Sto miliard z Transgasu už je pryč

  0:01aktualizováno  0:01
Jako unikající plyn zasyčelo 125 miliard korun, které stát získal z prodeje plynárenské společnosti Transgas do rukou německé RWE. Téměř celá suma, která bude možná letos jediným příjmem z privatizace, už je totiž prakticky rozdělena.

"Fond národního majetku musí splatit úvěr České konsolidační agentuře, poskytnout schválenou dotaci státnímu rozpočtu a Fondům dopravy a bydlení," vyjmenovává náměstek ministra financí Eduard Janota. Celkem jde zhruba o 95 až sto miliard korun.

Všechny tyto výdaje již jsou posvěceny vládou i parlamentem, a kabinet již proto o rozdělení peněz rozhodovat nebude. Státní rozpočet čeká zhruba na dvacet miliard, stejně tak jako konsolidační agentura, fondy dopravy a bydlení celkem na 40 miliard a několik miliard půjde též do České inkasní a na hrazení ekologických škod.

"O konkrétním rozdělení peněz mezi fondy bude ještě rozhodnuto," říká mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková. Peníze by měly do fondů, které již na ně netrpělivě čekají, proudit postupně.

Část z příjmů přitom ukousl sílící kurz české měny. Jenom od podpisu smlouvy o prodeji loni v prosinci se korunová hodnota 4,1 miliardy eur snížila o devět miliard. Dalších zhruba deset miliard si ponechá ČNB jako poplatek za směnu získaných eur mimo devizový trh. Tento způsob si dohodla vláda s centrální bankou, aby zamezila dalšímu tlaku na posílení kurzu. "Dohodu dodržíme," potvrdil Janota.

Další peníze z privatizace zatím nejsou v dohledu, a nelze proto vyloučit, že příjem z Transgasu bude letos jediný. Plány vlády, kterých se v předvolebním období vynořilo hned několik, by tak byly značně ohroženy. Sociálnědemokratický kabinet již slíbil poskytnout 15 miliard severozápadním Čechám a v dalších letech pět miliard na dostavbu metra a deset miliard na pražský městský okruh.

Kromě toho, pokud bude jejich nákup schválen, zbývá ještě k zaplacení 24 stíhacích letounů pro českou armádu. Návrh již prošel Poslaneckou sněmovnou a teď čeká na projednání v Senátu. Ministerstvo financí už má plán, jak stíhačky financovat. Původní návrh britsko-švédského konsorcia BAE-Systems/SAAB byl pro něj příliš rizikový.

Stát chce získat osm miliard korun vydáním dluhopisů a 25 miliard ze syndikovaného úvěru. Zbývajících zhruba 30 miliard by šlo z peněz z privatizace. Dluhopisy i půjčka by byly splatné v roce 2005, a to rovněž z příjmů z privatizace. "Z celkových nákladů ve výši 62,7 miliardy korun by tak šly na financování 2,5 miliardy korun," říká Janota.

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Češi budou víc klikat kvůli jídlu, věří e-shopy. Čekají rychlý růst

Ilustrační snímek

Loňský rok byl pro e-shopy nadmíru úspěšný. Nejvíce narostly ty, které nabízejí jídlo a pití, a to o více než padesát...

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i dobře vydělat

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Pro majitele lesů je to pohroma. Cena za kůrovcové dřevo balancuje na hranici ziskovosti a nic nenapovídá tomu, že se...

Najdete na iDNES.cz