Stát chce přibrzdit zdražování elektřiny, tvrdší kontroly mají ztížit solární byznys

  1:58aktualizováno  1:58
Majitelům velkých solárních elektráren, kteří své projekty stihnou zprovoznit ještě letos, nikdo na peníze nejspíš nesáhne. Ale narazit mohou jinde. Stát si posvítí na to, jestli jsou technické parametry nových připojení v pořádku. Chce tím alespoň částečně zbrzdit zdražení elektřiny o téměř 22 procent.

Stát bude pečlivě kontrolovat technické parametry solárních elektráren. Chce tak alespoň částečně zabránit růstu cen elektřiny. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Určitě při připojování musíme zohledňovat technický aspekt, aby naše síť vůbec připojované množství unesla a zároveň aby fotovoltaické elektrárny technologicky odpovídaly předepsaným standardům," říká Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu. Podle něj si zároveň bude stát hlídat, jestli přenosová síť bude schopna připojené elektrárny pojmout.

Do konce roku budou mít v Česku solární elektrárny instalovaný výkon mezi jedním a dvěma tisíci megawatty. Dnes je to přitom zhruba 650 megawattů. Kvůli tomu, že všichni budou mít nárok na vysoké dotace, mohla by cena elektřiny stoupnout podle různých odhadů od osmi až do 22 procent.

Podle propočtů MF DNES na příspěvcích na obnovitelné zdroje mohou Češi v příštím roce zaplatit 20 až 30 miliard korun v závislosti na tom, kolik zdrojů se do konce letoška stihne zprovoznit. Komu se to podaří, bude mít nárok na vysoké výkupní ceny. Proto nyní v závodě s časem vznikají i projekty slunečních elektráren pochybné kvality.

"Nejsou stavěny kvalitně, používají se nekvalitní technologie, není čas ani peníze. Projekty mají ve skutečnosti o 20 až 30 procent menší účinnost výroby elektřiny, než by mohly mít," říká o konkurenci investor, jenž si nepřál uvést své jméno. Sám chce do konce roku mít podíl na trhu slunečních elektráren zhruba jedno až půldruhého procenta.

Neopravíš, nestihneš připojit

Vláda teď hledá cesty, jak na výkupních cenách "solárníkům" zaplatit co nejméně. Pokud se vydá cestou přísných technických kontrol, pro majitele čerstvě zprovozněných solárních elektráren to může znamenat komplikace.

Budou muset napravovat technické nedostatky a okamžik jejich připojení do sítě se může oddálit. Cílem politiků by mohlo být pustit v nejbližší době do sítě co nejméně projektů, aby se dotace za odkoupený proud tolik neodrazily v ceně pro spotřebitele. Podrobnosti o tom, jak konkrétně by "technologická brzda" pro solární zdroje měla fungovat, nechce zatím ministerstvo průmyslu zveřejňovat.

Dalších několik variant řešení ministerstvo podle náměstka pro průmysl a energetiku Tomáše Hünera rozpracovává. Ať už jde o zpětné zdanění, zvýšení daně z pozemků, kde sluneční kolektory stojí, nebo dohody s investory o dobrovolném snížení nebo pokrytí dotací zvýšením jiných daní (ekologických, spotřebních).

Hüner je k nim však skeptický. "Moc toho není, co se s tím dá dělat. Vše je tak náročné, že efektivnější bude nechat to doběhnout a příští rok snížit výkupní ceny, jak je naplánováno," dodává náměstek.

Také Kocourek odmítá, že by se peníze od solárníků daly získat zpět nějakou formou zdanění. "Musíme se zabývat tím, jak řešit dopady na podnikovou sféru nebo do sociálních systémů, kdyby nastaly rizikové scénáře. Spíš se zabýváme otázkou, jak řešit případné kompenzace tak, aby dopady z případného cenového nárazu byly co nejnižší," říká Kocourek.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Semafor pro limonády. Nové značení má jasně ukazovat výživové hodnoty

Coca-Cola (ilustrační snímek)

Před více než dvěma lety šestice firem, Coca-Cola, Pepsi, Mars, Mondeléz, Nestlé a Unilever, prezentovala společný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz