Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

  1:00
Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům. Například Silvie Moravcová z Rudné u Prahy, která chce stavět dřevostavbu ve Všenorech. Potřebuje k tomu mimo jiné závazné stanovisko, je-li její dům v souladu s územním plánem obce. Kvůli novele si však na vyjádření úřadů pár měsíců počká.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Otakar GrusserMF DNES

Doposud posudky vydával stavební úřad. Nově tak činí úředníci v odborech územního plánování obcí s rozšířenou působností. Jenže ti novou agendu nestíhají. Moravcová tak bude na „svoje stanovisko“ čekat déle než půl roku.

„Starosta avizuje padesát týdnů, referentka byla optimističtější, říkala čtyři až pět měsíců,“ popisuje Moravcová. Pro ni konkrétně to znamená, že soulad její dřevostavby s územním plánem má od ledna na starosti nikoli stavební úřad v Dobřichovicích, kam Všenory spadají, ale odbor územního plánování obce s rozšířenou působností v Černošicích.

Co se změnilo a proč?

Novela stavebního zákona přenesla od ledna posuzování souladu staveb s územním plánem ze stavebních úřadů  na odbory územního plánování. Nově totiž umisťují stavby také speciální stavební úřady a odbory územního plánování je mají koordinovat. 

Závazná stanoviska se týkají domů, vrtaných studní, domovních čistíren odpadních vod či dělení pozemků.

Nařizuje to novela stavebního zákona platná od letošního ledna, kterou prosadila bývalá ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

„Důvodem změny je, že po novele umisťují stavby nejen obecné stavební úřady, ale všechny speciální stavební úřady (například Úřad pro civilní letectví, pozn. red.) včetně ministerstva průmyslu a obchodu, vnitra, spravedlnosti a dalších,“ vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Je potřeba přijmout lidi

Novou kompetenci od stavebních úřadů „získaly“ odbory územního plánování obcí s rozšířenou působností v lednu. Ročně bude novinka stát 95 milionů korun na platech úředníků, které musí obce přijmout. Podle propočtů ministerstva pro místní rozvoj půjde až o 156 nových plných pracovních úvazků. Úředníkům totiž přibylo hodně práce – vydají přibližně o sto tisíc závazných stanovisek ročně více.

Silvii Moravcové se tím zkomplikovalo stěhování i stavba. Kdyby požádala o stanovisko o tři měsíce dříve, čekala by dva až tři týdny. Nyní má před sebou martyrium, o jehož délce trvání má jen přibližné představy.

Povolení chtěla rodina mít do konce léta, bydlet do konce roku. „Od stavební firmy máme výhodnou cenovou nabídku, ale ta má platnost půl roku. Do té doby musíme uzavřít smlouvu, ale tu můžeme uzavřít, až budeme mít stavební povolení,“ vysvětluje Moravcová, že se bez souhlasu územního plánování nepohne dál.

Navíc řeší i přestup čtyřletého syna do nové školky, kam by měl nastoupit v září. „To by znamenalo zařídit změnu trvalého bydliště už od května, aby prošel přijímacím řízením, a také prodej bytu a stěhování na přechodnou dobu, než dostavíme,“ pokračuje Moravcová, která psala i nové ministryni Kláře Dostálové. Odpověď zatím nedostala.

Neudržitelná paralýza

Úředníci obcí ministerstvu vzkazují, že situace je neudržitelná. Novou agendu stíhají totiž většinou jen na úkor své hlavní činnosti – tedy pořizování územních plánů. Třeba právě v Černošicích, pod něž patří přes 70 obcí, si stavebník počká možná až rok. Úřad má přitom vydat stanovisko bezodkladně, nejpozději pak do dvou měsíců.

„K tomuto týdnu jsme měli 380 přijatých žádostí, ale odbor byl paralyzovaný už před koncem roku, protože stavební úřady posílaly klienty k nám, aby se poradili,“ říká starosta Černošic Filip Kořínek.

„Zatím se snažíme dodržovat stanovenou lhůtu 30 dnů. Stav je však s ohledem na počet žádostí a pracovníků neudržitelný. Je evidentní, že zákonodárci důsledky opatření v praxi nezohlednili,“ myslí si vedoucí stavebního úřadu v jihočeských Strakonicích Jaromír Zeman. Podobné je to i jinde. Mluvčí Mladé Boleslavi Šárka Charousková uvedla, že bude-li územní plánování při současném počtu pracovníků preferovat pořizování územních plánů, lhůta na stanovisko bude půl roku.

