Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Miliardy ze sluneční energie končí na Kypru, u ČEZ i uhlobaronů

  1:15
Z obřího rozmachu slunečních elektráren v Česku nejvíce na státních dotacích vytěží velcí hráči. Ti však tají své skutečné vlastníky nebo je mají ukryté v daňových rájích. Solární byznys přilákal například i skupinu ČEZ, uhlobarony Pavla Tykače a Luboše Měkotu či šéfa ČSA Miroslava Dvořáka.

Energetický regulační úřad sice eviduje vlastníky licencí, kdo však za firmami ve skutečnosti stojí, většinou nelze zjistit. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kde přesně skončí stovky miliard korun, které všichni zaplatíme provozovatelům solárních elektráren v podobně příplatku na obnovitelné zdroje? Odpověď není jednoduchá.

Licenci na výrobu elektřiny ze slunce má u nás už téměř deset tisíc lidí a firem. Drtivá většina z tohoto počtu jsou ale lidé, kteří si dali solární panely na střechu a jejich výroba nepokryje ani vlastní spotřebu.

Energetický regulační úřad (ERÚ) sice eviduje vlastníky licencí, kdo však za firmami ve skutečnosti stojí, většinou nelze zjistit. Platí to především u těch, kteří si vybudovali obří elektrárny za desítky milionů korun. Ti také získají od státu nejvíc peněz. Jenže stát si to vybere od daňových poplatníků a domácnostem tak podle propočtů ČEZ příští rok podraží elektřina o 22 procent.

Například majitelé dosud největší fotovoltaické elektrárny u Nové Vsi u Mělníka jsou skrytí přes několik společností. V nich figurují stále stejná jména, vlastnická struktura končí nakonec v daňovém ráji na Kypru.

Jednička trhu, skupina FVE Czech, která má i obří sluneční elektrárnu ve Smiřicích na Královéhradecku, má sice vlastní webové stránky, ale ty propagují jen solární panely Phonosolar. Jednatel firmy Jarmil Šeba nebyl v pátek v kanceláři k zastižení.

Na Kypru či v Nizozemí jsou také majitelé skupiny Energy 21, která je v současnosti dvojkou na trhu. Do firmy s devíti elektrárnami nedávno vstoupil ještě investiční fond Mid Europa Partners. Podle posledního zápisu z valné hromady, dostupného v obchodním rejstříku, má firma jednoho akcionáře na Kypru, za kterého jedná Slovák Igor Wollner, druhý nizozemský vlastník je zastupovaný Tomášem Raškou. Wollner dříve vlastnil počítačovou skupinu BGS Levi, nyní figuruje ve společnosti BGS Daustrab CZ, která je v insolvenčním řízení.

Vlastníka elektrárny nezjistí ani stát

I stavitelé elektráren připouštějí, že často vůbec netuší, kdo je konečný vlastník solárních polí. "My to nějak nezkoumáme, hlavní je, že platí," říká Vladimír Mléčka z firmy Hi-Tech Solar. Podle něj je ale na trhu dost německých investorů, objevují se i Italové. "Slyšel jsem o Číňanech, ale jsou to podle mě spíše spekulace, ty zajímá více Amerika," dodal.

Žebříček největších investorů v solárních elektrárnách dozná do konce roku ještě zásadních změn: firmy se snaží co nejrychleji dokončit své elektrárny, aby mohli dodávat ještě za výhodnější ceny.

Stát jim do konce roku garantuje štědré výkupní ceny a solární technologie během posledních dvou let rapidně zlevnila. Pro spekulanty a investory se Česko stalo zlatým dolem.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) je problém především s tím, že často za elektrárnami stojí zahraniční vlastníci. "V případných arbitrážích by to přineslo další potíže," říká Kocourek. Podle něj stát ani nemá moc šancí, jak zjistit, kdo skutečným vlastníkem je. "Do toho se nedá zasahovat, pokud splní všechny podmínky, ERÚ jim licenci musí dát," dodal Kocourek.

Ačkoliv teď politici nad dopady solárního boomu kroutí hlavou, třetí největší investor je paradoxně stát. Polostátní ČEZ přes svoji firmu ČEZ Obnovitelné zdroje vlastní zatím šest elektráren o celkovém výkonu necelých 19 MW. Firma většinou odkoupila již rozestavěné projekty. Letos se chce dostat až na 150 MW, a mít tak zhruba desetiprocentní podíl.

