Královnou byznysu byla dlouhou dobou Karla Stephnesová. Nyní by ji měla nahradit její rodačka Muriel Antonová.

Královnou byznysu byla dlouhou dobou Karla Stephnesová. Nyní by ji měla nahradit její rodačka Muriel Antonová. | foto: David Port, MF DNES

Šéfky v Česku? Je jich hrstka a mají cizí pas

  • 8
Jako šéfka Vodafonu by se Muriel Antonová, dosavadní finanční ředitelka české pobočky Vodafonu, stala teprve druhou generální ředitelkou ve stovce největších podniků v zemi.

Jedinou výjimkou je zatím Němka Anja Fiedlerová, která od loňska vládne české pobočce tabákového Philip Morris.

V druhé a třetí stovce se objevují další šéfky. Mají jedno společné, jsou to cizinky a šéfují českým odbočkám nadnárodních firem.

Muriel Antonová je Kanaďanka, ředitelka firmy Henkel v Česku Birgit Rechbergerová pochází z Rakouska, České Radiokomunikace vede Britka a nová šéfka Microsoftu je Američanka. České generální ředitelky má z těch největších firem u nás snad jen Poštovní spořitelna s Vlastou Dolanskou a finanční firma Cetelem, kde pozici generální ředitelky obsadila Alena Ludrovská.

Majitelky řídí svůj byznys Na domácím poli se na nejvyšších místech prosazují v místních firmách spíše ty, které si samy svůj byznys založily. Například majitelka kosmetického Ryoru Eva Štěpánková, spolumajitelka telekomunikační GiTy Olga Girstlová nebo advokátka Vladimíra Glatzová. Ve velkých firmách jsou vidět ženy v širším vedení, mnohdy jako personální šéfky.

Žen se ve vrcholovém vedení pohybuje velmi málo i ve světě, i když v některých zemích více, klasicky ve Skandinávii. Ženy zkrátka často narážejí na neviditelný takzvaný skleněný strop, který jim brání v cestě nahoru.

"U žen se předpokládá, že nemají takové vůdčí schopnosti a také stále funguje mýtus muže-živitele rodiny a ženy, která se stará o domácnost,"vysvětluje Linda Sokačová z organizace Gender Studies, která sleduje rovnost šancí mužů a žen ve firmách a společnosti.

Podle ní při konkurzu, kdy se ve finále umístí stejně kvalifikovaný muž a žena, mnohdy odejde se smlouvou v kapse muž. "Rozhoduje názor, podle kterého je u žen na prvním místě vždy domácnost a rodina,"podotýká Sokačová. Kariéru opouštějí i ženy samy. Ve chvíli, kdy se manažerka rozhodne založit rodinu, je pro ni mnohem těžší věnovat se naplno práci.

"Ze škol nabíráme lidi v poměru půl na půl. Když pak jedu na konferenci vedoucích firmy, ze tří tisíc je tam jen pět procent žen. Kam se poděly?"popisovala před časem Magdalena Součková, tehdy ještě personální šéfka a auditorka Ernst &Young, nyní šéfka části firmy.

Z českých i mezinárodních průzkumů lze navíc ve firmách vysledovat nešvar rozdílných platů. Podle socioložky Sokačové neplatí otřepaný názor, že plat ženy je jen doplňkovým příjmem rodiny. "Česká rodina se bez dvou platů neobejde," říká.

 Manažerky z ciziny vedou
Muriel Antonová, Vodafone ČR
Finanční. šéfka z Kanady míří na nejvyšší post ve firmě s obratem přes dvacet miliard korun
Anja Fiedlerová, Philip Morris ČR
Švýcarská šéfka největší české firmy v cigaretovém byznysu s obratem téměř devět miliard.
Birgit Rechbergerová, Henkel ČR
Rakušanka vede českou pobočku s obratem přes 3,5 miliardy.
Jane Hannah, České Radiokomunikace
Letos se stala šéfkou firmy s obratem přes 2,5 miliardy.
Jane Gilsonová, Microsoft ČR

Američanka nahradila české šéfy, z provizí za programy utrží miliardu.

,