Diskuse k článku

Stát chce přibrzdit zdražování elektřiny, tvrdší kontroly mají ztížit solární byznys

Majitelům velkých solárních elektráren, kteří své projekty stihnou zprovoznit ještě letos, nikdo na peníze nejspíš nesáhne. Ale narazit mohou jinde. Stát si posvítí na to, jestli jsou technické parametry nových připojení v pořádku. Chce tím alespoň částečně zbrzdit zdražení elektřiny o téměř 22 procent.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

furtspolu

To jsem zvědav na to brždění.

Zase jen kecy,kecy,kecy. Kdo ale nahradí ty zvýšené náklady českých domácností a

firmám. Ty brzdy ? Taková úvahy a články jsou jen kecy,kecy.Rv;-ORv

0/0
6.9.2010 6:32

qvido31

Všechno je již....

Rozkradeno(privatizováno),moc už toho nezbylo:ČD,Pošta,Budvar,Letiště a co ještě napovězte.Současná vladní garnitůra se zaměřuje na peněženky svých voličů!Dlouho jim to vydrží?Fortuna neb Tip Sport by měli vypsat kursy a občané by mohli sázet na ten vládní sport:-P

0/0
5.9.2010 20:19

0100

Je to stejná zlodějina jako kšefty s topnými oleji

a Karbopurem za Kočárníka, který také dva roky čekal, než  zavedl opatření. Podobné je to za zlobovaného Kocourka, který také čeká, až se všichni připojí. První co se mělo udělat by byla stopka povolení projektů fotovoltaických elektráren teď hned v legislativní nouzi. Rozběhnuté a schválené projekty nechat dojet, ovšem za podmínky připojení tak, jak bude potřebovat přenosová soustava a za přísných parametrů připojovaných elektráren co do frekvence, voltáže atd.Tvrdě bych na ně šlápl přes frekvence, voltáž, které budou těžko fotovoltaiky plnit a tam je možnost postupného odpojení, nebo minimálně změna všech smluv pro připojení dle požadavků přenosové soustavy a spotřeby el. proudu.  

0/0
5.9.2010 6:03

0100

Re: Je to stejná zlodějina jako kšefty s topnými oleji

Pochopitelně mluvím o zákazu fotovoltaických elektráren na pozemcích, nikoli na střechách v malém objemu.

0/0
5.9.2010 6:04

illes

Což takhle solární energii odmítnout

Slyšela jsem, že je možné si vybrat jesli chci pro svůj byt užívat energii z obnovitelných zdrůjů či nikoliv. Nevím sice jak se to technicky provede, jak zajistí PRE, aby do mého bytu šla energie z jádra či z uhlí , ale prý to mohu odmítnout a pak neplatit dražší energii. Když to nabízí, tak to asi nějak jde. Umí to někdo vysvětlit? Pokud odmítnu do svého bytu předražený solár a nepoteče mi tam, tak ho práce nebudu muset draze platit.

0/0
4.9.2010 13:16

cvergl

Nechápu

Celej tento byznys nechápu.V tom zase jedou politici,kteří si prostřednictvím nastrčenejch firem staví soláry a lidi to zaplatí.

Za prvé bych okamžitě zakázal stavbu těchto elektráren na úrodné zemědělské půdě,ať si to staví na střechách továrních hal a na neobhospodařovaných pozemcích.

Za druhé nechápu proč já mám platit to,že se někdo pakuje a stát tomu tiše přihlíží.

0/0
4.9.2010 12:37

Králík Roger

Celý ten zákon o podpoře OZE ja zlodějna od

samého počátku, protlačená magory a podvodníky s vylhanými argumenty.

Podotýkám, že pro něj nehlasoval ŽÁDNÝ poslanec ODS, y ostatních byl proti jen jeden poslanec KSČM.

0/0
3.9.2010 21:25

roby

Re: Celý ten zákon o podpoře OZE ja zlodějna od

na nějakém hlasování příliš nezáleží, byl to příkaz EU. A s tím se nedá nic jiného dělat než přijmout, znáte to ještě z doby, kdy jsme byli vazaly Ruska

0/0
4.9.2010 13:20

pakostič

Re: Celý ten zákon o podpoře OZE ja zlodějna od

souhlasím

0/0
4.9.2010 21:11

Vlada_07

Re: Celý ten zákon o podpoře OZE ja zlodějna od

EU nám přikázala, abychom měli instalované velké výkony na polích ? To jistě ne, protože v sousedním Německu použili úředníci rozum  (a nejsou podle všeho tak korumpovatelní) a soláry jsou povětšinou na střechách usedlostí apod. Tak to mělo dopadnout i u nás, ovšem tunelářské geny zvítězily.

