Stát zvýšil platy, ale lidé berou méně

  • 204
Nový platový systém pro státní zaměstnance měl umožnit platit učitele, úředníky a další profese lépe a spravedlivěji. Ve skutečnosti však na to většina lidí doplatí. Více než polovina ze 490 tisíc zaměstnanců státní sféry si letos vydělá méně než vloni.

Vyplývá to z nejnovější analýzy ministerstva práce a sociálních věcí, kterou má MF DNES k dispozici.

"Šetříme. Letošní rozpočet na mzdy klesl. I když jsme se v tarifech dostali nahoru, doplňující osobní ohodnocení šlo dolů. Nejvíce finančně postiženy jsou učitelky před důchodem, kterým nemůžeme zvýšit plat podle odsloužených let," konstatuje ředitelka dvou mateřských škol Jarmila Svobodová z Karviné.

Podobnou zkušenost má většina zaměstnanců státu. Od ledna platí nový platový systém s 16 třídami. Vláda jej zavedla, aby lépe ocenila zaměstnance státního sektoru, ale nedodala do systému dost peněz.

Ředitelé jednotlivých úřadů a škol tak nemají často peníze na dorovnání s loňskými příjmy. Ve zprávě každé ministerstvo vyčíslilo, kolik zaměstnanců si letos vydělá méně. Někde si pohorší dokonce všichni.

Jde o resorty průmyslu, zahraničních věcí, dopravy, místního rozvoje a obrany. Ze zaměstnanců ministerstev zdravotnictví, zemědělství a školství doplatí na nový systém nižším platem zhruba polovina. 

Ztráty je možné dohnat jedině prémiemi a 13. a 14. platy. Právě o nich jednají odbory a požadují minimálně 50 procent platu, stejně jako loni. Vláda však letos prosazuje pouhých deset procent. Na víc nemá. 

To se odborům nelíbí a zpráva, kterou ve středu ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ukáže vládě, bude jejich silným trumfem. "Předběžná čísla odpovídají našim odhadům, že polovina až 80 procent zaměstnanců státu letos zaznamená významný pokles ročního výdělku," řekla Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů.

Ministr práce Zdeněk Škromach v úterý nechtěl tuto zprávu komentovat. Vláda by se s odbory měla domluvit do května, protože v červnu se vyplácejí třinácté platy.     

Většina zaměstnanců státu si platově pohorší
Přesunutím do vyšších tříd přišla většina zaměstnanců o osobní ohodnocení nebo jeho část. Ani 13. a 14. platy ve výši 10 procent mzdy, jak prosazuje vláda, by ztráty nedorovnaly.

Jednotlivé vládní úřady poslaly odhady podílu zaměstnanců, kterým letos přechodem na systém s 16 platovými třídami a nízkými 13. a 14. platy příjem ve srovnání s rokem 2003 klesne.

Alena Vondrová, předsedkyně Odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací, však už od února upozorňuje na to, že podle propočtů odborů si polovina až 80 procent státních zaměstnanců letos vydělá méně než vloni. "Vypadá to, že se naše odhady potvrzují. V příštích týdnech budeme jednat se členy vlády," uvedla.

Nejlépe na tom budou zaměstnanci ministerstva financí, jejichž platové tabulky vykazují dokonce nulový pokles a jako jediní letos na reformě státního rozpočtu neprodělají. Někteří zaměstnanci finančních úřadů, kteří spadají pod ministerstvo financí, si však stěžovali, že budou mít nižší mzdu.

Na dotaz MF DNES to nakonec připustilo i samo ministerstvo s tím, že by se letos mohly snížit příjmy 10 až 20 procent jeho zaměstnanců. Přesná čísla však budou známa až na konci roku, kdy se sečtou platy i s prémiemi. Někteří úředníci se dokázali s novým systémem vyrovnat.

"My máme naštěstí šikovného ředitele, kterému se podařilo přesunout nás do vyšších tříd, až nám to ostatní odbory závidí. Celkově tedy mám měsíčně o pár stovek více, ale bez třináctého a čtrnáctého platu mi stejně roční plat klesne. Nemluvě o tom, že příští rok vše bude zase jinak, v platnost vstoupí nový služební zákon," uvedl jeden ze zaměstnanců ministerstva financí.

Nejvíce státních zaměstnanců pracuje v resortu školství, kde se snížení platu projeví u poloviny z nich. Průměrný plat státního zaměstnance loni podle statistického úřadu vzrostl o deset procent, tedy o 1500 korun na 16 785 korun. Jejich mzdy tak stoupaly rychleji než v soukromém sektoru.

Po takovém skoku se dá čekat jen zpomalení. "V posledních osmi letech sledujeme střídání dvou období, které trvají rok, maximálně dva. V jednom platy státních zaměstnanců rostou rychleji než v soukromé sféře, ale stát si pak uvědomí, že na to nemá, a přijde období, kdy státní platy rostou minimálně nebo vůbec a výrazně zaostávají za soukromými," konstatuje analytik Jan Schiesser ze společnosti Atlantik FT.

Ekonom David Marek z Patria Online podotýká, že od roku 1990, kam sahají údaje statistického úřadu, se nestalo, že by se v některém roce mzdy ve státní sféře snížily.