V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

  • 440
„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír Pikora v úterním Rozstřelu. Dokazují to podle něj indikátory jako extrémně nízká nezaměstnanost, drahé nemovitosti či rekordní ceny akcií.

Motor českého hospodářství se začal točit pomalejším tempem. Podle Pikory bude toto zpomalování dál pokračovat a nevyhneme se ani ekonomické krizi. „Ekonomika se vyvíjí v cyklech, po určitém období růstu musí přijít zpomalení, tomu se nevyhneme,“ uvedl Pikora.

Na českou ekonomiku má podle něj vliv i situace ve Spojených státech, které procházejí jedním z nejdelších období hospodářského růstu za poslední století. „Je to nestandardně dlouhé období růstu a můžeme si být jistí, že krize přijde,“ řekl Pikora. To zasáhne podle něj i Českou republiku.

Jedním z indikátorů hrozící krize je podle něj i žalostný nedostatek lidí na trhu práce. „Na jedno pracovní místo v současnosti připadá 0,7 uchazeče,“ upozornil Pikora. Evropské firmy budou podle něj nuceny využívat mnohem víc robotů.

Nejvíc budou trpět „montovny“

„Podle mě krize odstartuje 4. průmyslovou revoluci a během ní budou nejvíc trpět ekonomiky, které lze označit za tzv. montovny,“ uvedl Pikora. Kromě České republiky spadá podle něj do této kategorie také Slovensko, Maďarsko nebo balkánské země.

Česko by proto podle Pikory mělo podporovat zejména technologické startupy, aby se nálepky „montovny“ Evropy zbavilo. „Potřebujeme tlačit na to, aby tady vznikaly malé garážové firmy, jako když v Americe začínal například Apple,“ řekl Pikora.

Českou republiku podle něj v tomto ohledu brzdí i to, že je zde příliš drahý a pomalý internet. „Na těchto věcech bude založená budoucí ekonomika a my zaostáváme,“ upozornil Pikora. Nedostatky vidí i v tom, že se české děti málo učí přírodním vědám nebo že se nevěnují například programování.

Hlavně se nezadlužovat

Běžní lidé nadcházející krizi podle Pikory nejlépe přečkají, pokud se nebudou zbytečně zadlužovat. „Měli by omezit veškeré zadlužování. Jeho nejhorším druhem jsou například půjčky na vánoční dárky,“ míní Pikora.

Zadlužování se za účelem pořízení nemovitosti může být podle něj obdobně rizikové. Obzvlášť v současné situaci, kdy jsou jejich ceny rekordně vysoko. Zájemcům o vlastní bydlení doporučil počkat. „Kdo může počkat, ať počká. S krizí by ceny nemovitostí mohly klesnout. Ten propad nejspíš nebude dramatický, ale i v řádu jednotek procent může ušetřit desítky tisíc korun,“ uvedl Pikora.

Celý Rozstřel s Vladimírem Pikorou:

„Intervence ČNB Českou republiku zbrzdily“

Ekonomická diskuse v pořadu Rozstřel se dotkla také intervencí České národní banky, které v minulosti držely kurz koruny na úrovni 27 Kč za jedno euro. Podle Pikory však tuzemské ekonomice nepomohly.

„Podniky v době intervencí investovaly méně a do budoucna jsme si tak snížili potenciál růstu,“ řekl. Navíc podle něj měli Češi díky slabé koruně zbytečně dražší dovolené.

„ČNB proinvestovala dva biliony korun a nyní má zbytečně velké devizové rezervy,“ kritizoval opatření Pikora. Ekonom odmítl i důvod zavádění těchto intervencí, kterým byl strach z poklesu cenové hladiny, nebo-li deflace. Podle něj k ní v Česku došlo i v minulosti a „nikdy to žádné drama nebylo“.

Kvůli nadcházející krizi, před kterou v Rozstřelu varoval, by měla česká koruna oslabit. To by však podle Pikory nemělo trvat déle, než několik měsíců. Jeho výhled pro rok 2021 je mnohem optimističtější a předpokládá, že by česká měna mohla pokořit i hranici 24 nebo 23 korun za jedno euro.