Studenti vidí hlavní město jako ideální místo pro kariéru, žít by však chtěli spíše v jejím okolí.

Studenti vidí hlavní město jako ideální místo pro kariéru, žít by však chtěli spíše v jejím okolí. | foto: Profimedia.cz

Studenti sní o práci v Praze, důchod prožít v metropoli nechtějí

  • 28
Kariéru vybudovat v Praze, děti vychovat v jejím okolí a na důchod se usadit v jižních Čechách nebo na Vysočině. Takové plány na spokojený život si malují studenti Vysoké školy ekonomické v Praze, jejichž názory zjišťoval průzkum společnosti MasterCard.

Téměř polovina z dotázaných zvolila Prahu jako místo, kde by chtěli po skončení studií pracovat, a to i v případě, že by ve všech krajích Česka mohli mít stejný příjem. "Tento výsledek však mohl být částečně ovlivněný tím, že zhruba třetina dotazovaných byli rodilí Pražané," upozorňuje René Wokoun, vedoucí katedry regionálních studií VŠE.

Jako podpůrné argumenty pro zaměstnání v Praze studenti nejčastěji uváděli velkou nabídku pracovních příležitostí, možnost pracovat v českých ústředích nadnárodních firem, ale i bohaté možnosti trávení volného času. "Mnozí mimopražští studenti spojují Prahu se svou kariérou už v okamžiku, kdy se rozhodnou sem jít studovat," upozorňuje Wokoun.

Prahu však nemají v hledáčku pouze mladí ekonomové. Především studenti specializovanějších oborů by v menších městech jen těžko našli uplatnění.

To je i případ čtyřiadvacetileté Terezy z Uherského Hradiště. "Vzhledem k tomu, co studuji, bych chtěla nejspíš zůstat v Praze, případně v nějakém jiném větším městě, podobně svoji budoucnost vidí i moji spolužáci," říká studentka přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Příchod do hlavního města ale mají v plánu i její známí, kteří dokončují svá studia v Karviné.

To, že vzdělanější lidé spíše zůstávají ve velkých městech, dokazují i údaje Českého statistického úřadu. Největší podíl obyvatel, kteří dosáhli minimálně na maturitní vysvědčení, mají Praha, Plzeň a Brno.

Okolí hlavního města zase studenti favorizují jako nejlepší místo pro pořízení bydlení a výchovu dětí. "Ideální by bylo bydlet v blízkosti Prahy a dojíždět tam pouze za prací," plánuje si Tereza.

Střední Čechy v kurzu
V průzkumu preferovalo Středočeský kraj stejně studentů jako Prahu -žít by zde chtěl téměř každý čtvrtý. "Přímo v Praze bych chtěla zůstat pouze do doby, než půjdu na mateřskou, pak se uvidí," říká Kateřina, šestadvacetiletá absolventka fakulty strojní ČVUT, původem z východních Čech.

Na oblibu bydlení těsně za hranicemi metropole ukazují i údaje o počtu nově dokončených bytů a množství přistěhovaných obyvatel. V obou kategoriích dominují bývalé okresy Praha-západ a Praha-východ. Příliv nových obyvatel však zaznamenávají statistiky i ve většině oblastí jižních Čech, které skončily u studentů v oblíbenosti hned za Prahou a jejím okolím.

Mocné vlny přistěhovalců však přinášejí vískám v okolí velkých měst také problémy: třeba tamní silnice nejsou uzpůsobené na větší provoz nebo nepostačuje kapacita školek a škol. Například na Praze-západ je nejmenší počet míst na středních školách na počet obyvatel z celé země.

Ještě dál od hlavního města by chtěli studenti trávit svůj důchod. V kurzu jsou jižní Čechy a Vysočina. "Ale za nás už budou důchody dávno zrušené, tak o tom ani moc nepřemýšlím," říká se smíchem strojařka Kateřina.

. Plány studentů

Jak odpovídali v průzkumu

V případě, že by byl ve všech krajích nabízen stejný plat, ve kterém kraji ČR byste chtěli po ukončení studia pracovat?
1. Praha 45 %
2. Jihočeský 11 %
3. Středočeský 8 %

Ve kterém kraji byste nejraději žili a vychovávali děti?
1. Praha 23 %
Středočeský 23 %
3. Jihočeský 12 %

Ve kterém kraji byste chtěli prožít důchod?
1. Jihočeský 17 %
Středočeský 17 %
3. Vysočina 13 %

Pramen: Studie MasterCard mezi více než 300 studenty VŠE

,