Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko prožívá solární šílenství. Elektřina zdraží o 22 procent

  5:21
Masivní státní podporu sluneční energie nyní zaplatí firmy i domácnosti. Podniky se bojí, že zdražení by pro ně mohlo být likvidační. K solárnímu boomu přitom nemuselo vůbec dojít, pokud by poslanci už minulý rok schválili, že regulační úřad může v případě nutnosti výrazně seškrtat výkupní cenu "slunečního" proudu.

Solární panely na střeše brněnské školy | foto: MF DNES

"Tragické, kritické, šílené," zlobí se ve firmách nad cenami elektřiny, které se jim kvůli divokému boomu solárních elektráren příští rok zřejmě zvednou o více než čtvrtinu. Podobná rána dopadne i na domácnosti.

O zvýšení cen proudu kvůli státní podpoře "zelené" energie se sice mluví už několik měsíců, ale právě v těchto dnech se začínají zpřesňovat odhady, jak velké zdražení bude.

Elektrokocourkov

Ptejte se, kdo a proč vám zdražil proud

MF DNES nyní získala propočet, který zpracovala firma ČEZ na základě svých dat a údajů od dalšího energetického kolosu, E.ON. Vyplývá z něj, že v roce 2011 může domácnostem a malým firmám jen kvůli obnovitelným zdrojům zdražit elektřina o 18 procent a velkým firmám o 27 procent.

Domácnosti zaplatí o pětinu víc

A protože má mírně vzrůst i cena dalších složek, které určují celkovou cenu elektřiny, odhaduje ČEZ, že domácnosti budou od ledna platit za proud o neuvěřitelných 22 procent více než dnes. A v roce 2012 má zdražování pokračovat.

Proč takový prudký růst? V Česku letos vyroste nejvíce slunečních elektráren v historii. Na konci roku už by měly mít podle odhadů souhrnný výkon jako celý Temelín. Stát jim na dalších dvacet let zaručil, že budou dodávat proud do sítě za velmi atraktivních podmínek. Takové podnikání s jistým ziskem láká kdekoho. Náklady na státem garantované výkupy se však promítají do cen pro zákazníky. A protože nikdo neohlídal množství nových slunečních elektráren, bude zdražení skutečně obrovské.

Jen kvůli obnovitelným zdrojům energie vzroste účet za elektřinu u průměrné kanceláře nebo obchodu zhruba o 13 tisíc korun ročně. Ale to nebude všechno. Nelze totiž vyloučit ani zvyšování velkoobchodní ceny elektrické energie na burzách. Výsledné ceny elektřiny tak mohou během příštích dvou let vyrůst až o 40 procent.

"Nenecháme si to líbit. Solární elektrárny jsou podvodné trafiky, které umožnili vybudovat politici. Chceme, aby to stát řešil," zlobí se Jiří Belinger z Asociace malých a středních podniků.

Také sdružení největších odběratelů energií, kam patří hlavně chemičky, hutě či papírny, se chystá na jednání. "Je to naprostá tragédie. Právě zjišťujeme u svých členů, zda jsou takové zdražení vůbec schopni ustát," uvedl tajemník sdružení Luděk Piskač.

Vydělávají hlavně fondy

Podle ředitele obchodu ČEZ Alana Svobody teď největší plochu slunečních elektráren v Česku ovládají zahraniční investiční fondy. Vnímají je jako šanci na velice dobré zisky. "Jsou velmi flexibilní a každý rok se soustředí na jiný trh. Loni na Španělsko, letos na Německo a Česko, příští rok to může být Rumunsko. Vždy se najde nějaká země, která to neuhlídá a trh se rozjede. Jako v Česku," řekl Svoboda.

Firmy, které se obávají zdražení nejvíc, se chystají zaútočit na vládu, aby s poplatky za obnovitelné zdroje cokoliv udělala.

Vláda však teď jen krčí rameny a její činitelé dokola opakují, že něco udělat chtějí, jen ještě nevědí co. "Je představa o určitém mixu řešení, ale je předčasné o nich mluvit, musíme vzít jejich vzájemnou vazbu, vyhodnotit je i právně, abychom nevystavili zemi různým arbitrážím či soudům," uvedl v rozhovoru pro MF DNES premiér Petr Nečas.

Rozložit příspěvky, nebo zavést německý model

Řešení se nabízí několik – například rozložení ekologických příplatků do několika let či uvalení speciální daně na energii z obnovitelných zdrojů. Žádné z nich však již nezmění letošní štědré výkupní ceny, které stát garantuje na dalších dvacet let.

Energetický regulační úřad, který výši příspěvku na obnovitelné zdroje stanovuje, zatím odmítá komentovat, kolik bychom nakonec příští rok měli za "zelenou" energii měsíčně připlácet. "Přesnější odhady budeme mít v druhé polovině září," uvedl místopředseda úřadu Blahoslav Němeček.