"Většina velkých hráčů na trhu jsou velké zahraniční fondy, které jsou velmi flexibilní a každý rok se soustředí na jiný trh," říká o solárních investorech obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Uhlobaron vyrábí megawatty, politici mají pár panelů

Do solárních technologií masivně investuje i uhelná skupina Czech Coal přes svoji společnost Ren Power CZ. Skupina, kterou vlastní například Pavel Tykač, se na obnovitelné zdroje vrhla v roce 2007, koupila už i výrobce fotovoltaických systémů FitCraft Production. Ještě letos chce postavit další velkou elektrárnu v Zašové na Valašsku.

Kolem sluneční energie se pohybuje i někdejší spoluvlastník Mostecké uhelné Luboš Měkota, jeho firma Bello má v provozu téměř pětimegawattovou elektrárnu na Litoměřicku.

Investoři si na každou elektrárnu obvykle zakládají samostatnou společnost, v ní má obchodní podíl zastavený banka, která na akci půjčuje. Pro banky jde rovněž o lukrativní byznys: jde takřka o bezrizikové podnikání s garancí státu.

Fyzické osoby jsou v žebříčku největších elektráren až na konci druhé stovky s výkonem maximálně jednoho megawattu. Řada investorů je navíc skrytá za nastrčené osoby nebo právníky. Německý kapitál je například za sluneční elektrárnou ve Stříbře - firmu spoluvlastní německá S.A.G. Solarstrom.

V obnovitelných zdrojích podniká i šéf ČSA a Letiště Praha Miroslav Dvořák. Jeho firma Reno energie se zaměřuje hlavně na malé vodní elektrárny, ale loni otevřel jednu elektrárnu na slunce na jihu Moravy.

Z politiků je známé propojení exposlance Jana Špika (ODS) s firmou Lumen Energy. Malé panely na střechy si pořídil i bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) a poslanec Jiří Petrů (ČSSD).

Podílníkem ve firmě Trijet byl exministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL). Ještě předtím, než firma zažádala o licenci na výrobu solární energie, přepsal svůj podíl na manželku, napsaly nedávno Hospodářské noviny.

Autor:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

Británie dává vale uhlí. Provoz končí poslední aktivní elektrárna

  • Nejčtenější

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V poslední době ovšem hosté v nápojových lístcích čím dál častěji narážejí na menší...

10. září 2024

Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany

Ruské banky pociťují čím dál větší nedostatek jüanů, které se v důsledku putinovské agrese proti Ukrajině staly klíčovou měnou zahraničního obchodu. Zatímco finanční domy vyzývají centrální banku k...

9. září 2024  16:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nápoj Capri-Sun chce zpět plastová brčka. Výrobce shání milion podpisů

Oblíbená značka nápojů Capri-Sun brojí proti papírovým brčkům. Vedení společnosti, která i v České republice dlouhodobě nabízí populární pitíčka, se rozhodlo vyvinout tlak na Evropskou komisi....

7. září 2024

Antibiotika už nefungují. Investoři varují vlády před šířením superbakterií

Investoři, kteří dohromady stojí za aktivy v hodnotě více než 13 bilionů amerických dolarů (asi 286 bilionů korun), varují před další globální hrozbou v podobě šíření takzvaných superbakterií....

7. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avon míří do drogerií. Produkty značky budou nově k dostání v Rossmannu

Americká kosmetická společnost Avon, prodávající své zboží výlučně přes registrované zákazníky, se pouští do nových vod. Společnost Avon spojila síly se sítí drogerie Rossmann a své nejoblíbenější...

9. září 2024  16:43

Putin chce omezit vývoz uranu, titanu či niklu z Ruska, postrašil světové trhy

Rusko by mělo jako odvetný krok vůči západním státům zvážit omezení vývozu některého zboží, například uranu, titanu a niklu. Na zasedání ruské vlády, které přenášela televize, to řekl prezident...

11. září 2024  20:45

Evropský autoprůmysl má potíže. VW snížil výrobu, akcie BMW jsou na minimech

Mnohé evropské automobilky se momentálně snaží vypořádat s obrovskou zkouškou týkající se propadu prodejů i nárůstu konkurence ze strany čínských společností. Německý koncern Volkswagen varuje před...

11. září 2024

Penzijní reforma dopadne i na Číňany. Penze po padesátce už je neudržitelná

Čínu čeká nepopulární rozhodnutí o pozdějších odchodech do důchodu. Do roku 2030 by podle vládního návrhu měli muži i ženy odcházet do penze v 65 letech. Reforma je nutná, protože průměrná délka...

11. září 2024

Air Bank odečítala platby SIPO dvakrát. Klientům už peníze vrátila

Banka Air Bank ve středu dvě hodiny kolem poledne odečítala platby SIPO svých klientů nadvakrát. Na Českou poštu se kvůli tomu obrátilo asi sto klientů. Chybu už Air Bank odstranila. „V současnosti...

11. září 2024  16:45

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...