0/0
5.9.2010 18:12

MrGoGo1

MP Martin Kocourek nechce tuto

situaci evidentne resit, pouze se vymlouva. Zdaneni podobne jako u prispevku na stavebni sporeni, nebo dodrzovat stanovene dodavky muzou tento politicky byznys vratit tam, kde mel byt na zacatku. Jenze opet neni sebemensi snaha. 

0/0
3.9.2010 16:53

xxjhx

Takže nic, tak firmy propusťte lidi

Taktně napsáno, že se tedy nebude dít nic. Kontroly budou formálního charakteru, půjde to do ztracena. Takže firmy budou mít neprodejný artikl, díky silné koruně a nárůstu energií to budou mít celkem problém. Tak budou vyhazovat další hejly na pracák, kteří už nikdy práci nenejdou ve většině případů..

Ale proč dělat trubce?Ministři pojedou přemlouvat na sever ČEch Romy, aby jim nemuseli brát dávky kvůli tomu, že děti nechodí do školy. Tak to mají lepší než hejlové z fabrik, nedělat a ještě se nechat přemlouvat

http://www.lidovky.cz/spanila-jizda-na-sever-ministri-jedou-premlouvat-romy-ppy-/ln_domov.asp?c=A100903_094432_ln_domov_pks

0/0
3.9.2010 16:33

Montgomery

Zavest daň ze slunce

Jelikož vše co dopadne na zem z vesmíru (např. meteority) je majetkem státu, je možno vybírat daň za využití slunečního světla dopadajícího na územi ČR. Z každé získané kWh ?? korun. Za vodu z řek a vlastních studní přece firmy taky musí platit.

0/0
3.9.2010 16:10

fryzy

Víte proč

pořád všichni mluví o zdražování v procentech ? Protože se jim to náramně hodí do krámu ! Teď křičí, že se elektřina zdraží o 22 % a každý kdo platí za 1 kWh CELKEM 5 Kč tak si to přeloží tak, že bude platit přes 6 Kč. Nakonec bude příští rok platit 5,3 Kč a všichni se budou bít v prsa, jak zachránili prostý lid od velkého zdražování. A přitom nemusí udělat vůbec nic ! Doporučuji všem, aby si důkladně prohlédli svou fakturu za elektřinu, aby viděli kolik za co vlastně platí. Vzhledem k tomu, že příspěvek na obnovitelné zdroje (OZE) je na faktuře (alespoň u nás na fa od E.On) UVEDEN JAKO SAMOSTATNÁ POLOŽKA, může a bude moct každý vidět, jak je to ve skutečnosti ! Lidi nebuďte tupí a nevěřte všemu, co se kde píše.

0/0
3.9.2010 16:06

slimer

Re: Víte proč

Na rok je cena opravdu daná ERÚ. Na našich fakturách za rok 2010 bude 166Kč/MWh bez dph tedy 200Kč/MWh s dph. To je 0,2Kč/spotřebovanou KWh.

Cena pro příští rok bude známa až po stanovení cen ERU na konci listopadu. Cena na příští rok se dá odvodit s celkového připojeného výkonu FVE. K 1.8.2010 byl přibližný násobitel 2x pro rok 2011. Pokud se připojí 1500MW FVE bude násobitel 5x pro rok 2011. Je to hodně přibližné, nejsou v tom zohledněny ostatní zelené zdroje.

0/0
3.9.2010 17:50

MaaGor

Re: Víte proč

ty si mi taky demagog.

Pokudmesicen platim 1500 a ma se zdrahnout o 22%, tzn ze zaplatim 1830kc.

Pokud chces muzes i to pokratit na desetniky, aby to zase vypadalo lepe, kazdopadne zaplatim oproti tomuto roku o 3630kč více za rok a nevím jak u tebe ale u mě tohle koruny ani desetníky nejsou, které bych si mohl jen tak vyhodit oknem.

0/0
5.9.2010 18:32

Censor es la teta

Jediná

cesta, jak z toho ven, je vzít do rukou kameny a zničit dosud nepřipojené elektrárny. Jenže na to český švejk nemá ko..e a proto bude platit, platit a zase platit. :-/

0/0
3.9.2010 14:52

Králík Roger

Re: Jediná

A proč jen nepřipojené???

Celý ten zákon o podpoře OZE mi připomíná Jeho císařské veličenstvo Bokasu I, panovníka tuším ve Středoafrické republice. Ten nařídil školákům povinné nošení předražených školních uniforem, vyráběných v jeho továrně. Tehdy to dopadlo s jistým happy endem, po krvavých nepokojích proti tomuto zákonu, byl tento "panovník," jak se později ukázalo také lidožrout, svržen.

0/0
3.9.2010 22:02

loupeživý baron

S křížkem po funuse

Je zajímavé, že se nějaký problém vždy mediálně řeší až hodinu po dvanácté, když už je možné tak akorát zaplatit účet a jít se oběsit na nejbližší strom. V průběhu přijímání dotyčné legislativy nebo dokonce ještě předtím je vždy ticho po pěšině.

Přitom každému logicky uvažujícímu člověku jsou důsledky ve všeobecnosti známy předem.

Můj odhad tedy je, že ani trochu nejde o nějaké zastavení růstu státem vynucených poplatků za elektřinu v tomto případě či třeba o boj s korupcí v jiných případech, ale že jde jednoduše o polický boj prostřednictvím médií a o umývání rukou.

0/0
3.9.2010 12:54

masculine

To jsou ale falešná slovíčka...

22%? Vždyť soudružka Gajdůšková (ČSSD) na veřejnosti ventilovala své vlastní matematické výpočty (a výpočty FV lobby) a takové navýšení je nereálné...proto je potřeba byznys FVE podpořit a nadále pokračovat v odkazu soudružky Šedivé (ČSSD), která (pravděpodobně rovněž na základě vlatních matematických výpočtů) v roce 2005 prosadila pozměňovací návrh k zákonu o obnovitelných zdrojích energie znemožňující dnes snížit výkupní ceny vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů o více než 5% ročně. Není nad kompetentní politiky R^

0/0
3.9.2010 12:32

IARK - BAN za králíčka.

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

jestli to nebude tim, ze v te dobe se nepocitalo s tim, ze cena panelu behem jednoho roku muze klesnout na polovinu ;-)

0/0
3.9.2010 12:39

masculine

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

K omezení na 5% nebyl žádný důvod. A že jste o následném vývoji ceny FV panelů nevěděl vy, neznamená, že loutkovodiči paní Šedivé na tom byli stejně.

0/0
3.9.2010 12:47

masculine

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

:-) pardon, soudružky Šedivé

0/0
3.9.2010 12:48

IARK - BAN za králíčka.

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

na omezeni 5% byl duvod k nalakani investoru a zajisteni nejakych jistot, to, ze to byl napad spatnej je vec druha, ale opravdu v te dobe nemohli tusit, ze pujdou panely tak rapidne dolu ;-)

0/0
3.9.2010 13:09

masculine

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

:-) vyvedu vás z ošklivého omylu. Výkupní cena je smluvně garantována státem na 20 let, přičemž výkupní cena je sjednána v době uvedení FVE do provozu, resp. připojení na síť. Tudíž, pokud se příští rok dotace sníží i o 100%, FVE uvedených do provozu v tomto roce se to nijak nedotkne. V tomto světle je stanovení limitu snížení výkupních cen jednou velkou botou a tunelem na odběratele elektřiny a nemohu se zbavit pocitu, že soudružka Šedivá toto učinila buď v důsledu nejtěžšího stupně slabomyslnosti, nebo podmazána lidmi, kteří na takovém tunelu měli osobní zájem. Docela by mne zajímalo, která z těchto možností platí pro soudružku Gajdůškovou...

0/0
3.9.2010 14:10

IARK - BAN za králíčka.

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

Je to hezke, ze me chces vyvadet, ale ja jsem nekde psal neco jineho? Samozrejme, ze snizeni o 5% je pro nove zbudovane FVE, ale dovedes si predstavit, ze postavis novy panely, kde mas navratnost 15 let, ceny panelu klesnou o 50% a oni ti zacnou vykupovat elektrinu za mensi prachy a ty na tom prodelas obrovskou sumu? dle meho garance na 20 let byla naprosto v poradku, on do toho nasypal penize nazacatku, stejne jako kdyz platis hypoteku, to by se ti mela s inflaci castka zvysovat? Ne, to bylo naprosto spravne. Omyl nastal v tom, ze se cena vykupu muze zmenit maximalne o 5% za rok, takze ikdyz se to zmeni o 100% stale to nema nic spolecneho s garanci na 20 let, ale s tim, ze jim na zacatku neupravili ceny dle panelu diky jednomu hezkemu zakonu ;-) Takze v omylu zijes spis ty. Opravdu bych nesel do podniku, kde by se mi lehce mohli investice s vratnosti na 15let zmenit na vratnost 50let

0/0
3.9.2010 14:40

Králík Roger

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

Kbyby do toho podniku nikdo nešel, bylo by to jen dobře.

