Kvůli rozhodnutí vlády o omezení pohybu je Praha prázdná. Tento vládní krok má...

Kvůli rozhodnutí vlády o omezení pohybu je Praha prázdná. Tento vládní krok má dopomoci k zastavení šíření nákazy koronaviru. (16. března 2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tržby cestovek spadly v létě o 80 procent, v Česku byla sotva třetina hostů

  • 4
Češi v létě využívali tuzemská hromadná ubytovací zařízení více než dříve, přesto se jim nepodařilo vyrovnat výpadek zahraničních hostů a poskytovatelům ubytování výrazně klesly tržby. Kvůli druhé vlně pandemie koronaviru a opětovnému nucenému uzavření pro rekreační účely některé hotely skončí, vyplývá z vyjádření expertů.

Do hotelů, penzionů a kempů přijelo podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí téměř pět milionů tuzemských turistů, což byl meziroční nárůst o více než 17 procent. Počet hostů v ubytovacích zařízeních v ČR ale celkově meziročně klesl o 20,7 procenta na šest milionů.

Podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého je pokles smutný, ale vzhledem k okolnostem je to nejlepší možný výsledek. 

„Čísla naopak potvrzují, jak moc tuzemský cestovní ruch letos v létě podrželi samotní Češi. Ti jezdili po ČR víc než kdy jindy a opakovaně. Bez nich by byl propad několikanásobně větší,“ uvedl.

Ani zesílená poptávka domácích turistů podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy ovšem nevykompenzovala ztrátu po cizincích. Navíc zahraniční turisté proti českým na dovolené v ČR více utrácejí za suvenýry, luxusní zboží, návštěvu památek, ale i v restauracích. A domácí poptávka byla také podle něj podnícena vládními programy typu COVID lázně nebo Antivirus. 

„Z hlediska ekonomiky jako celku je tak přínos z vyšší návštěvnosti rezidentů devalvován tím, že se uskutečnil za cenu navýšení veřejného zadlužení ČR, z něhož se podpůrné programy hradily a hradí,“ upozornil.

Pro mnoho poskytovatelů ubytování znamenalo třetí čtvrtletí podle Radky Telyčkové z projektu Pomáháme hoteliérům „chvíli nadechnutí“. Očekávali podle ní však těžký podzim a proto, zejména v Praze, přehodnocovali své podnikání. Některé pokoje poskytli ke krátkodobým pronájmům nebo je přeměnili na „covid“ ubytování.

„Nic z toho ale současnou katastrofální situaci neřeší. Řada hotelů je tak nucena zavřít s tím, že některé z nich již neotevřou. To se netýká jen ubytovacích zařízení ve velkých městech, ale i v regionu,“ uvedla. Se stejným problémem se podle ní potýkají lázeňské domy.

Naopak společnost Vihorev Investments, která provozuje několik řetězců apartmánů se servisem, sleduje i nyní poměrně vysoký zájem lidí. Průměrná obsazenost v září a říjnu se podle zástupce firmy Tomáše Wildta drží nad 60 procenty. 

„Apartmány využívají například manažeři firem, kteří potřebují zázemí pro schůzky a pracovní aktivity. Dále máme vysokou poptávku kvůli sociální izolaci. Část klíčových zaměstnanců, kteří potřebují zůstat v plném pracovním nasazení, se tímto způsobem dočasně izoluje od rodiny a svého okolí. Servisované apartmány jsou v těchto dnech mnohem častěji pronajímány na delší dobu. Velkou část poptávky nám tvoří firmy, které je používají podle vlastních potřeb,“ uvedl. 

Podnikatelům ve službách klesly tržby

Tržby poskytovatelů služeb se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily reálně o 12 procent. Nejvýrazněji klesly v odvětvích spojených s cestovním ruchem. Tržby cestovních kanceláří a agentur se propadly o více než 80 procent a v letecké dopravě o 73,5 procenta. Zato tuzemské luxusní hotely zaznamenaly nejvyšší nárůst hostů z Česka.

Bez očištění o kalendářní vlivy se tržby ve službách propadly meziročně o 12,4 procenta. Mezičtvrtletně byly sezonně očištěné tržby vyšší o 8,3 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Skoro čtvrtina Čechů se bojí ztráty práce. Bude jí dost, ujišťují odborníci

„Meziroční pokles tržeb zaznamenala většina sledovaných činností. Nejvýrazněji se snížily tržby v odvětvích spojených s cestovním ruchem, jako jsou cestovní kanceláře, ubytovací služby nebo letecká doprava. Vyšší tržby než v loňském roce vykázaly pouze poštovní služby, telekomunikační a informační činnosti, televizní a rozhlasové vysílání a právní a účetní služby,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Bez turistů je nejvíce postižená Praha. Během prázdnin a září ubylo hostů v ubytovacích zařízeních meziročně o víc než dvě třetiny na 746 290. Počet cizinců klesl o 78,5 procenta, návštěvníků z České republiky ale přibylo o pět procent. Podobným způsobem se v hlavním městě vyvíjel ve třetím čtvrtletí počet přenocování.

„Letní sezona přinesla oživení poptávky po ubytování, ale pouze z řad domácích hostů, cizinci stále chyběli,“ uvedl ČSÚ. Pokles počtu turistů v metropoli ve třetím čtvrtletí o 67,5 procenta tak následoval po snížení o téměř 94 procent o čtvrtletí dřív. 

Češi jezdili více do luxusních hotelů

Počet hostů v ubytovacích zařízeních v Česku klesl o 20,7 procenta na šest milionů. V hotelech nebo penzionech strávili turisté 17,4 milionu nocí, což bylo o 16,8 procenta méně než loni. 

Různé akční cenové balíčky nalákaly Čechy mimo jiné i do hotelů vyšších kategorií. V pětihvězdičkových hotelích se tak příjezdy rezidentů meziročně zvýšily dvojnásobně.

Pavel Vančuraoddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ

Navzdory poklesu přinesla letní sezona oživení poptávky, protože ve 2. čtvrtletí ubylo hostů o více než 80 procent. Proti loňsku vzrostl v létě zájem Čechů.

Nelétejte. Budete v dluzích a bez práce, varuje asociace mladé piloty

„Různé akční cenové balíčky nalákaly Čechy mimo jiné i do hotelů vyšších kategorií. V pětihvězdičkových hotelích se tak příjezdy rezidentů meziročně zvýšily dvojnásobně a ve čtyřhvězdičkovém ubytování o 38 procent,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura. Všechny klíčové zahraniční trhy ale zůstaly letos v létě hluboko pod loňskými čísly.

,