Treska obecná (Gadus morhua Linnaeus, 1758) je mořská ryba z čeledi...

Treska obecná (Gadus morhua Linnaeus, 1758) je mořská ryba z čeledi treskovitých, která může dorůstat velikosti až 2 m a hmotnosti 90 kg. | foto: Profimedia.cz

Ekologové volají po zákazu rybolovu v Baltu. Tresce hrozí vyhynutí

  • 52
Nevládní organizace vyzývají ministry pro rybolov všech členských států EU, aby okamžitě ukončili rybolov ve východním Baltském moři. Z nejnovější vědecké zprávy vyplynulo, že tamní populace tresky obecné je na kriticky nízké úrovni.

Podle Mezinárodní rady pro průzkum moří (ICES) klesl výskyt tresky obecné ve východním Baltském moři na tak nízkou úroveň, že se už nedokáže sama rozmnožovat. V ohrožení je tak výskyt populace v celé oblasti, uvedl web německého rádia Deutsche Welle.

ICES na závažnou situaci upozornila už na regionálním setkání odborníků na rybolov letos v lednu. Vědci zde prezentovali údaje z průzkumu Baltic International Trawl 2018, podle kterých rybáři zaznamenali rekordní počet prázdných vlečných sítí.

„Populace tresky ve východní Baltském moři je ve stavu akutní krize. Někteří odborníci, včetně nás, by řekli, že to není žádná novinka,“ upozornil Nils Höglund z koalice Clean Baltic.

Bod zvratu

„Vědecké údaje i úlovky naznačují, že již dříve špatný stav zásob se dá nyní označit za kolaps. V podstatě se dá říct, že už žádné zásoby nejsou,“ dodal Höglund.

Jak uvedl server Under Current News, úlovky tresky obecné ve východním Baltském moři klesají už 30 let. Od mimořádného stavu v roce 1984, kdy se ročně vylovilo 400 tisíc tun, až po stav v roce 1992, kdy se za rok vylovilo jen 57 tisíc tun.

Treska přitom není jediný ohrožený druh. Ještě hůř je na tom v Baltském moři sleď, jehož populace dosáhla rekordního minima již v roce 2016 a 2017.

Podle politického poradce společnosti Oceana Andrzeje Bialase je treska v Baltském moři velmi důležitým druhem, a to nejen kvůli výdělku, ale také kvůli správnému fungování ekosystému. „Obnovení populace tresky by mělo mít nejvyšší prioritu,“ varuje Bialas.

Treska obecná je navíc dlouhé roky zdrojem velkých zisků pro rybářský i zpracovatelský průmysl. „Je těžké si představit letní dovolenou u Baltského moře bez tamní oblíbené pochoutky - smažené tresky,“ dodává Bialas.

Jak situaci vyřešit?

Höglund proto vyzval Evropskou komisi a členské státy, aby jednaly. „Žádáme nouzová opatření, která umožní okamžité ukončení rybolovu. Tato pravidla by měla platit i v následujících letech, až do jejich odvolání.“

Politika EU v oblasti rybolovu zahrnuje i článek, který byl vypracován přesně pro tento typ akce. Konkrétně se jedná o článek 12 společné rybářské politiky (SZP). „Článek ovšem nebude uzákoněn automaticky,“ vzkazuje Höglund.

A upozorňuje, že treska se bude snažit třít už v květnu, proto je potřeba udělat všechna možná opatření co nejdřív. Běžný proces rozhodování o rybolovu podle něj trvá příliš dlouho a obvykle se uzavírá v říjnu, což je pozdě.

„Už vím, že Evropská komise je stavem velmi znepokojena a bude pravděpodobně jednat. V tomto ale potřebuje podporu členských států,“ říká Höglund.

„Budeme-li čekat na obvyklý politický proces, bude to znamenat konec tresky obecné ve východní části Baltického moře,“ varuje ve svém prohlášení nevládní koalice Clean Baltic, Duetsche Umwelthilfe, Oceana, Our Fish a Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Baltské moře

Baltské moře

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz