Sčítání odhalilo neobydlené byty

  0:01aktualizováno  0:01
Sčítací komisaři napočítali v celé zemi 540 tisíc bytů, které jsou buď volné nebo pronajímané. Jejich počet se významně zvýšil. V České republice od pádu komunismu přibylo 140 tisíc bytů, ve kterých nemá nikdo trvalé bydliště a které jejich majitelé pronajímají, užívají k rekreaci nebo nechávají prázdné. Vyplývá to z předběžných výsledků březnového sčítání lidu.

Celkový počet "neobydlených" bytů tak vystoupal na 540 tisíc, což odborníci na bydlení označují za překvapivě vysoké číslo. I když statistici zatím o příčinách velkého přírůstku volných bytů spíše spekulují, výsledek sčítání ukazuje, že rezerva na trhu bytů se zvětšuje.

"Statisticky je prokázáno, že například v Praze má každá třetí rodina k dispozici druhé či třetí bydlení. Nejde jen o chalupy, ale i o druhé byty, které pronajímají. Řada se také stěhuje na chatu či chalupu a byt pronajímá," uvádí místopředseda sdružení majitelů domů Libor Dellin.

Statistici jsou v hodnocení výsledků opatrnější, ale souhlasí, že jako neobydlené se ve sčítání ukázaly ty byty, které jsou pronajímány. "Určitě nelze říci, že v zemi je půl milionu prázdných a obyvatelných bytů," uvedla k výsledkům šetření Jana Růžková z Českého statistického úřadu.

Skupina pronajímaných bytů je podle ní zvlášť početná ve velkých městech.
O tom, že by v zemi existovala velká zásoba prázdných bytů snadno dostupných pro rodiny hledající bydlení, pochybují i státní úředníci.

"Možná na venkově či v severozápadních Čechách, ale v lukrativních lokalitách mnoho volných bytů určitě není," soudí ředitel státního Fondu bydlení Jan Wagner.

V celostátních výsledcích hrají největší roli právě byty, které má rodina vedle svého bydliště a které pronajímá - sčítací komisaři jich napočítali celkem 126 tisíc, tedy 23 procent.

U každého třetího bytu, nahlášeného jako neobydlený, se ale o příčinách statistici zatím pouze dohadují a v důvodech neobydlenosti je řadí do skupiny ostatní. "Rezerva volných bytů určitě potenciálně narůstá, ale celková čísla mohou být zavádějící.

Například pokud přibývá volných bytů v malých vesnicích bez pracovních příležitostí, kam nikdo bydlet nepůjde, nemá to pro trh s byty žádný význam," uvádí předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Alois Anderle.

Autoři:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Najdete na iDNES.cz