Jinak, každé jiné podnikání, negarantované státem má podobné riziko. Ale normální je, že toto riziko nese podnikatel.

0/0
3.9.2010 21:52

Králík Roger

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

Žádné investoty jsme nepotřebovali, protože nepotřebujeme ani fotovoltaické tunelelektrárny.

0/0
3.9.2010 22:04

J.K. 3

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

Je přece úplně fuk, jak klesly nebo neklesly ceny panelů. Podstatné je, že naše společnost je nucena vynakládat na celý podvod více prostředků než kolik z toho získá. Přitom Slunce nám nad hlavami svítí zadarmo! Vždyť je to celé jeden velký nesmysl !!

0/0
3.9.2010 13:18

IARK - BAN za králíčka.

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

No fuk to zrovna neni, protoze pokud se ti u velke investice zmeni navratnost z 15let na 8, tak to prilaka hodne investoru, kteri tu chybu nalezite vyuziji, navic proc by jsi mel chtit tu energii zadarmo? Ty panely taky neco stoji ;-)

0/0
3.9.2010 13:35

J.K. 3

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

Já tu jejich "energii" nechci vůbec! Nikdo ji nechce. Jde jenom o ty prachy a vytvoření umělého důvodu, proč obrat lidi.

Ty FV panely a postupy na skladování elektřiny jsou vývojově v takovém stádiu, že jsou pro energetiku nepoužitelné.

0/0
3.9.2010 13:42

IARK - BAN za králíčka.

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

Tak, ale to musis zarvat na hlasovani v roce 2006 ;-) Zatim kricis podobne jako Rek, ktery nechce ztratit sve statni vyhody, CSSD nas zadluzili, tak ted si to vypijeme, a vis co je na tom nejhorsi? Ten bordel se neobjevi za jejich vlady a oni zase dokazi hloupeho cloveka presvedsit, ze oni nic neudelali, oni byly jen spatne informovani a za vse muzou vsichni ostatni, ze jim to nevysvetlili a chybu nenapravili a jeste pridaji, ze s tim zlym CEZem (ac s tim nic nema spolecneho) zatoci a bude zeme zase nadherna slunickova a volici budou hltat i s naviakem :-/

0/0
3.9.2010 14:46

J.K. 3

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

Co dodat, je to bohužel tak.

0/0
3.9.2010 19:39

Králík Roger

Re: To jsou ale falešná slovíčka...

Hlavně nebyl žádný důvod abychom nějakou "podporu OZE" vůbec zaváděli.

Dotyční poslanci by to měli zaplatit ZE SVÉHO a přispět by jim mohl i podporovatel zelených V. Havel.

0/0
3.9.2010 21:44

J.K. 3

Jsem upřímně zvědav

kdy se objeví první případy útoku na FV panely ;-D

Jak zvrhlé podmínky stát nastavil, když společnost se vlastně bude mít lépe, když něco zničí. Svět postavený na hlavu. Rv

0/0
3.9.2010 12:31

_xprim01_

Solární elektrárny

budované na orné půdě jsou největší zvrhlostí, která se může stát snad jen v ČR. Rv

0/0
3.9.2010 11:55

lolek77

Pokud to vláda s přibržděním myslí upřímě

(ježišmarjá to je strašné slovo upřímný, křišťálově čistý) pak by měla donutit ČEZ, aby svoji instalaci spustil až v době platnosti nižších výkupních cen. Páky na to jako většinový vlastník má.:-P

0/0
3.9.2010 11:24

IARK - BAN za králíčka.

Re: Pokud to vláda s přibržděním myslí upřímě

Pkud vim, tak CEZ odkoupil hodne malo FVE a slo spis o rozestavene projekty. A jelikoz vlastni hodne malou cast, tak nevidim jedinej problem, navic pokud CEZ vyrobce jine energie provozuje neco takoveho, tak na tom neni nic spatneho, protoze diky te jejich zeleny energii se zdrazi tak o 0,1% ;-)

0/0
3.9.2010 12:02

J.K. 3

Buďme realisté

Realizaci toho podvodu v celé šíři už nic nezabrání. Ostatně, není to první takový případ. Čemu ale zabránit můžeme, to je přijetí nějakého dalšího nesmyslu tohoto typu. Jak? Volbou strany, která to má přímo v programu. V květnových volbách kandidovala pod číslem 25. Tak hledejte.

