Důchodce

Důchodce | foto: Profimedia.cz

U důchodů se politici shodnou, problém budou daně

  • 34
Pokud je vám okolo třicítky, počítejte s tím, že vám politické strany vymyslí a schválí nová pravidla pro odchod do důchodu. Nejspíš přitvrdí pravidla pro vyplácení sociálních dávek, mírně mohou klesnout daně, ale třeba ve zdravotnictví se převratné změny čekat nedají.

Vyplývá to ze srovnání dvou konkurenčních programů, které politici čtyř stran – ODS, lidovců, zelených a ČSSD – položí vedle sebe na stůl. Půl roku po volbách z nich zkusí sestavit program nové vlády.

Včera se kvůli tomu krátce sešli Mirek Topolánek a Jiří Paroubek, strany budou vyjednávat opět dnes.

Reformu zdravotnictví program ČSSD pomíjí
Zásadní problém pro ODS je to, že návrh sociálních demokratů nazvaný Agenda 2010 je v některých částech velmi obecný.

Třeba místo návrhu, jak by se mělo reformovat zdravotnictví, se lze v textu předloženém ČSSD dočíst jen toto: "Zadání analytických prací k navržení změn v řízení zdravotnictví.“ Chcete něco konkrétního? Šéf ČSSD Jiří Paroubek rezolutně říká, že se zaváděním poplatků u lékaře v tomto volebním období jeho strana souhlasit nebude.

"ČSSD nás zatím nepřesvědčila, že to s reformami myslí vážně,“ tvrdí místopředseda ODS Pavel Bém. Nechuť sociálních demokratů ke skutečným reformám je podle ODS patrná třeba i podle toho, že Paroubkova strana včera nepřistoupila na odložení zákoníku práce, který dříve prosadila společně s komunisty.

Shodnout se mohou u penzí či zpřísnění sociálních dávek
Překvapeni byli ovšem včera i sociální demokraté, když jim ODS poslala slíbený návrh, jak by mohl vypadat reformní program vlády, kterou se teď strany snaží sestavit.

Ukázalo se totiž, že jde o původní plán trojkoalice ODS, lidovců a zelených, která nakonec se svou vládou do parlamentu nešla.

Ze srovnání návrhů programů, které mají teď politici před sebou, vyplývá, že by se strany měly shodnout na postupném zvyšování věku odchodu do důchodu či na tom, že by stát mohl ještě víc motivovat lidi k dobrovolnému připojištění.

"Doufám, že ta dohoda o důchodech půjde ještě dál. Ve výsledku by měl být vyšší poměr mezi důchodem a předchozím výdělkem,“ tvrdí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Společné mají programy i to, že naznačují revizi sociálních dávek.

Hůř se bude hledat dohoda u daní. Trojkoalice ambiciózně plánovala jejich celkové snížení, ČSSD zatím připouští jen jejich zjednodušení omezením některých výjimek a daně by snížila jen firmám. Rovnou daň z příjmu důrazně odmítá.

V návrhu ČSSD se objevila i jedna věc, která jistě naštve zelené – socialisté chtějí, aby vláda podpořila jadernou energetiku. "To vnímáme tak trochu jako zeleným naschvál, ale podle mě tohle nezboří jednání,“ míní místopředseda ODS Nečas.

Plán "trojkoalice"

1. snížení daňové zátěže pro občany, živnostníky a podniky,
2. jednotná sazba daně z příjmu fyzických a právnických osob,
3. snížení odvodů na sociální zabezpečení, vyšší státní podpora na dobrovolné penzijní připojištění,
4. změna sociálního systému tak, aby se práce vyplatila víc než dávky,
5. možnost mít jiné než standardní zdravotní pojištění,
6. nestavět další jaderné bloky.

Návrh ČSSD

1. zmrazit příjímání zákonů, které by zvyšovaly povinné výdaje státu,
2. o případném zvyšování dávek a příspěvků má rozhodovat vláda,
3. podpora jaderné energetiky,
4. zjednodušení daní, omezení výjimek a odečitatelných položek,
5. pružný věk odchodu do důchodu, garance minimálního důchodu vyššího než životní minimum, další podpora penzijního připojištění,
6. revize systému sociálních dávek.