Diskuze

Po měnové reformě 1953 klesla i porodnost, říká ekonom Radek Soběhart

Před 60 lety komunisté potají dokončovali jednu z největších loupeží v dějinách Československa - měnovou reformu. Ta šokovala a zbavila naděje dvanáct milionů lidí, kteří v jedné vteřině zchudli. "Z dnešního pohledu komunisté připravili občany jen na vázaných vkladech o 336 miliard dnešních korun," řekl ekonom Radek Soběhart v on-line rozhovoru se čtenáři.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

ještě několik generací bude trvat, než se lidi odnaučí krást a podvádět na každém rohu, ono 40 let výchovy ke kradení a neustálému lhaní všude je stigma na několik generací, vždyť komunisti ukradli všechno všem a z kradení udělali ideologickou přednost

1 0
možnosti
JJ

koukám, že v této diskusi měli komouši zvláštní směnu navíc

1 0
možnosti
MP

Že by byly na obzoru mimořádné volby?!?

0 1
možnosti
VH

Od té doby co tu vládnou "demokrati" tak nám ta porodnost také poklesla.Pokud necháme ještě nějaký pátek vládnout Kalouska,tak tu máme měnu bim,bam.

1 1
možnosti
VN

Vzorový článek na vymývání mozků. Dnes už druhý týkající se měnové reformy.

4 4
možnosti
FP

pravda, idnes fakt s timto tématem perli jak Goebles

0 2
možnosti
KJ

Jestli porodnost souvisí s ekonomickou situací,tak nejlíp jsme se měli za Husáka

4 3
možnosti

Myslel jsem si, že se z článku dozvím víc o ekonomických příčinách a souvislostech.. Tak jsem se podíval na wikipedii a tam hned v prvním odstavci píší, že to byl pokus o znehodnocení měny8-o To jsem tedy už vůbec nepochopil, protože podle mě to zjevně byl naopak pokus o její zhodnocení - a v tomto bodě i úspěšný, protože za 1Kč se po reformě dalo koupit více zboží než před ní. Dalším cílem bylo zřejmě zkrotit vysokou inflaci na volném trhu a odstranit přídělový systém. To sedí. Dále jsem moc nepochopil, jakým konkrétně mechanismem se měl stát za pomoci měnové reformy oddlužit, pokud byl zadlužen v korunách. Leda by se jednalo o to, že banky byly v rukou státu a vklady v nich tak byly automaticky vlastně formou půjčky státu...ale to by podle mě chtělo právě dovysvětlit.

6 3
možnosti
MK

To ze 1 kc po reforme mela vetsi hodnotu nez 1 kc pred reformou je docela irelevantni. Jde o to ze se znehodnotily uspory a realne poklesly mzdy.....

Mechanismus oddluzeni statu neznam, nejake principy me napadaji ale to bych kecal....

3 2
možnosti

L35u65k60á62š 63Š35í50p

1. 6. 2013 12:16

Už ten začátek : "Reforma znamenala radikální řez do úspor i životní úrovně všech lidí, nejvíce však těch, kteří šetřili ještě před koncem 2. světové války. Ti přišli o všechno,.."  A kdo to asi byl, kdo si během 2. sv. války mohl dovolit syslit peníze, kdy vše bylo (spíše nebylo), na přídělový systém, ceny nedostatkového zboží na černém trhu byly enormní, a všude kolem se vraždilo ve velkém? Různí šmelináři a kolaboranti, kteří se dostali k miliónům skrze neštěstí druhých... Tak to úplně chápu, že je zkrouhli, to byli tedy ti nejvíce postižení "chudáci". A takovejch lží, polopravd a mýtů je v tom článlu více.

7 4
možnosti
PO

Právěže díky přídělovému systému nebylo moc zač utrácet.

6 0
možnosti
MP

Po měnové reformě 1953 klesla i porodnost, říká ekonom Radek Soběhart

Jj, a v sedmdesatych letech byla zase deflace a proto porodnost stoupla. ;-) Co jeste budeme cist za nesmysly.

9 4
možnosti
HZ

Hm, jen by mě zajímalo, jak by pan ekonom nazval situaci, která nastala v Německu po 1. světové válce. Ještě v lednu 1919 se prodával jeden americký dolar za 8,9 marek. V listopadu 1923 se tentýž dolar prodával za 4.200.000.000.000 marek, čili za 4,2 biliónu marek!

7 0
možnosti
TM

Nazvat by se to dalo podobně, akorát že na hyperinflaci se dá i pěkně vydělat. Například takto si vybavit firmu za inflační peníze není úplně od věci a hezky se tak dají splácet i dluhy.

3 0
možnosti