Kdysi dostala obec Čeperka své jméno po vůbec největším rybníce v dějinách Čech velkém asi jako dnešní nádrž Rozkoš. Monumentální rybník z doby Viléma z Pernštejna po pár staletích zanikl, jméno obce po něm zůstalo.
Pokud by se historie měla opakovat, tak by se časem vesnice mohla jmenovat "Solárka". V Čeperce se totiž na podzim začne stavět sluneční elektrárna, která se svým výkonem vyšvihne na první příčku mezi všemi v kraji.
Panely elektrárny zaberou plochu zhruba 12,5 hektaru, celý areál bude přibližně dvacetihektarový, což odpovídá přibližně ploše 40 fotbalových hřišť.
Ne všem obyvatelům se tato mohutná stavba zamlouvá. "Až tam bude v přírodě 260 zrcadel, nebude to nic pěkného. Pro tyto účely by se měly využívat jiné prostory, více opuštěné, kde panely nehyzdí krajinu, třeba v opuštěných lomech," řekl místostarosta Čeperky Jaroslav Černík.
Obec elektrárnu schválila, ale on patřil mezi menšinu zastupitelů, kteří pro elektrárnu ruku nezvedli. "Bude to špatné i pro zvěř, která v těchto místech nacházela útočiště. Až dosud ji sem vytlačovaly silnice v okolí, nyní přijde i o toto místo," dodal místostarosta.
Investice se vrátí do deseti let
Stavitelé elektrárny jsou však klidní. "Máme na ni od orgánů životního prostředí kladný posudek, je v krajině, kde prakticky není vidět. Jsme v Evropské unii a vláda podepsala smlouvu, podle níž se 12,5 procenta elektrické energie získá ze slunce, větru nebo z vody," řekl jednatel společnosti Esomont Pardubice Karel Jiroušek, která se do stavby brzy pustí.
Jejím oborem byly až dosud například prodej krmiv, zednické, instalatérské, zemní a topenářské práce.
Firma počítá s instalovaným výkonem 5,5 megawattu a návratností investice do 10 let. I když elektrárnu nestihne dostavět, budou podle Karla Jirouška výkupní ceny napřesrok dost vysoké.
Navíc klesá i cena panelů, které zatím ještě nenakoupila. Zahájení územního řízení a veřejné projednávání stavby se totiž uskuteční až poslední srpnový den.
Dosud nejvýkonnější solární elektrárna v kraji pracuje ve Voděradech a má instalovaný výkon asi čtyři megawatty. Stejný výkon bude mít chystaná elektrárna v Ústí nad Orlicí, jejíž financování nyní řeší ústecká radnice spolu s Tepvosem. "V současné době neexistuje spolehlivější a výnosnější investování peněz," uvedl ředitel Tepvosu Martin Lang.