Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Splácení dluhu bude jednou problém, říká exministr Janota

  1:03
Bývalý ministr financí Eduard Janota těsně před předáním úřadu Miroslavu Kalouskovi poskytl MF DNES poslední rozhovor v ministerské kanceláři.

Eduard Janota předává ministerské křeslo Miroslavu Kalouskovi | foto: ČTK

Při svém úterním odchodu z ministerské kanceláře předal Eduard Janota nastupujícímu Miroslavu Kalouskovi padesátistránkový protokol. V něm popisuje největší průšvihy, které je třeba v resortu řešit. Tím nejaktuálnějším jsou podle něj půjčky pro stát. "Je jednoduché vytvořit dluh, ale složité ho za rozumných podmínek trvale profinancovat," varuje Janota.

Co si kromě cenných zkušeností a kontaktů z ministerstva odnášíte?
Asi deset kopií dokumentů, protože to považuji za rozumné ze svého pohledu. Nerad bych se dočkal toho, abych někdy zjistil, že podpis na nějakém spisu není můj, že to není mé vyjádření. Postupuji stejně, jako když jsem odcházel před čtyřmi lety (po vyhazovu od Vlastimila Tlustého, pozn. red). Speciální sejf na to nemám.

Co jste naopak po sobě na ministerstvu svému nástupci zanechal?
Zpracoval jsem padesátistránkový předávací protokol. Popisuje nejpalčivější problémy, které na ministerstvu jsou. Panu Kalouskovi doporučím přečíst si z toho deset stránek...

Které problémy to tedy jsou?
Ekozakázka, byty OKD, kvůli kterým byla řada interpelací v parlamentu, arbitráže, nedotažené věci kolem svatovítské katedrály. Také záležitost půjčky Lotyšsku, prezidentem zamítnutý vládní návrh loterijního zákona, věci týkající se podpory exportu, financování dluhové služby, důchodové reformy a toho, jak navázat na druhou Bezděkovu komisi. Dále otázka jednotného inkasního místa, harmonizace daňových základů, zásady odměňování v podnicích se státní účastí. Tato vláda také bude muset dořešit povodně a najít 3,3 miliardy korun.

Co z toho považujete za největší hrozbu?
Financování dluhu bude jednou poměrně problém, jako ve všech zemích EU. V pondělí se snížil rating Portugalsku, protože má deficit, dluhy a schopnost profinancovat je za normálních podmínek je velmi komplikovaná.

Česko s tím ale dosud problém nemělo, novými dluhopisy se vždy podařilo pokrýt ty aktuálně splatné.
Nikdy jsme se nezpozdili se splácením ani o minutu. Preferoval bych zaplatit dluh před výplatou penzí. Úředníci ministerstva připraví podklady pro případnou dolarovou emisi dluhopisů. Zatím máme emise v korunách, eurech, jenech a švýcarských francích, teď budeme hledat jiné cesty, jak to řešit.

Co projekt dluhopisů pro občany? Je mrtvý?
Teoretická možnost to je, uvidíme, jestli bude využita. Pan Kalousek měl úplně jinou představu o projektu. Současný návrh je určitým výsledkem jednání a kompromisů mezi poslanci, senátory, ČNB a bankami. Zmínil jste nová pravidla odměňování představitelů ve státních podnicích.

Jak by se například změnily platy v orgánech ČEZ?
Obecně je to odstupňované podle typu společnosti. Záměrně to říkat nebudu, nechám to ministru Kalouskovi.

Co rozpočet letošního roku? Bude ještě obtížné dodržet deficit 5,3 procenta?
Vláda se ani letos nevyhne dalším úsporám nad rámec našich opatření v rozsahu dalších cirka 15 miliard. Už jsme vázali výdaje v rozpočtu a prostředky na privatizačním účtu. Daňová přiznání v červnu dopadla relativně velmi dobře, ale potýkáme se s neplněním spotřební daně.

Jak rozsáhlý problém pro státní kasu to je?
Mezi osmi a deseti miliardami. Zahraniční kamiony u nás už netankují, protože spotřební daň a cena nafty a benzinu je na Slovensku, v Rakousku či v Polsku nižší.

Jak se vám líbí koaliční smlouva? Je v její ekonomické části něco, co nezapadá do pokračování vaší politiky?
Pokud vím, ministr Kalousek se chce orientovat stejným směrem, tedy k zeštíhlení státní správy. Mně se nepodařilo prosadit v úřednické vládě premiéra Fischera snížení mezd o čtyři procenta, on chce snížit o deset. Velmi razantní jsou i opatření v oblasti sociálních výdajů. Fandím jim, považuji to za správné. Tato vláda má na rozdíl od vlády, které jsem byl členem, výhodu, že si návrhy hravě prosadí nejen ve Strakově akademii, ale i v parlamentu.