Za problém považuje novinku i výkonný ředitel kanceláře Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. „Upozorňovali jsme ministerstvo při přípravě zákona, že se zbytečně přenáší kompetence, která relevantně fungovala. Ministerstvo pro místní rozvoj ale bylo přesvědčené, že se má více centralizovat a koordinovat, ale v praxi si neověřilo, jaké to vyvolá problémy,“ říká Drahovzal. Svaz proto chystá na konec dubna schůzku s ministryní Klárou Dostálovou. „MMR snad přijde s návrhem řešení či se přikloní k nějaké poslanecké iniciativě,“ doufá Drahovzal.

Poslanci navrhli změnu

Na kritický stav už také reagovala část poslanců. Návrh na změnu novely stavebního zákona, konkrétně paragrafu 96, podal poslanec hnutí STAN Vít Rakušan.

Hradec Králové sloučil stavební úřady, stavbaři se bojí dalších průtahů

„Vládní novela stavebního zákona z minulého roku měla přinést zjednodušení, racionalizaci. Vidíme však, že to tak není. Ke každé stavbě či řízení musí soulad s územním plánem posoudit nikoli úředník na stavebním úřadě, ale úředník z obce s rozšířenou působností. V novele, kterou jsem podal, jsme toto zrušili,“ uvedl pro MF DNES Rakušan.

Resort místního rozvoje nesouhlasí. „Současným řešením není změna jednoho paragrafu vytrženého ze souvislostí a nadělání zmatků v navazujících paragrafech a činnostech, ale diskuse, jakým způsobem lze vyřešit problémy na úřadech některých obcí s rozšířenou působností,“ uvedl za ministerstvo mluvčí Frček.

Jenže ani tady potíže nekončí. Ač mají města přijmout nové zaměstnance, nemohou je sehnat. Třeba v Plzni nové povinnosti zajišťují tři lidé, podle tabulek by měli přijmout další tři úředníky. V Znojmě má oddělení šest lidí, ideálem by bylo jedenáct zaměstnanců. Výběrové řízení probíhá v Mladé Boleslavi, třetí mají za sebou Černošice.

Problémy přiznává i ministerstvo. „Podle informací, které má MMR, je dnes někdy velice obtížné najít nové pracovníky pro úřady územního plánování, kteří by splňovali poměrně vysoké kvalifikační požadavky stanovené zákonem,“ souhlasí Frček. Úřady ale podle něj měly pět měsíců, aby se na situaci připravily.

Visingr: Klíčová ofenziva se blíží, Ukrajina má až 100 tisíc kamikaze dronů

  • Nejčtenější

Zákazníci zboží házejí na podlahu. Americký řetězec stahuje LGBT produkty

Výhrůžky ze strany zákazníků přiměly prodejny řetězce Target v USA stáhnout některé výrobky z každoroční kolekce zboží...

Haribo stahuje z Lidlu své produkty. Výpadek se dotkne i českého trhu

V prodejnách Lidl po celé Evropě v současné době docházejí gumoví medvídci a další výrobky značky Haribo. Podle lidí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soláry, co vydělávají i v noci. Do pěti let chceme na burzu, říká mladý šéf

Premium Fotovoltaika na střeše jde tak trochu proti přirozenosti člověka. Nejvíce elektřiny vyrábí, když to zrovna není moc...

Zlevněte, nebo nestavíte. Ministru Kupkovi došla trpělivost s cenami na železnici

Kilometr železniční trati pořizuje Česko dráž než kilometr dálnice. Zatímco na stavbě silnic se státu dlouhodobě daří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Británie je opět otevřena. Provoz všech letišť se vrátil do normálu

Kvůli selhání elektronických bran, které urychlují pasové kontroly, se v sobotu na britských letištích tvořily dlouhé...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Před 70 lety byla vyhlášena měnová reforma. Doplatili na ni skoro všichni

Československá měnová reforma z roku 1953 byla představiteli vládnoucího komunistického režimu prezentována jako...

Daně vláda snižovala bohatším. Konsolidační balík je naopak zvýší každému

Před volbami Petr Fiala slíbil, že se daně nebudou zvyšovat. Konsolidační balíček už ale s růstem daňové zátěže počítá....

Experti doporučují revizi paušálů pro OSVČ. Omezila by nerovnosti, tvrdí

Vládní balíček s navrhovaným zvýšením odvodů u živnostníků neomezí motivaci k takzvanému švarcsystému. Zvýhodnění OSVČ...

Stát chce dávat na boj se suchem 25 miliard ročně, neřeší ale financování Povodí

Do roku 2027 chce stát každoročně vynaložit na zmírňování dopadů sucha zhruba 25 miliard korun ročně. Od roku 2017...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...