0/0
3.9.2010 10:52

IARK - BAN za králíčka.

Re: Buďme realisté

Jasne, protoze ted urcite dostane 51% hlasu aby se vsema zametla, ze? ;-D uz se nesnaz, jdes trochu pozde, nebavili me ty vase tapety pred volbama, ale ted uz je to fakt trapny Rv A co kdyz ti reknu, ze je velka strana, ktera stejne jako u tohoto, tak u bio slozek do paliva hlasovala z vetsiny proti - ODS, tak proc bych nemel volit stranu, ktera spis muze neco udelat nez ta tva, ktera se nedostala ani pres 5%?

0/0
3.9.2010 10:59

J.K. 3

Re: Buďme realisté

Třeba proto, že vámi navrhovaným způsobem už to děláte dvě desítky let, zatímco vše jde čím dál víc z kopce. Rozumný člověk se poučí a půjde na to jinak.

0/0
3.9.2010 11:01

IARK - BAN za králíčka.

Re: Buďme realisté

Mym navrhovanym zpusobem to nedelame, protoze stale jsou hlupaci, kteri skoci na slibi oponentum a dalsi co si mysli, ze hlasem nejaky noname strane neco zmeni ;-) Rekni mi od revoluce, kdy tu vladla ODS?

0/0
3.9.2010 11:18

J.K. 3

Re: Buďme realisté

Ona tu vládne, celou dobu. Bez ohledu na divadýlko v médiích, na tom, jak vysát peníze z kapes občanů a nasměrovat je do kapes svých a spřátelených firem, se shodnout politici napříč celým politickým spektrem. To je ten hlavní důvod, proč politiku dělají.

0/0
3.9.2010 11:45

IARK - BAN za králíčka.

Re: Buďme realisté

Jasne, proto vsechny zakony, proti kterym hlasovali nemeli sanci projit, ze? Ah pockej u jakyho tematu, ze to diskutujeme? O tomhle se s tebou dal odmytam bavit, uz sama o sobe hlaska "Bez ohledu na divadýlko v médiích" mi zabila apos 2 tisice mozkovych bunek :-/

0/0
3.9.2010 12:00

J.K. 3

Re: Buďme realisté

Vy prostě odmítáte pochopit, že v médiích na sebe sice křičí kvůli 30 korunám za doktora, ale v zákulisí se na věcech pro ně opravdu podstatných bez problémů shodnou. Proto v klidu prošel i podvod s FVE, nikdo z nich nekřičel.

0/0
3.9.2010 12:29

IARK - BAN za králíčka.

Re: Buďme realisté

Tohle neni podvod, tohle je prusssss, uvedomujes si, ze kdyby neklesla cena panelu behem jednoho roku na polovinu, tak by nikdy nebyl takovyto boom a i pres spatny zakon by byl dopat minimalni?

0/0
3.9.2010 12:42

J.K. 3

Re: Buďme realisté

Mám se snad radovat z toho, že by byl "dopad minimální"??? Nakopat je všechny do zadnic! Proč podporovat něco, co evidentně škodí, je jedno jestli hodně nebo málo?

0/0
3.9.2010 13:16

IARK - BAN za králíčka.

Re: Buďme realisté

Protoze si EU vymyslela, ze musime mit cast z obnovitelnych zdroju, misto aby sli chytre po jadru, no a nasi politici to prehnali a do rektalniho otvoru EU zalezli tak hluboko, ze ted nenajdou cestu ven (nekteri ani nechteji, protoze tam sami maji hezky teploucko a je jim jedno, ze na ty pod nima padaji ....)

0/0
3.9.2010 14:51

8Pavel8

Slib poslance

Nevím jak jak vám mě to přijde jako nehospodárné a protizákoné mrhání  prostředky České republiky. V Parlamentu jsou lidi co složili přísahu zde je znění přísahy:

Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její

Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v

zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Co více k tomu dodat, že?

0/0
3.9.2010 9:57

Rejča

Re: Slib poslance

že by ten slib byly jen prázdná slova?

0/0
3.9.2010 10:20

Najdete na iDNES.cz