Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ekonom Bezděk: Bohatí ať spoří mimo systém. Míříme k rovným důchodům

Rozstřel   11:00
Je považován za jednoho z mála skutečných expertů na penzijní reformu. Sám vedl v minulosti hned dvě důchodové komise. Ekonom Vladimír Bezděk, který dnes působí jako předseda představenstva investiční společnosti AVANT, přijal pozvání do Rozstřelu. V něm mimo jiné řekl, že Češi se možná v budoucnu dočkají „rovných důchodů“.

Podle něj jsou rovné důchody nejpravděpodobnějším scénářem podoby českého penzijního systému v době za zhruba třicet let. A jak si je má veřejnost představit? Podle Vladimíra Bezděka k nim beztak směřujeme už v této chvíli.

„Český důchodový systém patří mezi nejrovnostářštější ve vyspělém světě,“ míní ekonom. „A to už v tomto okamžiku. A rozpětí výše vyplácených penzí kolem průměrného důchodu se bude v budoucnu víc a víc zužovat.“

Náš systém je rovnostářský

„Už dnes není rozpětí kdovíjak široké. Systém už je teď velmi rovnostářský, redistributivní. To rozpětí kolem průměrného důchodu je velmi malé. 80 procent vyplácených starobních důchodů je v tomto rozmezí: průměrný důchod a plus – mínus 20 procent. V tomto rozpětí je osm penzí z deseti,“ říká expert.

„A to bude pokračovat, a to s ohledem na demografický vývoj, s tím, že v souvislosti se stárnutím populace poteče do systému stále méně peněz, a přitom bude na tyto peníze stále více natažených rukou,“ pokračuje Bezděk.

„Velmi pravděpodobně žádná vláda nebude chtít dopustit to, aby nemalá část budoucích penzistů, a to za 20, 30 nebo 40 let byla v důchodu pod nějakým prahem sociální chudoby. A proto mi jako nejpravděpodobnější scénář vychází ten, že systém bude postupně krůček po krůčku mířit k rovnému důchodu,“ vysvětluje ekonom.

A jak by „rovný důchod“ mohl reálně v praxi fungovat? „Buď to může být fixně určená hranice vyjádřená v korunách, anebo to může být hranice definovaná jako nějaká procentní relace průměrné mzdy nebo něčeho takového. Tedy aby se v zásadě nemusela každý rok upravovat fixní částka a aby se v nějaké relaci vyvíjela výše důchodu.“

Rovný důchod a demotivace

S tím reálně hrozí to, že pro občany, kteří vydělávají více a tím i více do důchodového systému přispívají, bude tento systém demotivující. Nedostanou z něj tolik, kolik do něj vkládají. „Jistě, tato demotivace nebo neférovost zde být může. Na druhou stranu, jak jsem už řekl, to funguje i dnes.“

„Jestli někdo celý život vydělává, a tím i platí pojistné z úrovně třeba trojnásobku průměrné mzdy, neznamená to, že má o 300 procent vyšší důchod. Má jej vyšší pouze o desítky procent. Už dnes je náš systém velmi nedistributivní a já jen očekávám, že tyto tendence se budou spíše prohlubovat.“

Důchodový věk? Připravme se psychicky na dlouhou kariéru, říká ekonom

Podle Vladimíra Bezděka je proto důležité, aby byl správně nastaven třetí důchodový pilíř. Tedy dobrovolné spoření občanů, které může lidem s vyššími příjmy, kteří si budou mimo státní systém ukládat peníze, zajistit finančně nezávislé stáří.

„V souvislosti s třetím dobrovolným pilířem, to znamená s penzijním spořením, se musí poupravit finanční motivace, kterou poskytuje stát občanům, ať už v podobě příspěvku, nebo v podobě daňových odečtů. Tedy poupravit motivaci tak, aby v konečném důsledku čerpání dávky nešlo o jednorázové inkaso, tedy jednorázové vyrovnání,“ myslí si ekonom.