Podle něj existuje varianta, jak ještě velký růst v příštích dvou letech srazit, a tou je rozložit platby za příspěvek na obnovitelné zdroje na delší období. Podle nové úpravy legislativy totiž bude příspěvek na zelenou elektřinu firmám od příštího roku účtovat státní firma Operátor trhu s elektřinou. Ta by si mohla vzít překlenovací úvěr a obrovské platby, které kulminují v nejbližších dvou letech, rozložit díky úvěru třeba na více let.

"My s něčím takovým nepočítáme. Tohle není naše role," reagoval však šéf operátora Jiří Šťastný.

Sdružení velkých firem chce s vládou jednat také o modelu, který zvolilo Německo. Tam se letos platí příspěvek na obnovitelné zdroje v přepočtu 511 korun na každou megawatthodinu, ale firmy s energeticky náročnou výrobou platí jen symbolických 13 korun. O zbytek se musí rozdělit ostatní odběratelé elektřiny, a to se v současné situaci u nás zřejmě nepodaří prosadit.

Výkupní ceny klesnou na polovinu

Důvodem, proč se firmy zlobí hlavně na politiky, je zdlouhavé projednávání změny zákona, který měl umožnit z roku na rok dramaticky snížit cenu za solární elektřinu. Návrh ležel v parlamentu od podzimu loňského roku, a kdyby ho poslanci schválili, mohla se snížit cena za sluneční elektřinu už od letošního roku. Novela však prošla až letos na jaře, a úprava cen se tak může provést až od ledna 2011. Ale zato bude obrovská.

Podle informací MF DNES se chystá regulační úřad snížit výkupní cenu z nynějších 12 korun za kilowatthodinu až na 6 korun, tedy na polovinu. Doposud se mluvilo o zlevnění jen kolem 30 procent. "V tuto chvíli ještě nejsou propočty hotové, nebudeme to komentovat," řekl Němeček.

„Podzemní chrám“ pomáhá Tokiu zvládat přívaly deště

  • Nejčtenější

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém vyrovnání. Jádrem sporu, na který upozornily Hospodářské noviny, je 1165...

11. října 2024  14:03

Peníze z dohod unikají jinde, než se čekalo. Ministerstvo zváží změny

Premium

Odhadem o dvě miliardy ročně přichází státní rozpočet kvůli souběhu pracovního poměru a dohody u jednoho zaměstnavatele. Miliardové úniky na dohodách stát tušil. Podezřelými ale byli lidé, kteří mají...

10. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čas na toaletě se do pracovní doby nepočítá, rozhodl švýcarský soud

Švýcarská hodinářská firma Jean Singer už od koronavirové pandemie požaduje po svých zaměstnancích, aby si napracovali čas strávený na toaletě, pokud překročí povolenou přestávku. Případ se dostal až...

10. října 2024  13:30

Opět roste do kilometrové výše. Stavbu nejvyšší budovy světa zastavily čistky

Stavba nejvyššího plánovaného mrakodrapu na světě s názvem Džidda Tower po takřka sedmi letech pokračuje. Práce na „megastavbě“ v saúdskoarabském městě Džiddě zastavily protikorupční čistky, jejich...

5. října 2024  11:12

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé už vnímají, kdo je skutečný Tlustý, říká brašnář a obuvník. Zaujal i firmy

Roman Tlustý se svým řemeslem živí přes čtyřicet let. Když před pár týdny Ivan Petrův, majitel brašnářství, které nese Tlustého jméno, informoval zákazníky o možné insolvenci a prosil o podporu,...

10. října 2024  18:43

Výrobce luxusní minerálky má problém. Jeden z jeho vrtů je kontaminovaný

Značka luxusní minerální vody Perrier je symbolem privilegované „francouzskosti“. Má miliardový obrat a její zelené láhve ve tvaru hrušky lze najít na stolech v zasedacích místnostech a v luxusních...

12. října 2024

Michelin prošel české restaurace. Chválí zvěřinu či houby, víno je slabina

Premium

Česko už ví, jak jsou na tom zdejší restaurace. Po roce je totiž hotová analýza stavu české gastronomie, kterou vypracovala francouzská společnost Michelin. Práce za bezmála 4,4 milionu korun má...

12. října 2024

Kritici reagují na zálohování petek: Je to komplikace pro občany i obchodníky

Vládní rozhodnutí zálohovat PET lahve a plechovky se nelíbí svazům a organizacím, které zastupují města a obce a malé obchody. Některé subjekty upozorňují například na nekomfortnost systému pro...

11. října 2024  16:54

Francie chystá zvýšení daní pro bohaté. Odborníci varují před vlnou emigrací

Francie se léta potýká s obrovskými dluhy. Tamní premiér Michel Barnier proto přišel s plánem, který má problém alespoň z části řešit. Během čtvrtečního večera představil daňové změny, jež mimo jiné...

11. října 2024  14:21

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...