ skončí dříve, než přikazuje zákon

  2:51aktualizováno  2:51
Zákon o veřejných zakázkách, který by jejich výběr losováním zakázal, začne platit až v dubnu. Ministerstvo financí ale už teď rozdělovačům evropských peněz vzkázalo: Vybírat firmy losem je rizikové, zakažte to. Někteří žadatelé přesto dál soutěží o velké zakázky způsobem, který omezuje konkurenci.

Karlovarská losovačka, symbol zmanipulovaných výběrových řízení | foto: MF DNES

Přihlásí se dvacet firem, los však připustí do skutečné soutěže jen pět z nich. Výsledná cena je pak obvykle podstatně vyšší, než když soutěží všech dvacet zájemců. A to vše podle zákona.

Užší řízení, v Česku přezdívané nejčastěji losovačka, skončí nakonec u velké části zakázek dříve, než vejde v platnost novela zákona o veřejných zakázkách.

Postaralo se o to ministerstvo financí, které rozeslalo krajům a ministerstvům dopis s doporučením, aby příjemcům dotací z evropských peněz zakázaly vybírat firmy na zhotovení zakázky losem. Podle mluvčího Ondřeje Jakoba tak ministerstvo financí reagovalo na závěry auditů Evropského účetního dvora a na předběžné výsledky vyšetřování protikorupční policie.

"Rozhodli jsme se zabránit případnému budoucímu zpochybnění legálnosti výdajů u projektů spolufinancovaných z rozpočtu EU," vysvětlil Jakob.

Konec losovaček v dubnu

Podle ministerstva je omezení počtu zájemců náhodným výběrem rizikové, protože reálně hrozí, že by nebyla vybrána nejlepší nabídka. "Evropská komise o tom ví, ale zatím neřekli, že by kvůli tomu nechtěli vyplácet. Ale v budoucnu by problém mohl nastat," říká Luboš Rendla z ministerstva financí.

Jak fungují losovačky

Vypíše se tzv. užší řízení. Počet firem se předem omezí většinou na pět až deset zájemců. Los probíhá buď klasicky z osudí, nebo speciálním počítačovým programem. U některých zadavatelů se až nápadně často objevují mezi vylosovanými stejné firmy. Nabídky pak podají jen vylosované firmy, které o sobě vědí a mohou se domluvit.

Kromě losování by neměli zadavatelé používat při hodnocení jednotlivých nabídek například ani výši smluvní pokuty. V praxi tak losování mělo skončit už v lednu, ačkoliv nový zákon o veřejných zakázkách s jeho koncem počítá až v dubnu.

Losování, které v Česku proslavil především karlovarský zfušovaný výběr stavebních firem na stavbu tamější arény (více čtěte zde), má v oblibě zejména několik krajů. Například Středočeský kraj, který si na losování najímá i firmu se speciálním elektronickým losovacím zařízením.

I když přišel na hejtmanství Davida Ratha (ČSSD) příkaz z resortu jeho "oblíbence" Miroslava Kalouska (TOP 09), nakonec se mu hejtman podvolil a zrušil i některé soutěže, kde se mělo losovat.

"U výběrových řízení vypsaných po 1. lednu 2012 nebude využívána zákonná možnost zužování výběrového řízení formou losování," uvedla mluvčí kraje Berill Mascheková.

Kraj však losovačky hájí. "Důvodem byla rychlost výběru zhotovitele, neboť zúžení počtu zájemců výrazně snižuje riziko odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Tento úřad bohužel postupuje ve svých rozhodnutích velmi pomalu," řekla Mascheková.

Vylosované zakázky vyjdou draho, ale šetří čas

Pravidla změnil minulý týden i Státní fond životního prostředí, přes který proudí miliardy korun například do zateplování budov nebo staveb kanalizací. MF DNES loni upozornila na velký rozdíl v dosažených cenách u soutěží na kanalizace u losovaček a u otevřených soutěží.

Losování s omezenou konkurencí obvykle vedlo k minimálnímu snížení ceny proti odhadu, zatímco u otevřených soutěží spadla cena až o polovinu. Navíc u losovaček o sobě vybrané firmy vědí a mohou se na ceně domluvit.

Někteří příjemci evropských peněz přesto dál soutěží, například sdružení obcí na Křivoklátsku takto hledá stavitele vodovodů a kanalizací za více než tři čtvrtě miliardy korun. Zakázku stihlo jako losovačku vypsat jen pár dní před novým zákazem. "Máme papír z fondu, že je to v pořádku. Losujeme, protože chceme mít postaveno včas," vysvětluje starosta Roztok Vladimír Melč.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Najdete na iDNES.cz