"S těmito prostředky bude dále nakládáno v souladu s dohodou vlády České republiky a České národní banky o společném postupu při zacházení s privatizačními příjmy. O konkrétním využití - přesném rozdělení - těchto prostředků zatím nebylo rozhodnuto," sdělila iDNES mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková.
Právě rozhodnutí o prodeji Transgasu loni v prosinci bylo jednou z privatizačních akcí, které vyvolaly spekulace a tlak na posílení koruny.
V době, kdy vláda prodej schválila, se kurz pohyboval kolem 32 korun za euro. Státní pokladna by tak při přímé směně na koruny byla bohatší o 131 miliardy korun. Při aktuálním kurzu kolem 30,70 za euro inkasuje jen necelých 126 miliard korun. |
"Vláda a centrální banka budou moci dokázat, že smlouva o směně privatizačních výnosů mimo devizový trh není jen cárem papíru, ale má reálnou hodnotu," podotkl před dvěma týdny Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.
RWE nesmí vládnout české naftě
Antimonopolní úřad schválil vstup německé společnosti RWE Gas do českého Transgasu začátkem května. Jedním dechem ale také stanovil mantinely, které musí nový vládce českého plynárenství respektovat.
Němci například v zájmu dodržování pravidel hospodářské soutěže nesmějí ovládnout Moravské naftové doly nebo vstupovat do elektroenergetických firem. Podle německé společnosti nebude dodržení podmínek problém.
V naftových dolech nesmí RWE získat majoritu ani takový podíl, kterým by mohla blokovat jejich obchodní rozhodnutí. Děje se tak proto, že Moravské naftové doly zatím nemají na domácím trhu konkurenta.
Pokud by do nich vstoupili Němci, obává se úřad možného omezení dodávek plynu z Moravy nebo omezení služeb při skladování plynu na českém území.
Transgas má v dolech podíl 21,5 procenta, dalších 25 procent drží Jihomoravská plynárenská - jeden z osmi distributorů, které RWE získala v rámci tendru.
RWE také nesmí nabýt podíly v elektroenergetických a teplárenských distribučních firmách nebo budovat nové až do ukončení privatizace elektroenergetiky, nejdéle po dobu pěti let.
Podle Bednáře mají stanovená omezení podpořit konkurenci a umožnit Energetickému regulačnímu úřadu objektivní podmínky při stanovení budoucí ceny plynu.
Prodej Transgasu do rukou německého koncernu přitom vyvolal řadu debat. Antimonopolní úřad během tříměsíčního řízení řešil námitky proti fúzi od devíti firem. K posouzení jejího negativního dopadu využil přes osmdesát evropských judikátů.