Spor o letadla se znovu rozhořel

  • 3
Spor o letadla smírem neskončí. Evropa se sice pokusila se Spojenými státy domluvit, Američané ale gesto považují za absolutně nedostatečné a spor vrátili na začátek. Brusel v pondělí Spojeným státům nabídl, že objem dotací na vývoj letounu Airbus sníží o třicet procent.

 Odpovědí mu ale bylo, že USA obnovily svou stížnost na Evropu u Světové obchodní organizace. Evropa oplatila stejnou mincí a obnovila svou stížnost na USA kvůli podpoře Boeingu.

Na stole u WTO se tak znovu sešly obě dvě stížnosti. Poprvé si na sebe velmoci vzájemně postěžovaly loni v říjnu. - více zde

V průběhu dalších měsíců se ale zdálo, že na obchodní válku nakonec nedojde. V lednu se obě strany dohodly, že se spor pokusí urovnat smírem. - více zde

V březnu ale jednání uvízla na mrtvém bodě a pondělní rozhodnutí je zcela pohřbilo.

Spojené státy totiž pondělní nabídka Evropské unie snížit dotace zhruba o třetinu neuspokojila. USA žádají úplné zastavení pomoci, a ještě v pondělí proto případ u Světové obchodní organizace znovu otevřely.

"Raději bychom k WTO znovu nešli. Odhodlání Evropské unie pokračovat v subvencích s novými dotacemi nás k tomu nutí," řekl šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Rob Portman. Unie totiž měla dotovat vývoj letounu A350, který by měl přijít na tři miliardy eur. Stroj přitom konkuruje letadlu 787 Dreamliner, který pochází právě z dílny Boeingu.

Evropský komisař pro obchod označil rozhodnutí Spojených států vydat se cestou konfrontace za "politováníhodné". Dlouho na sebe nenechaly čekat i konkrétní kroky ze strany Unie, která odpověděla Spojeným státům stejnou mincí - obnovila svou žádost u WTO.

Dlouholetý spor mezi oběma tábory, z nichž si každý brání svého výrobce letadel, až do října držela v únosných mezích smlouva z roku 1992. Ta povolovala každé straně dotovat výrobce částkou, která nesmí překročit třetinu výrobních nákladů na nové modely letadel.

Washington ale chce dotace zarazit úplně. Airbus už podle něj není žádným nováčkem na trhu, který potřebuje ochranu před konkurencí. Naopak je pro Američany čím dál vážnějším soupeřem. Evropská unie zase kritizuje údajné skryté subvenece USA pro svého výrobce.

Spor tak nyní zřejmě rozhodne WTO. Vítězná strana může uvalit obchodní sankce vůči tomu, kdo prohraje. Ty jsou pak v platnosti do té doby, dokud poražený neodstraní svoje praktiky.

V nejhorším případě ale může dojít k tomu, že WTO uzná stížnosti obou stran. To by pak mohlo vést k systému vzájemných omezení, který by mohl vážně poškodit jak evropskou, tak americkou ekonomiku.

,