Když jsem se vás při vašem nástupu na ministerstvo před rokem ptala, proč dosud žádný ministr nedokázal svůj úřad skutečně zeštíhlit, řekl jste, že si z něj podřízení udělají trhací kalendář. Teď to platit nebude?
Mnozí ministři budou mít smůlu, než se rozkoukají, aparát má tendenci je semlít. Ale bude záležet na jejich razantnosti a odvaze. Já v té situaci nebyl a zcela určitě se do této situace nevrací Kalousek, který zná ten resort velmi detailně.

Bude tedy mít jednoduché seškrtat desetinu na platech?
Pozor, síla není v razanci škrtání. Ten výsledný efekt vychází z toho, zda to umím obhájit, projednat, vysvětlit. Zda jsem schopen přesvědčit kolegy ve vládě, respektive poslance či vůbec občany, o tom, že je to bezpodmínečně nutné. Loni, když jsme dělali rozpočet, ještě žádné problémy typu Řecka nebyly. Situace tak věci nahrává. Chaos, masové demonstrace, stávky byly určitě argumentem, který mnoho voličů bralo v úvahu. Pokud se chceme vyhnout takovým problémům, určité ozdravné procesy musí být.

Když trochu odbočím, i česká úřednická vláda se přesvědčila o síle odborů, a to šlo jen o zvýšení DPH na zaměstnanecké benefity.
Kdyby vláda byla standardní, politická, silná, dalo se tomu postavit. Zvýhodněnou DPH na benefity věcně nepovažuji za správnou a premiér Fischer také ne. Ale vyhodnotil to riziko určitého chaosu a destability jako velmi vážné, a proto se rozhodl ustoupit. Navíc část ministrů by stejně hlasovala proti zvýšení DPH.

Podle koaliční smlouvy se na české dluhové službě (úroky a obsluha dluhu) mají ušetřit čtyři miliardy. Je to reálné?
Tomu říkám zbožné přání. Se zástupci koalice jsme o tom jednali, padaly tam nápady ušetřit až desítky miliard na dluhové službě. Z detailní analýzy vyplynulo, že kdyby se situace na trzích nezhoršila, tak jsme schopni vygenerovat úsporu v řádu 1,5 miliardy korun.

Ani když vláda srazí schodek o sedmdesát miliard, jak slibuje?
I to jsme vzali v úvahu. Jedna věc je, když mám nižší deficit a potřebuji méně emitovat. Na druhé straně, parametrem nákladů je úrok z dluhopisu, který jsem schopen uhrát na finančních trzích. A tam jsou náklady vyšší, než byly loni.

Co čeká nového ministra ve vztahu k EU?
Ve věci regulace, dohledu či konkrétně bankovní daně je náš pohled jiný, než má Brusel. Ministerstvo financí se ve shodě s Českou národní bankou brání některým pravomocím dohledových orgánů mimo republiku. Mohly by nám nařizovat opatření, která by měla rozpočtové dopady. Pak by za ně ale někdo musel být zodpovědný.

Autor:
  • Nejčtenější

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přejmenujte hostinec, hrozil žalobou módní časopis. Majitelé se mu vysmáli

Společnost Condé Nast, vlastník značky mezinárodního módního časopisu Vogue, pohrozila právními kroky malému hostinci v...

Obilí z Ukrajiny vyveze ozbrojený konvoj lodí, navrhují Britové. Ale co Rusko?

Velká Británie hledá způsoby, jak pomoci Ukrajině s vývozem obilnin, které kvůli ruské invazi a zablokovaným přístavům...

Výlohy jsou plné, ale obchody zavřené. Jak sankce rozkládají ruskou ekonomiku

Ve chvíli, kdy Vladimir Putin jakožto prezident Ruské federace oznámil invazi na Ukrajinu, zdálo se, že válka je od...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Krize na minipivovary doléhá postupně. Ceny piva se zvýší s novou sklizní

Během pandemie se české pivovarnictví ocitlo na dně a teď se na malé minipivovary valí inflační krize. Za poslední dva...

Počkáme na data a pak můžeme znovu zvednout sazby, avizoval Rusnok

Zvýšení úrokových sazeb na posledním zasedání bankovní rady ČNB pod jeho vedením nevyloučil guvernér centrální banky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Města byty prodávala, teď jim mohou chybět. Obecní bydlení získává na významu

Premium Počty bytů, které vlastní obce, podle všeho v posledních letech klesají. Přesná čísla nejsou zatím k dispozici, ale MF...

Euro samo o sobě ekonomiku nespasí, míní expert na eurozónu

Přijetí eura automaticky neznamená jistotu ekonomického růstu nebo nízké inflace, domnívá se uznávaný odborník na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...