V Česku probíhá velká tabáková válka

  1:23aktualizováno  1:23
Pryč jsou časy, kdy největší hráči cigaretového průmyslu spolupracovali a kopali za stejnou věc. Dnes chodí po parlamentu s protichůdnými návrhy, které mají aspoň trochu podlomit nohy konkurenci.
Dnes se kouří hlavně Red & White, startky, petry, ale také viceroy a moon. Ilustrační foto.

Dnes se kouří hlavně Red & White, startky, petry, ale také viceroy a moon. Ilustrační foto. | foto: Jan KarásekMF DNES

Hlavními účastníky tabákové války jsou Philip Morris, největší výrobce cigaret v Česku, a Imperial Tobacco, který kromě cigaret Moon, West či Davidoff vyrábí na světě nejprodávanější tabák na balení cigaret Drum.

Philip Morris by rád přitvrdil u zdanění tabáku, který je dnes na stejné množství zdaněn méně než cigarety, zvýšením daně o třetinu na 1600 korun za kilogram z nyní navrhovaných 1200 korun.

Čtyřicetigramový balíček tabáku by tím z dnešních zhruba šedesát korun podražil na více než devadesát korun. "To by prodej tabáku úplně zrušilo," říká šéf Imperial Tobacco Kamil Provazník.

Pečlivě připravené argumenty
Kromě tabáku Drum prodávají i levnější cigaretové tabáky West a Paramount a papírky Rizla. "Všechny cigarety a tabákové výrobky jsou škodlivé a v současnosti neexistuje žádný důvod daňově zvýhodňovat některé produkty na úkor jiných," říká za Philip Morris Jiří Mareček.

Akce konkurence vyprovokovala Imperial Tobacco k vytvoření protinávrhu, se kterým obchází poslance. Podle něj by se měla zvýšit víceprocentní sazba daně, což by dopadlo na cenu prémiových značek jako třeba Marlboro z kutnohorské dílny.

Oba velcí hráči používají pečlivě připravené argumenty, kterými své návrhy obhajují, aby poslance zaujali. Philip Morris odkazuje na autority jako Světová zdravotnická organizace, která podle něj tvrdí, že by tabák měl být zdaněn jako cigarety.

Podíl klesá
Provazník za Imperial Tobacco naopak připomíná, že tabák kouří chudší skupiny obyvatelstva a na ně by jeho zdražení dopadlo nejvíce. A navíc by stát na větším zdanění dražších cigaret získal více, což může znít i ministerstvu financí jako pěkná písnička.

Ostatní velcí cigaretoví hráči se do války podle dostupných informací nezapojují a podporují stávající návrh. Podle něj by cigarety, levné i drahé, zdražily od příštího roku zhruba o čtyři koruny.

Za snahou Philipa Morrise stojí i fakt, že s postupným zvyšováním daní a cen cigaret stále více lidí utíká k levnějším značkám nebo k balení cigaret z tabáku. A v levnějších značkách není Philip Morris nejsilnější v kramflecích.

Posledních pět let podíl kutnohorského výrobce na trhu s cigaretami klesá, teď už je podle čísel, které má MF DNES k dispozici, pod šedesáti procenty.

Bude se hýbat sazbami?
Zatímco před čtyřmi lety více než polovina kuřáků dýmala startky, petry a marlbora od Philipa Morrise, dnes kouří hlavně Red & White, startky, petry od stejné firmy, ale také viceroy od British American Tobacco a moon od Imperial Tobacco.

Při letošním zvedání daní se Philip Morris pustil do boje tím, že si nasyslil Red & White a marlbora s levnějším kolkem. Konkurence se však přizpůsobila a teď jsou naopak ještě v trafikách viceroy za 42 korun od British American Tobacco, ale Red & White už zdražily.

Otázka je, nakolik se tabákovým obrům podaří poslance přesvědčit. "Setkali jsme se už se všemi možnými stanovisky a návrhy na změny," říká poslanec ODS Michal Doktor s tím, že ODS se chce držet původního návrhu a sazbami už nehýbat.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Najdete na iDNES.cz