Nevybírejte pojištění najednou

Jde tedy o to, aby si lidé nevybrali na začátku důchodu celou naspořenou částku najednou. „Bylo by dobré, aby po nějakou definovanou dobu, řekl bych, minimálně 10 nebo lépe 15 let, byly naspořené peníze čerpány v podobě měsíční anuity.“

„Pro zjednodušení. Kdyby tam měl každý v průměru milion korun, půjde o desetiletou anuitu, tak vám v průměru na každý rok připadá 100 tisíc korun. Rok má 12 měsíců, takže by to mohlo v dnešních cenách být přilepšení k důchodu o 8 300 korun,“ vysvětluje Bezděk.

Ten se v Rozstřelu vyjádřil i k navrhovanému zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle něj to bude v budoucnu nezbytné. Zvyšovat věk pro odchod do penze budou podle něj i ostatní vyspělé země.

Nerudová: Čeká nás i reforma třetího důchodového pilíře, teď je nevýhodný

„Pokud se zaměříme na západ od našich hranic a vezmeme v úvahu to, že za 30 let se v Česku bude odcházet do důchodu v 68 letech, tak tento věk bude naprosto běžný v celé západní Evropě,“ říká ekonom. Podle něj to v některých zemích takto funguje už dnes, i když na dobrovolné bázi. Například ve Švédsku je možně jít do důchodu sice dříve, ale reálně lidé chodí do penze mnohem později, protože je to pro ně výhodné a jde o jejich dobrovolné rozhodnutí.

Francouzi musejí pracovat 40 let na důchod

V kontrastu s tím se zdá atypická situace ve Francii, kde lidé masově protestují proti tomu, aby se zvýšil věk odchodu do penze z 62 na 64 let. „Předně, za posledních sedm let si nevybavím rok, kdy by kvůli nějakému tématu v ulicích Paříže nebo v jiných francouzských městech nehořela auta.“

„Ale je tu i jiná věc,“ objasňuje Bezděk. „Vedle věku je totiž důležitý i počet odpracovaných let, za která je do systému placeno pojištění. No a ve Francii, aby vám vznikl nárok na důchod, musíte mít odpracováno 40 let. V Česku míříme k 35 letům.“

„Navíc v ČR je u starších ročníků do doby pojištění, do odpracovaných let, započítávána i část doby, kdy byli občané nezaměstnaní nebo kdy studovali. Na rozdíl od Francie,“ uzavírá Vladimír Bezděk s tím, že proto nelze situaci v Česku a ve Francii tak jednoduše porovnávat.

Jak by tedy měla vypadat účinná důchodová reforma? Co říká ekonom na diskuse o nultém pilíři? A měl by se znovu zavést povinný druhý pilíř? I na to odpovídal Vladimír Bezděk v Rozstřelu.

  • Nejčtenější

Rusové se vrací. Putin propagandisticky slaví a těží z toho i tamní ekonomika

3. května 2024

Počátek války na Ukrajině vyvolal mezi některými Rusy už v únoru roku 2022 velké obavy. Během...

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Stanjurova další daň je prohrou pravicové politiky

3. května 2024

Premium Po zklamání z chabého výnosu windfall tax ministr financí plánuje, jak si na banky posvítit jinak –...

KOMENTÁŘ: Po solárním tunelu je tu další. Možná ještě větší

2. května 2024

Premium Čeští solární lobbisté otevírají šampaňské, protože se otevřela cesta k dalšímu solárnímu Klondiku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

Stovky miliard do jádra by se Česku měly vyplatit, jde o investici na 60 let

10. května 2024

Premium Evropská komise povolila státní podporu při financování stavby pátého bloku Jaderné elektrárny...

Natěšené hotely i hospody. Šampionát má ekonomice přinést dvě miliardy

10. května 2024

Do Česka se po devíti letech vrací hokejový šampionát, který v roce 2015 přinesl české ekonomice...

Chybějící byty, příliš vysoké nájmy. Krize bydlení zasáhla celou Evropu

9. května 2024

Dlouhodobá evropská krize bydlení zasahuje všechny země napříč kontinentem: od Nizozemska přes...

Na nákup s kufry peněz. Argentina tiskne bankovku v hodnotě deset tisíc pesos

9. května 2024

Roční míra inflace v Argentině dosáhla v březnu míry 287 procent, to je jedna z nejvyšších hodnot...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...