Soutěžících v Účtenkovce ubývá, finance lákají na QR kódy

  • 249
Účast v loterii pomalu klesá, zůstávají gambleři. Povzbudit lidi k účasti na Účtenkovce má zavedení QR kódů, které ode dneška mohou obchodníci tisknout na účtenky vedle dosud obvyklých dlouhých číselných kódů a ulehčit tak hráčům jejich zadávání.

Stačí namířit telefon nebo tablet na čtvercový obrázek a jedním kliknutím se údaje z účtenky načtou do soutěže.

Ministerstvo financí do mobilní aplikace Účtenkovka přidalo funkci pro načítání QR kódů. Doufá, že tím zvýší počet soutěžících, kteří pro registraci účtenek používají mobily.

VIDEO

Propadli Účtenkovce. Rozdělují nákupy, vybírají koše, kšeftují s účtenkami

Někteří se snaží získat účtenku za každou cenu. Chodí na nákupy, i když...

„Vyslyšeli jsme volání soutěžících po této funkci. Pokud se obchodník rozhodne opatřit účtenku QR kódem, bude pro jeho zákazníka zařazení účtenky do soutěže otázkou několika vteřin. Půjde však vždy o samostatné rozhodnutí každého obchodníka,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová. Tisknutí QR kódů bude tedy dobrovolné. Tam, kde bude chtít obchodník šetřit účtenkovým papírem a barvou do tiskárny, nicméně příliš oblíbené nebude.

Využívání novinky má podpořit samolepková kampaň. Finanční úřady začnou nejpozději od července na svých pobočkách zdarma rozdávat samolepky s nápisem „Naše účtenky mají QR kód“, které si mohou podnikatelé nalepit na výlohy obchodů. Případně si lze takový obrázek s nápisem stáhnout z webu Účtenkovky.

Práce na půl úvazku

Účast lidí v soutěži byla při posledním slosování 15. května nejnižší od startu loterie loni v říjnu: soutěžilo 407 tisíc lidí, nejvíc jich soutěžilo před Vánoci – do prosincového slosování poslalo účtenky 478 tisíc lidí.

Na druhou stranu ti, kdo zůstávají, posílají stále víc účtenek na osobu – aktuálně v průměru 42, přičemž rekordman za duben registroval 4 690 účtenek. Pokud si dal práci se zadáváním dat z těchto účtenek sám, mohl monotónní činností strávit téměř deset pracovních dnů (bereme v úvahu, že zadání jedné účtenky zabralo jednu minutu).

Většina soutěžících účtenky zadává ručně, naťukáním do počítače, jen čtvrtina ze sedmnácti milionů účtenek (číslo za duben) se zadá přes mobilní aplikaci.

QR kód zatím obchodníci na účtenky netiskli, protože nebylo jak ho načíst do systému. Navíc ho musí umět jejich EET pokladna vygenerovat. Pro výrobce pokladen zveřejnilo ministerstvo technickou specifikaci, jak QR kód naprogramovat, teprve letos v dubnu. Podle informací z ministerstva ho do svého softwaru zabudovali například výrobci pokladen Dotykačka a B.O.S.S.

„Tato funkce je pro naše uživatele pokladního systému zdarma, je volitelná a záleží na nich, zda na svých účtenkách budou QR kód tisknout či nikoliv,” říká Michal Wantulok z Dotykačky.

Do pilotního provozu QR kódů se podle tiskové zprávy ministerstva od 15. června zapojila například síť prodejen potravin COOP družstvo HB, která má zejména na Vysočině a střední Moravě dvě stě prodejen.