Ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Kalousek: Vyplaveným firmám odpustím celou nebo část daně z příjmu

  • 74
Firmy a živnostníci postižení záplavami nebudou muset odvádět státu celou nebo část letošní daně z příjmu. Oznámil to ministr financí Miroslav Kalousek. Trumfoval tím předchozí vstřícné gesto vlády, která slíbila odložení záloh a doplatků.

"Odpustím daň všem podnikatelům, ať již platí daň z příjmu právnických či fyzických osob, odpustím ji částečně či úplně tam, kde byli postiženi povodněmi. Jsem k tomu oprávněn ze zákona, z daňového řádu. V případě, že přijde živelná pohroma, tak ministr financí tuto možnost má. Já to udělám," řekl Kalousek ve vysílání ČT 24.

Jeho prohlášení přitom ve čtvrtek předcházelo oznámení vlády a ve středu i finanční správy, že se firmám postiženým záplavami ruší terminy pro placení záloh daně z příjmu na letošek a termíny pro doplatky za rok 2012 (o chystaných opatřeních finanční správy čtěte zde).

"Tím, že jim odpustím daň, nemá cenu se bavit o nějakém odpuštění záloh," podotkl k tomu Kalousek. Dodal, že jeho tým na ministerstvu potřebuje čtyři dny na to, aby mohl přesně určit, komu se daň odpustí úplně a komu částečně. "Je rozdíl, je-li zaplavena celá provozovna, nebo jen z části," řekl Kalousek. Detaily prozradí příští úterý v 9:30.

Rozhodnutí bude poté zveřejněno ve věstníku ministerstva financí. Tím se podle Kalouska stane součástí právního řádu a každý podnikatel bude vědět, jakou daň má platit. "Doplatek za rok 2012 musí samozřejmě proběhnout," dodal.

"Povodně jsou taková přírodní katastrofa, u které bych neočekával nějaké zneužívání," řekl iDNES.cz prezident Komory daňových poradců Martin Tuček. "Řekl bych, že kromě odložení splatnosti záloh na daň například varianta daňově uznatelných darů, která tady byla dříve po povodních v roce 2002, byla celkem transparentní a určitě přispívala k tomu, aby se k postiženým osobám dostalo financování," dodal.

Sčítání škod po povodních je teprve na začátku a není vůbec jasné, jak vysoké ztráty vyplavené firmy budou hlásit, ani kolik v objemu odvádějí na daních. Ze záznamů ministerstva financí vyplývá, že na dani z příjmu právnických a fyzických osob se loni vybralo 182 miliard korun, tedy zhruba o dvacet méně než na DPH. Údaj však zahrnuje celou ČR.