Registr úvěrů pomůže i klientům, tvrdí banky

  • 21
Už čtvrtý den pět největších českých bank bedlivě sleduje dluhy svých klientů. Kdo nesplácí dluhy podle dohody, další půjčky nedostane. Peněžní ústavy ale tvrdí, že platí i opačné pravidlo - vzorný klient má mnohem větší šanci získat další půjčku, třeba i za výhodnějších podmínek.

"Banka bude lépe znát klienta, se kterým má spolupracovat. Je to prospěšné pro obě strany," tvrdí například šéf České spořitelny Jack Stack. Soudí, že poskytovatelé úvěrů se mohou klientům lépe přizpůsobit v nabídce a podmínkách.

Generální ředitel GE Capital Bank Petr Šmída si od registru slibuje především nové informace o ochotě klientů splácet úvěry. "Statistiky z jiných zemí ukazují, že pro 95 procent klientů, kteří jsou poctiví, jsou registry výhodné. Ostatní registr znevýhodní. A o to jde," říká Šmída.

Rejstřík, ve kterém je zatím 1,4 milionu záznamů o 850 tisících klientů ČSOB, České spořitelny, Komerční banky, GE Capital Bank a HVB Bank, spravuje společnost Czech Credit Bureau (CCB).

Její šéf Tomáš Denemark tvrdí, že konečně dobří klienti přestanou doplácet na ty špatné, mají šanci získat úvěr rychleji a výhodněji.

O každém dlužníkovi je v registru záznam v podobě jména, příjmení, adresy bydliště a rodného čísla (tyto údaje slouží pouze k identifikaci) a pak pozitivní a negativní údaje o splácení půjček od bank.

Lustrace klientů bankami
Start registru mění přístup členských bank ke každému, kdo půjde žádat o hypotéku, kreditní kartu či kontokorent k účtu. Zatímco doteď se banka musela spolehnout pouze na vlastní záznamy, nyní si může zkontrolovat, jaké dluhy má klient u konkurence a jak je splácí. Banka si takto bude moci prolustrovat kteréhokoli občana či živnostníka, který si bude chtít půjčit peníze.

"Do konce roku by se měly připojit další banky, počítáme také s budoucí účastí stavebních spořitelen," uvedl Denemark

Dřívější záměr zahrnout do registru také údaje o tom, jak lidé splácejí leasing na auto či složenky za telefon, se odkládá na dlouhou dobu kvůli zákonům na ochranu osobních informací.

"Klienti s pozitivní úvěrovou historií již pro banku nebudou neznámými rizikovými žadateli," slibuje Pavel Hejzlar z ČSOB.

Boj s dlužníky
Za poslední dva roky se řady dlužníků z řad fyzických osob rozrostly o 220 procent. Počet úvěrových smluv přesahuje spolu s leasingem a splátkovým prodejem 2,5 milionu. Kdo úvěr splácí, tomu banky slibují lepší zacházení. "Každý, kdo má v úvěrovém registru pozitivní úvěrovou historii a plní své závazky z dříve uzavřených úvěrových smluv, se totiž stává pro další banku méně rizikovým," uvádí mluvčí GE Capital Bank Jan Heinz.

Úřad na ochranu informací proti registru nezasáhl
Registr se připravoval čtyři roky a jeho fungování stále s určitým rozpaky sleduje Úřad na ochranu osobních informací. Podle šéfa úřadu Karla Neuwirtha jde o revoluční krok v zacházení s bankovním tajemstvím. Banky si sice podle zákona smějí informace mezi sebou předávat, ale úřad má stále pochybnosti o tom, zda budou citlivá data dostatečně ochráněna před třetími osobami. "My tam provádíme kontrolu a kvůli některým problémům se chci sejít s guvernérem ČNB panem Tůmou," uvedl Neuwirth.

Úřad v minulosti napadal hlavně skutečnost, že informace o klientech se budou zpracovávat v Itálii v systémech společnosti Crif, která je akcionářem českého správce CCB a která bude pro zpracování českých dat využívat kvůli úsporám volnou kapacitu v Itálii.

,