Češi sní tři litry zmrzliny za rok, nejvíce jim chutná letitý Míša

  4:01aktualizováno  4:01
Češi si ročně koupí asi 34 milionů litrů balené zmrzliny, tedy tři litry na člověka. Dvojice výrobců, kteří se dělí o trh s nanuky v Česku - Algida a Prima, však s příchodem jara doufají, že po loňském poklesu bude spotřeba opět růst. Pomoct tomu mají i dvě nejoblíbenější příchutě Čechů, vanilková a jahodová.

Češi spořádají tři litry zmrzliny za rok, nejvíc jim chutnají nanuky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Letos se nám začátek jara vydařil," říká spokojeně Lukáš Dědek, manažer společnosti Bidvest, která vyrábí nanuky Mrož. Za okny se přitom střídá silný vítr se studeným deštěm. "Zatímco jsem dříve počasí ve zprávách přepínal, teď se ze mě stal expert," žertuje. Trh se zmrzlinou se totiž vyvíjí podle počasí a zásadní jsou pro něj čtyři měsíce v roce.

Když se však nevydaří jaro jako loni, obchodníci nakoupí nanuků méně. Trh s balenou zmrzlinou loni klesl o procento na 2,98 miliardy korun, objemem však šel trh dolů až o sedm procent.

Na horších číslech se podepsal studený start loňského léta. "Lidé zmrzlinu jíst nepřestali, ale v dubnu ještě ležel sníh a v květnu přišly povodně, obchodníci se málo zásobili a ten skluz se už nedohnal," upřesňuje Dědek.

Točená zmrzlina ve statistikách chybí

Ročně si lidé v Česku koupí asi 34 milionů litrů balené zmrzliny, z toho třetinu jednotlivých nanuků, zbytek ve větších baleních, vyplývá z údajů agentury AC Nielsen, která sleduje útraty lidí. Nebalená zmrzlina do kornoutu, jejíž nabídka roste, v těchto číslech chybí.

Data v pondělí zveřejnila potravinářská firma Bidvest (dříve Nowaco), která vyrábí pod značkou Prima známý nanuk Mrož. Ten útočí v několika podobách na výsadní pozici 52letého míši od Algidy.

Ten mezi prodanými nanuky drží třináctiprocentní podíl, naproti tomu mrož, když se sečtou všechny jeho příchutě, hlásí 16 procent. Třetí je pak magnum opět od Algidy, za kterou stojí Unilever.

V přepočtu tak Čech sní v průměru tři litry balené zmrzliny, zatímco před pěti lety to bylo 4,5 litru. V přepočtu na nanuky o obsahu 55 ml si lidé nyní koupí ročně 55 nanuků proti 81 z dřívějška.

Lidé přesedlali na kvalitnější nanuky, ale mnozí obchodníci je navíc zdražili, i když Prima podle slov svého vedení ceny příliš neměnila a předražování u některých obchodníků ji trápí. Prodá se totiž pak méně.

"Nejcitlivější hranice pro 50ml zmrzlinu je 12 korun, u 100ml je to 20 až 25 korun, to každý v pohodě koupí," dodává Dědek. Nejlevněji vyjdou vodové zmrzliny.

"Polárkáč" čelí tlaku konkurence

Algida je nadnárodní a také Prima patří jihoafrické firmě Bidvest, ale zaměřuje se jen na český a slovenský trh. "Nechceme dělat magnum do celé Evropy," říká manažer pro MF DNES.

Přesto se do světa prorazit pokoušeli s mrožem, místním tvarohovo-ovocným fenoménem. Jahody se smetanou se jedí všude, ale je tam i tvaroh a ten ve světě už moc nechutná. Zato u Čechů vedou v příchutích klasicky po vanilce jahodová, čokoládová a tvarohová.

Prima je nadále největším výrobcem už takřka archaických polárkových dortů, čelí však konkurenci levných polárek jiných výrobců. "Jde to dolů, i když stále se polárkových dortů prodává za hodně milionů. Lidé více chtějí vaničky a taky se zkazila kvalita polárkových dortů zejména privátních značek. My držíme kvalitu a nebojujeme cenou, náš dort v obchodě stojí kolem 32 korun, ale proti tomu je privátní výrobek za 12 až 15 korun, s tím nelze bojovat," dodává.

"Polárkáč" přitom ukazuje zahraničním hostům jako raritu, nikde jinde takový tvar vaničky ani chuť neznají. Doménou Primy je i ruská zmrzlina, kterou letos nově zabalí i do kornoutu.

Jak vybírat zmrzlinu? Pozor na cukry a tuky:

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Najdete na iDNES.cz