Hromada firem inflaci zneužívá a zdražuje víc, říká ekonom Křeček

  • 414
S inflací se v České republice utrhla lavina. Podle ekonoma Štěpána Křečka jde o souběh hned několika příčin. Patří mezi ně hlavně populismus, pandemie a Putin. Křeček zároveň v pořadu Rozstřel pro iDNES.cz uvedl, že zdražování bude Česko trápit dlouhodobě. „O prázdninách čeká inflaci kolem osmnácti procent a ani příští rok to nebude lepší,“ dodává. Situaci navíc podle něj do velké míry zneužívají i některé firmy, a to třeba v IT sektoru.

„Inflační lavinu v České republice nemůžeme rychle zastavit. Bude nás trápit delší dobu a jsme už ve fázi, kdy se inflace propisuje i do smluv. Lidé s ní počítají a promítají ji do svých očekávání. Prostupuje naší společností velmi výrazně,“ řekl pro iDNES.cz hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Když 10. května publikoval statistický úřad čerstvá čísla o inflaci, která dosáhla tři dekády nevídaných 14,2 procenta, nechal se Štěpán Křeček slyšet, že boj s krocením cen je prohraný ani příští rok ale nemá být o mnoho lepší.

„Inflace dál poroste a doufám, že zastaví na sedmnácti až osmnácti procentech, a to asi v polovině letošního roku. Myslím si ale, že i příští rok nás bude výrazně trápit. Pokud by dva roky po sobě byla inflace na patnáctiprocentní úrovni, přišli by lidé až o třetinu svých úspor,“ uvedl Křeček.

Inflace je natolik vysoká, že bezrizikové investice už Čechy podle Křečka v dohledné době neuchrání. Zároveň ale doporučuje určitou obezřetnost.

„Lidé by měli být spíše opatrní. Žijeme v dynamické době. Úspory bychom měli rozložit na více hromádek a každou část vložit do trošku jiného aktiva,“ okomentoval situaci analytik burzovní společnosti BHS.

Vláda a ČNB by měly postupovat koordinovaně

Pomoci s řešením inflace by ale kromě ČNB měla i vláda se svou rozpočtovou politikou. Křeček tak oba aktéry vyzývá ke koordinaci. Měli by najít společnou cestu, jak obří inflační problém řešit.

„Peníze musí být udržitelem hodnoty. Zároveň by se tu mělo vytvářet dobré investiční prostředí. Navyšování úrokových sazeb není jedinou možností, jak s inflací bojovat a vláda s ČNB se musí domluvit,“ tvrdí.

Křeček se také obává, že kvůli enormnímu zdražování se v dalších obdobích nevyhneme ani protestům v ulicích. Cena práce by podle něj i v tomto ohledu měla růst, aby se lidem alespoň částečně kompenzovaly rostoucí životní náklady. Nejsme ale ve stavu, kdybychom mohli navyšovat státní dluh a měly by převládat cílená opatření.

„Z pohledu zkrocení inflace a vybrakovaného státního rozpočtu by tak neměla převládat plošná opatření. Mzdy by ale firmy měly postupně navyšovat, a to tak, aby se neroztáčela inflační spirála. Ideálem pro zaměstnancem by bylo, kdyby se jejich mzda zvýšila o míru inflace. Šlo by ale o tak obrovský nárůst, který by si firmy asi nemohly dovolit. Dvě třetiny té inflace by ale měly být pracovníkům kompenzovány,“ uvedl Štěpán Křeček.

Stud kolem dávek hoďte za hlavu

Sociologové ale upozorňují na to, že mnoho lidí v České republice nechce sociální dávky pobírat kvůli možnému studu. Křeček se ale domnívá, že by se lidé něčeho takového neměli vůbec bát. S celým procesem by zároveň pomohla pomoci i další vlna elektronizace a celkového zjednodušování, na což by se politici i úředníci ve státní správě měli zaměřit.

„Pokud si člověk pro dávku nejde, nejsou jeho ekonomické problémy asi tak velké. Chtěl bych všechny vyzvat, aby si pro sociální dávku přišli, pokud na to mají nárok. Stud by měli hodit za hlavu,“ uzavřel Štěpán Křeček pro iDNES.cz