Richard Watzke | foto: Vlček František, MAFRA

Watzke projektu Xixoio dál věří. Policie ale mluví o Ponziho schématu

  • 38
Podnikatel Richard Watzke se poprvé od policejního zásahu ve firmě Xixoio rozhodl promluvit. Na své platformě sdílel investorům videopříspěvek, ve kterém řekl, že nenechá tento projekt zničit. Policejní orgány ale ve stejné chvíli firmu podezřívají, že Xixoio byla jen obřím Ponziho schématem.

„Všechny zjištěné poznatky nasvědčují a potvrzují skutečnost, že veškerá činnost obchodní firmy Xixoio i dalších společností ovládaných Richardem Watzkem, jeho manželkou a dalšími spřízněnými osobami, jež měla být primárně určena k pravidelnému zhodnocování finančních prostředků investorů, slouží výhradně k masivnímu podvodnému vylákání finančních prostředků investorů,“ shrnují vyšetřovatelé ve spisu, který se podařilo získat serveru Seznam Zprávy.

Policie tak dochází k tomu, že chod firmy se mohl velmi podobat takzvanému Ponziho schématu, a tedy podvodné investiční operaci, která investorům slibuje zbohatnutí pomocí nereálného plánu. Investoři svěřují provozovateli peníze, které ale on sám dále neinvestuje. Namísto toho vyplácí tyto prostředky jen některým, což se tak mohlo dít i v případě firmy Xixoio.

Watzke do svého projektu zapojil celkem 3117 lidí a od nich se mu podařilo za tři roky nasbírat nejméně 446,6 milionu korun. Investoři peníze přeměnili za virtuální token XIX.

Xixoio byl od počátku pochybný projekt, komentují policejní zásah analytici

Nyní se Národní centrála proti organizovanému zločinu snaží zjistit, zda představitelé Xixoia nespáchali podvody či neprali špinavé peníze. Zatím ale nikoho nestíhají.

Watzke ve stejnou chvíli jakékoliv pochybnosti nadále vyvrací, jak je patrné i z jeho čerstvého vzkazu. „Budeme pokračovat dál a nenecháme tento projekt zničit,“ řekl Watzke. „Plně respektujeme a dodržujeme veškerá rozhodnutí orgánu, nicméně nesouhlasíme s jeho postupem, a to jak po obsahové stránce, tak realizovaného procesního postupu,“ uvedl dále.

Česká televize před několika dny informovala o tom, že peníze šly třeba i na nákup nového rodinného domu ve středočeském Těptíně. Ten koupila loni v květnu Kateryna Watzke, manželka Richarda, za 36,3 milionu korun. Policisté se kromě tohoto domu rozhodli obstavit i dvě auta nebo další movité věci, a to jako možný výnos z údajné trestné činnosti.

Platforma Xixoio několik měsíců nabízí zhodnocení peněz. Klade si za cíl vytvoření alternativního finančního systému s využitím decentralizované databáze. Význam celého systému tkví v tom, že firmy prostřednictvím něj mohou vydávat tokeny, díky nimž mají možnost financovat vlastní rozvoj.

Už od počátku se ale nezdála některým českým odborníkům. Řadí se mezi ně třeba šéf společnosti Bit.plus Martin Stránský. Ten pro iDNES.cz uvedl, že tokenizace, kterou se Xixoio zabývala, může být v jistých ohledech zajímavá. Nicméně to, jak firma pojala svůj produkt, nedával žádný smysl.